Ekologiczne sprzątanie domu: soda, ocet, kwasek cytrynowy - zastosowanie
Ekologiczne sprzątanie domu zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Chętnie sięgamy po ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy. Zastosowanie ich w podczas codziennych porządków ma wiele zalet. Przede wszystkim czyszczą tak samo dobrze jak środki chemiczne, a są przyjazne dla nas i środowiska oraz niedrogie. Podpowiadamy, jak sprzątać dom ekologicznie!
Spis treści
- Ekologiczne sprzątanie domu: zalety
- Ekologiczne sprzątanie domu: co stosować?
- Ekologiczne sprzątanie domu: sprawdzone sposoby
- Domowe porządki - GALERIE ZDJĘĆ
Modny od jakiegoś czasu trend eko już dawno na dobre zadomowił się w różnych dziedzinach naszego życia. Coraz chętniej kupujemy ekologiczną żywność, używamy ekokosmetyków czy preferujemy ekonomiczną jazdę samochodem. Ekotrend zagościł również w naszych domach i zdarza się, że rezygnujemy z chemicznych środków czystości na rzecz rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. W ekologicznym sprzątaniu domu sięgamy po ocet, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy. Zastosowane w odpowiedni sposób stają się znakomitą alternatywą dla środków chemicznych.
Ekologiczne sprzątanie domu: zalety
Ekologiczne sprzątanie domu ma wiele zalet. Poza ochroną środowiska ekodetergenty zapewniają znaczne oszczędności w domowym budżecie. Żeby zaopatrzyć się w solidny zapas naturalnych środków czyszczących, wystarczy około 30 zł. To, co jednak może zniechęcać do korzystania z takich sposobów na sprzątanie, to konieczność ich uprzedniego przygotowania własnymi siłami. Nie stoją one na półce sklepowej.
Ekologiczne sprzątanie domu: co stosować?
- soda oczyszczona
Soda oczyszczona jest sprawdzonym ekologicznym środkiem czystości i doskonale nadaje się do czyszczenia powierzchni chromowanych, sanitariatów łazienkowych oraz usuwania plam. Możemy rozcieńczyć sodę oczyszczoną (do kupienia w sklepie spożywczym) z wodą i tak przygotowanym sprejem spryskać czyszczone powierzchnie. Do czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni możemy przygotować pastę z sody z wodą – doskonale wyczyści kabinę prysznicową, umywalkę i toaletę, a także fugi miedzy kafelkami.
- sól
Sól obecna jest w naszych gospodarstwach domowych już od wielu stuleci, gospodynie doceniły także jej walory użytkowe. Roztworem wody z solą doskonale wyczyścimy meble i kosze z wikliny. Przypalony garnek należy zmoczyć i posypać na noc solą. Rano doczyścić, jeśli się nie uda – zagotować w nim dodatkowo wodę z solą. Solą wyczyścimy także przypalone żelazko, a dodana do pasty z sody oczyszczonej, nada sanitariatom piękny połysk.
- cytryna
Kwas zawarty w cytrynie ma właściwości antybakteryjne, czyszczące i lekko wybielające. Woda z wyciśniętą do niej cytryną nada połysk metalowym przedmiotom i garnkom. Gdy wyciśniemy sok z cytryny do butelki z wodą, a następnie spryskamy roztworem płytki w łazience – łatwo doczyścimy je z plam po mydle i osadzie. Sok z cytryny pomoże odświeżyć także kuchenkę mikrofalową – umieśćmy plastry cytryny w misce, zalejmy wrzątkiem i gotujmy przez minutę. Para zdezynfekuje kuchenkę, a my ją potem łatwo doczyścimy.
.. Jak wyczyścić piekarnik? >>>
.. Jak wyczyścić żelazko? >>>
Ekologiczne sprzątanie domu: sprawdzone sposoby
Odświeżająca kąpiel dla dywanu czy tapicerki z użyciem octu i proszku do pieczenia? Jak najbardziej. Na litr wody dodajemy łyżkę octu i dwie łyżki proszku. Jeśli zabrudzenia są silniejsze, ilość octu i proszku można proporcjonalnie zwiększyć.
Cytrynę wykorzystamy także przy usuwaniu kamienia i gdy chcemy na powierzchnię zadziałać wybielająco. Sok z cytryny nada nowy blask szklanym powierzchniom, pozbędzie się zbędnego kamienia i skutecznie wyczyści blaty kuchenne.
Ocet jest idealny do czyszczenia wszelkich powierzchni, przy których zależy nam na pozbyciu się bakterii, czyli np. z podłogi w łazience. Nadaje też połysk gładkim powierzchniom. Do wody wystarczy dodać trochę octu. Jeszcze lepsze efekty daje zmieszanie octu z sokiem z cytryny i ciepłą wodą. Dzięki takiej miksturze wyczyścimy nawet bardzo zabrudzony piekarnik. Ocet idealnie nadaje się też jako odświeżacz powietrza. Wystarczy postawić miseczkę z octem w pomieszczeniu, którego zapach chcemy odświeżyć czy zmienić.
A co poradzi sobie w plamami z krwi czy długopisu? Jeśli na przykład atramentem zachlapiemy skórzaną kanapę, pomocne okażą się denaturat, pasta do zębów czy woda kolońska. Świeże ślady z długopisu pomoże wywabić kwaśne mleko. Ważne jest, aby pamiętać, że przy plamach z atramentu nie warto ich szorować wodą z mydłem. Przyniesie to raczej skutek odwrotny.
Ekologiczne sposoby sprzątania domu na pewno są zdrowsze dla naszego organizmu niż ostre środki chemiczne, do których stosowania przywykliśmy. Warto zadbać, aby nasz dom był czysty, ale także przyjazny dla środowiska.
Domowe porządki - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Thinkstockphotos.com
Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem.
Autor: Thinkstockphotos.com
Efektowny kryształowy żyrandol bardzo często stanowi wizytówkę naszego wnętrza, dlatego warto zadbać o to, by raz na jakiś czas dokładnie go wyczyścić. W przeciwnym wypadku straci swoją urodę i zacznie szpecić zamiast zdobić nasze mieszkanie.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyjaławianie pokoju niemowlaka jest częstym błędem popełnianym przez młodych rodziców. Wbrew pozorom, pozbawienie środowiska małego dziecka wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii wcale nie działa na korzyść jego zdrowia. Wyjałowione środowisko może bowiem zaszkodzić malcowi, ponieważ jego system odpornościowy nie ma możliwości zetknięcia się z różnymi mikroorganizmami i udopornienia się na nie. W efekcie dziecko może stać się podatne na alergie, przeziębienia, a nawet poważniejsze choroby.