Jak pozbyć się moli spożywczych? Domowe sposoby na mole spożywcze w kuchni i spiżarni
Mole spożywcze w kuchni łatwo zauważyć. Otwierasz szafkę i wyfruwa z niej podłużny, brązowo-szary motyl. Albo wsypujesz do garnka kaszę i zauważasz, że w produkcie znajdują się nieduże larwy. Mole spożywcze to jedne z najczęściej spotykanych w naszych domach szkodników, a zarazem jedne z najtrudniejszych do wyplenienia. Jak pozbyć się moli spożywczych? Jak zabezpieczyć półki, szuflady i szafki kuchenne przed ich ponownym pojawieniem się? W naszej galerii znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania!
Zanim jednak dowiesz się, jak pozbyć się moli spożywczych z kuchni, sprawdź, z kim masz do czynienia. Mole spożywcze (omacnica spichrzanka) to nieduże motyle nocne, których larwy żerują na suchych pokarmach, takich jak cukier, kasze, mąka i ziarna. Zalęgają się one w naszych kuchniach i zanieczyszczają produkty spożywcze.
Skąd się biorą mole spożywcze w kuchni? Bardzo często mole spożywcze przynosimy z produktami kupionymi w sklepie. Poza tym mogą przedostać się do nas z mieszkania sąsiada. Ponieważ samice moli składają od 100 do 400 jajeczek (z których wylęgają się larwy), nieprzyjemne insekty rozmnażają się bardzo szybko. Warto pamiętać, że jajeczka składane są nie tylko w żywności, lecz także na opakowaniach. Larwy moli spożywczych są w stanie nawet przegryźć folię i przez mały otwór przedostać się do środka. Oznakę tego, że w żywności zagnieździły się mole spożywcze, stanowią również nici i oprzędy - widoczne pomiędzy sypkimi produktami.
Jak się pozbyć moli spożywczych? Popularnym sposobem są gotowe produkty przeciw molom, jednak warto pamiętać o tym, że większość z nich zawiera niekorzystne dla naszego zdrowia chemikalia. O wiele bezpieczniejszym (i tańszym!) rozwiązaniem są domowe sposoby na mole spożywcze, o których przeczytasz w naszej galerii.
Jak pozbyć się moli spożywczych? Zacznij od gruntownych porządków
Pamiętamy, że mole lubią ciemne, ciepłe miejsca, dlatego pierwszym krokiem, by pozbyć się tych szkodników są gruntowne porządki w szufladach oraz szafkach kuchennych. Ponieważ mole w szafce kuchennej zostawiają swoje jajeczka i larwy, należy niezwłocznie wyrzucić wszystkie produkty spożywcze, w których znajdziemy złożone larwy moli. Dokładnie przeglądamy każdy pojemnik i opakowanie z suchym pokarmem, nawet te z tak mało podejrzanymi produktami jak karma dla zwierząt.
Lawenda na mole spożywcze
Kolejnym krokiem jest odkurzenie wszystkich szafek i szuflad oraz wymycie ich ciepłą wodą z mydłem lawendowym lub np. domowym środkiem czystości z dodatkiem olejku z lawendy (mole nie znoszą zapachu lawendy).
Sposób na mole spożywcze: roztwór wody z octem
Aby upewnić się, że w żadnym zakamarku nie pozostały larwy, stosujemy znaną od lat metodę z użyciem octu. Do szafek wstawiamy naczynie z gorącym, parującym roztworem wody z octem (można dodać olejek cytrusowy lub goździkowy dla lepszego efektu), zamykamy je i czekamy, aż ciecz wystygnie. Zabieg ten możemy powtórzyć kilkukrotnie.
Skuteczne sposoby na mole spożywcze: rośliny odstraszające mole
Do umytych szuflad i szafek kuchennych wkładamy odstraszające mole rośliny – suszoną lawendę, goździki, anyż, wanilię, miętę, liście laurowe – wsypane do cienkich woreczków. Poza ochroną przed molami będą one również pełniły funkcję saszetek zapachowych
Plasterki cytryny na mole
Zamiast ziół możesz też użyć zasuszonych w piekarniku plastrów cytryny lub pomarańczy albo wacików nasączonych octem i olejkiem waniliowym, lawendowym bądź eukaliptusowym.
Jak uchronić się przed molami spożywczymi? Trzymaj żywność w szczelnych pojemnikach
By mole w kuchni więcej się nie pojawiły, suche, sypkie produkty (zakupione na nowo!) najlepiej jest przechowywać w szczelnych plastikowych lub szklanych pojemnikach na żywność. Każde otwarte i nieszczelnie zamknięte opakowanie kaszy, cukru czy mąki to łakomy kąsek dla moli spożywczych! Do przechowywania produktów spożywczych, w których mogą pojawić się mole nie należy używać plastikowych reklamówek - mole z łatwością je przegryzą.
Ochrona przed molami: sprawdzaj sypkie produkty spożywcze
Przede wszystkim, aby uniknąć moli spożywczych w mieszkaniu, produkty należy kupować w sprawdzonych miejscach. W domu regularnie przeglądamy czy w zakupionych mąkach, kaszach nie ma larw lub jaj moli. Możemy włożyć żywność do lodówki na 4 dni, gdzie niska temperatura zabije jajeczka i larwy (w lodówce bez obaw możemy przechowywać produkty ziarniste).