Jak wyczyścić kryształowy żyrandol? Czym i jak myć kryształowy żyrandol
Kryształowy żyrandol: jak i czym go myć. Czyszczenie kryształowego żyrandola jest dość pracochłonne. Kryształowy żyrandol jest piękną ozdobą wnętrza pod warunkiem, że jest czysty. Żyrandole dość szybko się kurzą, a są dość trudne do dosięgnięcia. Podpowiadmy jak wyczyścić kryształowy żyrandol.
Autor: Thinkstockphotos.com
Efektowny kryształowy żyrandol bardzo często stanowi wizytówkę naszego wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by raz na jakiś czas dokładnie go wyczyścić. W przeciwnym wypadku straci swoją urodę i zacznie szpecić zamiast zdobić nasze mieszkanie.
Spis treści
- Krzyształowy żyrandoli czyszczenie: bez odłączania lub po zdjęciu z sufitu
- Mycie kryształowego żyrandola: na sucho i na mokro
- Galerie zdjęć: żyrandol
Żyrandole kurzą się jak każde inne lampy, warto więc pamiętać o tym, by raz na jakiś czas dokładnie je umyć, sczególnie ich elementy wykonane z kryształu. Sprawdź, jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić kryształowy żyrandol! Czyszczenie kryształowego żyrandola może być nieco kłpotliwe, ale nie powinno cię zniechęcać do jego kupna, bo efektowny kryształowy żyrandol bardzo często stanowi wizytówkę wnętrza.
Nie przegap: jak czyścić KRYSZTAŁY - domowy poradnik >>>
Porządne czyszczenie żyrandola ze szkła kryształowego jest konieczne, bo w przeciwnym wypadku straci swoją urodę i zacznie szpecić zamiast zdobić nasze mieszkanie. Misterna, skomplikowana konstrukcja żyrandoli wymaga od nas jednak szczególnego podejścia do czyszczenia tego typu lamp. Podpowiadamy, jak to robić!
Zobacz też:
Ekologiczne środki czystości - soda, ocet, sok z cytryny >>>
Jak oczyścić stare ramy obrazu? DOMOWE SPOSOBY >>>
10 zastosowań sody oczyszczonej >>>
Krzyształowy żyrandoli czyszczenie: bez odłączania lub po zdjęciu z sufitu
Czyszcząc kryształowy żyrandol podczas zwykłego sprzątania możemy ograniczyć się do prostego odkurzenia go z kurzu przy pomocy przeznaczonej do tego miotełki. Warto robić to regularnie, by zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się różnego rodzaju pyłków na naszej efektownej lampie. Jednak gdy dojdziemy do wniosku, że żyrandol w naszym wnętrzu jest już na tyle zabrudzony, że musimy przeprowadzić operację gruntownego czyszczenia, odłączmy go od prądu i zdejmijmy z sufitu. Najlepiej jest całkowicie rozmontować lampę, by oddzielić od siebie elementy wykonane z różnego rodzaju materiałów – każdy z nich będziemy czyścić w inny sposób.
Sprawdź też: szkło kryształowe - techniki szlifu szkła >>>
Autor: Marcin Czechowicz
Jeśli w salonie znajduje się strefa jadalniana, żyrandol powieś nad stołem – to oczywiste.
Mycie kryształowego żyrandola: na sucho i na mokro
Żarówki (po wykręceniu z żyrandola) myjemy przy pomocy delikatnie zwilżonej ściereczki. Jeśli sama woda nie radzi sobie z ich zabrudzeniami, używamy wacika nasączonego alkoholem. Do mycia żarówek nie powinno się używać tłustych środków czystości, ponieważ ich pozostałości sprawiają, że elementy te nagrzewają się bardziej niż powinny.
Sprawdź:
jak zrobić płyn do mycia okien >>>
Metalowe elementy konstrukcji żyrandola czyścimy przy pomocy środka dobranego do rodzaju metalu, z którego zostały wykonane. Elementy chromowane myjemy wodą z mydłem, płuczemy i wycieramy do sucha, z kolei części z kutego żelaza czyścimy przy pomocy nasączonej naftą szmatki. Innego rodzaju metale (na przykład mosiądz) myjemy mieszaniną wody ze spirytusem. Bez względu na to, z jakiego metalu wykonana jest konstrukcja żyrandola, na koniec dokładnie ją osuszamy i polerujemy, by uniknąć powstawania zacieków i nadać żyrandolowi połysku. Metalowe elementy będą mniej podatne na matowienie, jeśli po wyczyszczeniu zostaną wypolerowane szmatką nasączoną niewielką ilością łagodnego roztworu octu. Te części, które nie powinny mieć kontaktu z wodą wycieramy suchą szmatką lub miotełką. Elementy szklane i kryształowe żyrandola myjemy w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego i płuczemy w wodzie z dodatkiem octu, by zapobiec powstawaniu zacieków. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu przecieramy kryształowy żyrandol wacikiem nasączonym odrobiną alkoholu, a następnie dokładnie polerujemy. Po upewnieniu się, że wszystkie części są suche, składamy i wieszamy żyrandol.
Sprawdź też:
Riedel - słynne kryształowe kieliszki do wina >>>
Baccarat: kryształy nie tylko na stół
Galerie zdjęć: żyrandol
Żyrandol to stylowy element w aranżacji wnętrza. Jak dopasować żyrandol do wystroju mieszkania? Podpowiedzi znajdziesz w naszych galeriach zdjęć. Żyrandole - inspiracje.
Autor: materiały prasowe dekoori
Biały, nowoczesny żyrandol MAGICA do salonu o wyjątkowym designie.
Autor: DecoMania.pl
Lampa wisząca - Vita Copenhagen - Silvia - czarno złota
Autor: Thinkstockphotos.com
Pasmanteryjne wykończenia stosujemy z umiarem, nie żałujemy natomiast chwostów – ozdabiamy nimi nie tylko dekoracyjnie upięte zasłony, ale też poduszki, klamki i uchwyty mebli.
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Firany do salonu z jadalnią.