Domowy sposób na mrówki faraona. Jak pozbyć się mrówek?

2024-08-27 12:08

Mrówki faraona to zmora, latem często również moja! Obecność tych owadów nie tylko uprzykrza życie i wygląda nieestetycznie. Niektórzy bagatelizują ich obecność ze względu na ich niewielki rozmiar. To błąd, bo mrówki tak samo jak inne insekty mogą roznosić bakterie! Dowiedz się, co na mrówki w domu!

Spis treści

  1. Co na mrówki w domu? Jaki preparat na mrówki faraona?
  2. Domowy sposób na mrówki faraona
  3. Czego nie lubią mrówki faraona?
  4. Jak wygląda mrówka faraona?
  5. Skąd się biorą mrówki faraona w domu?
  6. Jak pozbyć się mrówek faraona?
  7. Jak znaleźć gniazdo mrówek faraonek w domu?
  8. Czy mrówki faraona są niebezpieczne? Czy mrówki faraona gryzą?
  9. Co jest naturalnym wrogiem mrówek?
  10. Co na mrówki w domu? Jak pozbyć się mrówek faraona? Zdjęcia

Co na mrówki w domu? Jaki preparat na mrówki faraona?

Jeśli nie chcesz bawić się w półśrodki i chcesz jak najszybciej wyeliminować problem, sięgnij po chemię. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów (np. firmy Bros, Arox, Vaco itd.), które pomogą ci w walce z mrówkami faraona, np.:

  • proszek na mrówki — może być stosowany na dwa sposoby: po rozpuszczeniu w wodzie można zrobić z niego oprysk lub można rozsypać go w miejscu występowania mrówek.
  • granulat na mrówki — używa się go w identyczny sposób jak proszek na mrówki.
  • paralizator na owady — ten środek od razu zabija różnego rodzaju owady za pomocą niskiej temperatury. Można go stosować w domu.
  • preparat płynny na mrówki — za jego pomocą można wykonać oprysk nawet na powierzchni 40 m kw. Producenci na opakowaniu podają, jak długo utrzymuje się jego działanie — zazwyczaj ok. tygodnia.
  • żel na mrówki — działa na zasadzie przynęty. Mrówki zabierają żel do gniazda. W ten sposób można wyeliminować całą kolonię mrówek faraona, w tym królową.

Pamiętaj, że skuteczność powyższych środków zależy od ich regularnego stosowania. 

Domowy sposób na mrówki faraona

Jeśli nie jesteś zwolennikiem chemii i stawiasz na naturalne metody, możesz spróbować domowych sposobów. Ocet, sok z cytryny, cynamon czy olejek miętowy to substancje, które odstraszają mrówki. Nie lubią ich zapachu, dlatego przecieraj nimi miejsca, przez które mrówki wchodzą do domu, takie jak framugi okien czy progi drzwi. 

Mrówki faraona
Autor: Getty Images/Risto0
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Oto inne domowe sposoby na mrówki faraona:

  • boraks na mrówki — boran sodu jest minerałem, który może pomóc pozbyć się mrówek. Miesza się go z cukrem lub miodem, tworząc słodką pastę. Następnie należy rozłożyć ją w kilku miejscach, gdzie mrówki sprawiają największy problem. Owady zaniosą ją do gniazda, co w efekcie powinno prowadzić do eliminacji kolonii.
  • boraks z gotowanym żółtkiem — boraks można wymieszać także z gotowanym żółtkiem. Zachowaj stosunek 10 do 1, czyli na 100 g jajka, 10 g boraksu.
  • utrzymuj czystość — dbaj o to, by w kuchni zawsze panował porządek, nie było tam resztek jedzenia ani żadnych odpadów (zarówno na blacie kuchennym, jak i na podłodze), regularnie wyrzucaj śmieci, a jedzenie trzymaj w lodówce lub w szczelnych pojemnikach.
  • wysmaruj wazeliną nogi mebli — mrówki faraona nie będą miały szans wspiąć się np. na stół kuchenny
  • zrób pułapkę z chleba i miodu — mrówkę ciągnie do słodkich zapachów. Na gazecie połóż kromkę wysmarowaną miodem. Gdy owady się do niego przykleją, zawiń ją w gazetę, zamknij w szczelnej reklamówce i wyrzuć do kosza.

Czego nie lubią mrówki faraona?

Mrówki faraona nie przepadają za intensywnymi zapachami, np. zapachem:

  • cytryny — mrówki faraona zazwyczaj spacerują gęsiego. Gdy zauważysz ich ścieżkę, położyć w pobliżu skórki cytryny albo posmaruj ją sokiem. 
  • lawendy, liści pomidorów, bazylii i świeżej mięty — ich zapachy mają również działanie odstraszające. Jeśli wyśledzisz, którędy mrówki wchodzą do domu, postaraj się zatkać szparę, a obok niej połóż wszystkie odstraszacze.
  • papierosów — jeśli dodatkowo namoczysz je w nafcie, terpentynie lub benzynie skutecznie odstraszysz mrówki. Porozkładaj je na trasie wędrówek mrówek faraona.
  • kamfory

Jak wygląda mrówka faraona?

Mrówki faraona są bardzo małe – dorosłe osobniki mają zaledwie 2 - 2,5 mm długości. Są żółtawe lub jasnobrązowe. 

Mrówki faraona
Autor: Getty Images/Suman Ghosh

Skąd się biorą mrówki faraona w domu?

Lubisz targi staroci? Świetnie, my też! Trzeba jednak uważać, co się kupuje, aby nie zaprosić do domu niechcianych lokatorów. Gniazda mrówek faraona mogą znajdować się nie tylko w używanych meblach, ale nawet materiałach budowlanych. 

Oprócz tego na ogół przychodzą do domu po prostu z pola, pchając się do środka przez często otwarte w okresie letnim okna.

Gdy już dostaną się do budynku, mogą rozprzestrzeniać się z jednego mieszkania do drugiego, korzystając chociażby z pionów instalacyjnych. Ich gniazda zazwyczaj ukryte są w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego mieszkania z dużą ilością szczelin i zakamarków są dla nich wręcz idealne.

Jak pozbyć się mrówek faraona?

Pozbycie się mrówek faraona wymaga cierpliwości. Najlepiej zacząć od ustalenia, gdzie znajduje się ich gniazdo. Pełna eliminacja kolonii może potrwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, zwłaszcza jeśli w domu jest więcej niż jedno!

Jak znaleźć gniazdo mrówek faraonek w domu?

Znalezienie gniazda mrówek faraona może być wyzwaniem, ponieważ często ukrywają się one w trudno dostępnych miejscach. Obserwuj, skąd najczęściej wychodzą. Zwróć uwagę na szczeliny w ścianach, podłogach, w okolicy rur i instalacji grzewczych. Możesz spróbować rozprowadzić przynętę w tych miejscach – mrówki zaniosą ją do gniazda, co pomoże w jego lokalizacji.

Czy mrówki faraona są niebezpieczne? Czy mrówki faraona gryzą?

Mrówki faraona gryzą. Ich ugryzienia mogą być bolesne, a u niektórych może nawet wywołać reakcję alergiczną. Największych problemem jest jednak to, że przenoszą bakterie np. z rodzaju Pseudomonas, Salmonella, Staphylococcus, Klebsiella i Clostridium spp., zanieczyszczając nie tylko jedzenie, ale także powierzchnie, na których je przygotowujemy. 

Co jest naturalnym wrogiem mrówek?

Naturalnymi wrogami mrówek są inne owady drapieżne, np. pająki, biedronki czy niektóre chrząszcze, ale także ptaki. W warunkach domowych, szczególnie jeśli chodzi o pająki, nie są na tyle skuteczne, aby całkowicie wyeliminować całą kolonię. 

Co na mrówki w domu? Jak pozbyć się mrówek faraona? Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Robaki w domu - rodzaje. Te gatunki najczęściej goszczą w naszych domach. Jak się ich pozbyć?

Gryzące czy niegryzące? Sprawdź, czy poznasz owady, które kąsają nas na spacerach

Pytanie 1 z 10
Jaki owad jest na zdjęciu?
komar
Pułapka z plastikowej butelki na osy, muchy i inne owady