Domowe sposoby: 6 nietypowych zastosowań soli
Sól towarzyszy nam w kuchni na każdym kroku – używamy jej do osolenia gotowanych ziemniaków i makaronów, doprawienia potraw, a także nieświadomie spożywamy we wszelkiego rodzaju gotowych produktach. Jednocześnie niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że tego podstawowego produktu kuchennego możemy używać także w walce z różnego rodzaju zabrudzeniami i nieprzyjemnymi zapachami. Oto 6 domowych sposobów na nietypowe zastosowanie soli!
Autor: Thinkstockphotos.com
Zwykłej soli kuchennej możemy użyć do bezpiecznego i skutecznego wyczyszczenia przypalonej stópki żelazka. Wystarczy posypać tym produktem rozłożoną na desce do prasowania gazetę lub kartkę i... wyprasować rozgrzanym żelazkiem!
Spis treści
- Czyszczenie solą: żelazko, firanki, tkaniny obiciowe, dywany i naczynia
- Sprawdź też:
- Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę? >>>
- Zrób to sam: jak wyczyścić przypalony garnek? >>>
Szczególne właściwości soli (jest ona prawie czystym chlorkiem sodu, ma więc bogate właściwości czyszczące, odkażające i ścierne) sprawiają, że produkt ten nadaje się nie tylko do gotowania, ale także do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń i nieprzyjemnych zapachów. Oto 6 domowych sposobów na nietypowe zastosowanie soli.
Czyszczenie solą: żelazko, firanki, tkaniny obiciowe, dywany i naczynia
Zwykłej soli kuchennej możemy użyć do bezpiecznego i skutecznego wyczyszczenia przypalonej stópki żelazka. Wystarczy posypać tym produktem rozłożoną na desce do prasowania gazetę lub kartkę i... wyprasować rozgrzanym żelazkiem! Produkt ten doskonale radzi sobie także z plamami z wina i krwi. Wywabisz je mocno nacierając zabrudzone miejsce solą, a następnie piorąc (lub w przypadku tkanin obiciowych – zapierając). Ze względu na swoje właściwości higroskopijne, sól pomaga również usuwać różnego rodzaju zapachy. Jeśli chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu z deski do krojenia, garnka czy patelni, wetrzyj w wybrane naczynie sól, zostaw na kilka minut, a następnie spłucz wodą. Sól odświeża także tkaniny, przy jej pomocy usuniesz więc nieprzyjemny zapach z butów – wsyp do ich wnętrza sól i nie wcieraj jej, tylko zostaw na noc, a następnie wysyp. W podobny sposób możesz też odświeżyć dywan, który na koniec musisz jedynie odkurzyć. Produkt ten warto wykorzystać także przy praniu firanek – dosyp garść soli kuchennej do wody przed ostatnim płukaniem, a twoje firanki zalśnią bielą, a w dodatku będą się lepiej układać. Ostatnie zastosowanie soli nie jest bezpośrednio związane ze sprzątaniem, ale warto o nim wiedzieć – roztwór soli bardzo ułatwia ostrzenie noży. Wystarczy włożyć je do tej miksury na pół godziny przed planowanym ostrzeniem.
Sprawdź też:
Domowe sposoby: jak czyścić wiklinę? >>>
Zrób to sam: jak wyczyścić przypalony garnek? >>>
Autor: Getty Images/ivandzyuba
Sodę oczyszczoną bez trudu kupisz w sklepie, ponieważ to popularny produkt używany często do pieczenia. Ale soda oczyszczona ma wiele innych zastosowań w domu: kuchni, kosmetyce, lecznictwie czy sprzątaniu. Soda znakomicie sprawdzi się do czyszczenia wielu domowych sprzętów. Nie musisz kupować gotowych środków chemicznych, by skutecznie sprzątać! Soda pomoże nam utrzymać czystość oraz przyspieszyć przygotowywanie mięsnych potraw, gotowanie grochu i fasoli. Możemy ją zastosować do czyszczenia kuchenki mikrofalowej, dzięki niej pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z lodówki i usuniemy osad z kamienia. Sody oczyszczonej możemy użyć zamiast proszku do pieczenia, doskonale sprawdzi się również podczas gotowania kalafiora. Jeśli przeszkadza Wam nieprzyjemna woń tego warzywa koniecznie dodajcie do gotującej wody szczyptę sody. Soda doskonale zabija brzydkie zapachy! Dzięki niej w kilka chwil pozbędziemy się z dłoni drażniącego zapachu czosnku lub ryb. Wystarczy, że natrzemy ręce sodą. Ale to nie wszystko - w naszej galerii znajdziesz jeszcze więcej przydatnych zastosowań sody oczyszczonej w domu!