Ekologiczny proszek do prania: jak zrobić samodzielnie?

2021-10-19 11:29

Ekologiczny, domowej roboty proszek do prania wkracza odważnie do polskich domów. Coraz częściej myślimy o ekologii, ale równie ważne jest nasze zdrowie. Zawarte w proszkach fosforany, związki chemiczne, a także silne detergenty typu SLS, wybielacze i spieniacze mogą prowadzić do uczuleń i podrażnień skóry. Tymczasem domowy proszek do prania jest nie tylko skuteczny, lecz także całkowicie bezpieczny dla domowników. Przygotowaliśmy kilka prostych przepisów na proszki, które poradzą sobie z różnymi rodzajami zabrudzeń.

Ekologiczny proszek do prania: jak zrobić samodzielnie?
Autor: GettyImages Sprawdź, jak łatwo można zrobić ekologiczny proszek do prania - zadbać o środowisko i uniknąć alergii skórnych!

Spis treści

  1. Proszek do prania – co będzie potrzebne?
  2. Jak zrobić proszek do prania? Proste przepisy
  3. Proszek do prania domowej roboty – czy na pewno będzie skuteczny?
  4. Czy proszek do prania własnej roboty wyjdzie taniej?
  5. Czy ekologiczny proszek sprawdzi się dla każdego?

Proszek do prania – co będzie potrzebne?

Przepisów na naturalny proszek do prania jest wiele. Bazują na składnikach, które można kupić w sklepach internetowych, a czasem – w każdym sklepie spożywczym. Większość z nich kosztuje naprawdę niewiele, a kupując duże opakowania, możemy sporo zaoszczędzić.

Oto lista składników proszków, które będą potrzebne. Stworzymy z nich różne mieszanki piorące.

  • Soda oczyszczona – zmiękcza wodę, likwiduje przykre zapachy, czyści i wybiela.
  • Boraks – uniwersalny środek czyszczący, ma właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Za jeden kilogram zapłacimy ok. 8 zł.
  • Soda kalcynowana (węglan sodu) – wykorzystywana w środkach piorących, świetnie się rozpuszcza i również zmiękcza wodę.
  • Nadwęglan sodu – doskonały odplamiacz i wybielacz, znakomicie sprawdza się do prania białych rzeczy.
  • Płatki mydlane – warto poszukać takich, które nie mają w składzie środków chemicznych i detergentów. Najlepsze są te zawierające oleje roślinne, idealnie nadają się do pielęgnacji skóry. Jeżeli posiadamy w domu mydło ekologiczne w proszku, można je zmielić lub zetrzeć na tarce.
  • Kwasek cytrynowy – zamiennik sody. Wywabia plamy, wybiela, znany od pokoleń jako środek do czyszczenia różnych powierzchni.
  • Olejki eteryczne – ekologiczny sposób na to, aby czyste pranie miało przyjemny zapach. Co więcej, olejki także mają właściwości wybielające, pozwalają zachować świeżość tkanin i chronią przed molami.

..  Czyczenie pralki octem – jak to zrobić? >>>

Jak zrobić proszek do prania? Proste przepisy

Ekologiczny proszek do prania: przepis 1

Mocny proszek do prania będzie się składał ze szklanki sody kalcynowej, szklanki boraksu, dwóch szklanek płatków mydlanych. Wystarczy, że składniki wymieszamy ze sobą i przesypiemy do szczelnie zamykanego naczynia (tak aby np. nie dostały się do niego dzieci). Pamiętajmy, że każdy proszek należy robić w rękawicach ochronnych! Mieszanka sprawdzi się przy mocnych zabrudzeniach.

Ekologiczny proszek do prania: przepis 2

Jeżeli potrzebny nam środek do naprawdę mocnych zabrudzeń, przygotujmy proszek składający się z jednej szklanki naturalnych płatków mydlanych, szklanki sody oczyszczonej, szklanki boraksu, ½ szklanki kwasku cytrynowego i (opcjonalnie) kilkunastu kropel ulubionego olejku eterycznego.

Ekologiczny proszek do prania: przepis 3

Proszek do białego prania można przygotować ze szklanki sody kalcynowanej, szklanki nadwęglanu sodu i szklanki boraksu. Taka mieszanka nie nadaje się do prania wełny i jedwabiu. Dla delikatniejszych tkanin używajmy płatków mydlanych i boraksu.

..  Poznaj ekologiczne środki czystości >>>

Proszek do prania domowej roboty – czy na pewno będzie skuteczny?

Tak, bo wszystkie wymienione środki to żadna nowość – znane są i używane od pokoleń. Nasze babcie stosowały je do prania różnych tkanin, nawet pieluch, a efekty były zawsze zadowalające. Warto pamiętać, że przed pierwszym użyciem proszku należy dokładnie wyczyścić pralkę. Można to zrobić, wlewając do przegródki na proszek 1 litr octu (pustą pralkę należy nastawić na „gotowanie”). Dzięki temu pozbędziemy się zalegającego kamienia i osadów, które powstały w trakcie używania innych środków.

Ekologiczny proszek do prania nadaje się do zarówno białych, jak i kolorowych tkanin.

..  Jak zadbać o pralkę? 5 wskazówek >>>

Czy proszek do prania własnej roboty wyjdzie taniej?

Niekoniecznie – za 2,5 kg domowego środka zapłacimy od 18 do 25 zł. Tyle samo w promocji będzie kosztował dobry proszek do prania znanego producenta. Czy warto wobec tego samodzielnie robić proszek do prania? Zważywszy na środowisko – tak! Dodatkowo zmieniając proszek do prania, nie musimy się martwić, że ktoś z rodziny będzie się borykał z uczuleniem.

Czy ekologiczny proszek sprawdzi się dla każdego?

Wszystko jest kwestią wyboru. Łatwo jest przygotować domowy proszek, ale wcześniej trzeba zamówić wszystkie składniki (ponosząc niekiedy koszty przesyłki). Pranie w takim proszku trzeba również przetestować – polecamy mielić płatki mydlane, które przy zbyt pełnej pralce mogą się nie rozpuścić i przylgnąć do nogawek. Mimo to domowe proszki do prania nie mają sobie równych.

Sonda
Co lepsze: mieszkanie w mieście czy dom na wsi?
Łazienka na poddaszu