Ekosprzątanie bez tajemnic. Domowe środki czystości, które zrobisz w 5 minut
Domowe środki czystości od kilku lat cieszą się dużą popularność. Coraz chętniej w domowym zaciszu tworzymy mieszanki czyszczące na bazie octu, sody oczyszczonej i cytryny. Na półkach sklepowych, obok chemicznych środków pojawiają się specyfiki o naturalnym składzie, obiecujące ekologiczne sprzątanie i dom bez bakterii. Dlaczego warto pozbyć się środków chemicznych? Jak zrobić ekologiczny proszek lub płyn do szyb w 5 minut?
Spis treści
- Ekosprzątanie – dlaczego warto wyeliminować chemiczne środki czystości?
- Przepisy na domowe środki czystości
- Urządzenia parowe do sprzątania: PRZEGLĄD
- Jak skutecznie sprzątać? Garść praktycznych porad
Ekosprzątanie – dlaczego warto wyeliminować chemiczne środki czystości?
W większości dostępnych na rynku chemicznych środkach czyszczących znajdują się substancje takie jak chlor i fosfor, które mają szkodliwy wpływ na nasze zdrowie (w szczególności układ nerwowy). Niektóre zawarte w tych detergentach składniki uczulają i podrażniają skórę, a ich opary są rakotwórcze. Używanie naturalnych środków czyszczących wcale nie musi rujnować budżetu. Domowe środki czyszczące opierają się na kilku produktach, które są tanie i łatwo dostępne. Stworzone w domowym zaciszu specyfiki stanowią skuteczną ochronę przed alergiami i szkodliwym wpływem środków chemicznych. Ponadto, większość domowych środków czystości przygotujemy w 5 minut, przez co zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas. Jakie składniki będą nam potrzebne, by samemu zrobić ekologiczny środek czyszczący?
- Soda oczyszczona – najlepiej zaopatrzyć się w większe, kilogramowe opakowanie; soda oczyszczona zmiękcza wodę, ponadto doskonale czyści i nadaje się niemal do każdej powierzchni
- Cytryna – naturalny wybielacz, dobrze radzi sobie z tłuszczem czy kamieniem
- Ocet – można nim myć garnki, okna, zlew, prysznic itd.; dobrze odkamienia, dezynfekuje, a ponadto usuwa tłuszcz, pleśń, plamy i brzydkie zapachy
- Naturalne mydło – nadaje się do prania, mycia i sprzątania, szare mydło jest hipoalergiczne, więc może być stosowane przez alergików
- Sól kuchenna – doskonale odkaża, ściera i dezynfekuje, w połączeniu z cytryną czyści najlepiej
- Olejki eteryczne – w zależności od efektu, który chcemy uzyskać, należy użyć innego olejku; warto zaopatrzyć się w olejek z drzewa herbacianego, który działa antyseptycznie, bakteriobójczo
Alternatywą dla czyszczenia naturalnymi detergentami jest sprzątanie przy pomocy parownicy. Para wodna zabija 99,99% bakterii, można używać jej w salonie, łazience, kuchni i wszędzie tam, gdzie osiada brud. Czyszczenie parą wodną jest bezpieczne dla alergików, jest najszybszym i najbardziej higienicznym sposobem na porządki. Niestety, porządna parownica to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Za to domowe środki czyszczące będą nas kosztować zaledwie kilka złotych. Jak je przygotować?
Przepisy na domowe środki czystości
By zrobić uniwersalny środek czyszczący, będziemy potrzebować pół szklanki octu lub 5 łyżek kwasku cytrynowego, pół szklanki przegotowanej wody, a także 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego. Następnie wszystko należy wymieszać i wlać do butelki ze spryskiwaczem. Tym specyfikiem można myć każdą powierzchnię, np. sprzęty agd, blaty, zlew itd. Ekologiczny płyn do mycia naczyń jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy wycisnąć sok z 3 cytryn i przefiltrować przez sitko, gazę lub filtr do kawy tak, by nie było miąższu. Do cytryny dodać 100g soli drobnoziarnistej, 50 ml octu i zalać wszystko 300 ml przegotowanej wody, a następnie zblendować i kiedy ostygnie, przelać do butelki. Naturalny płyn do mycia szyb wymaga zaledwie 2 składników: 2 łyżeczek octu i 2 litrów ciepłej wody. Po zmieszaniu wlewamy miksturę do butelki ze spryskiwaczem. Innym sposobem, by zrobić domowy płyn do szyb, jest wymieszanie 450 ml chłodnej wody z kilkoma kroplami olejku eterycznego i 50 ml wody utlenionej.
Jak zrobić naturalny proszek do prania? Do przygotowania ekologicznego proszku do prania będziemy potrzebować szklankę płatków mydlanych, szklankę boraksu, pół szklanki kwasku cytrynowego oraz 15 kropel ulubionego olejku eterycznego. Wszystko mieszamy i przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku. Do prania wystarczy dodać 2 łyżki domowego proszku. Skoro jesteśmy przy praniu, warto również zaopatrzyć się w ekologiczny płyn do płukania. By go zrobić, do 200 ml ciepłej wody należy dodać 2 łyżeczki kwasku cytrynowego oraz 10 kropel olejku z drzewa herbacianego, który działa bakteriobójczo. Do prania dodajemy 2 łyżki płynu. Jak możemy zauważyć, domowe środki czystości nie są ani skomplikowane w składzie, ani czasochłonne w przygotowaniu, dlatego warto korzystać z ich dobrodziejstw. By umyć drewnianą podłogę w ekologiczny sposób, wystarczy do wrzątku dodać 4 łyżki startego szarego mydła. By umyć panele lub płytki do wrzątku dodajemy szklankę octu oraz ulubione olejki eteryczne. By wyczyścić piekarnik domowymi sposobami, do ¼ szklanki sody oczyszczonej dodajmy 2 łyżeczki soli, a następnie podlejmy niewielką ilością gorącej wody, by utworzyć gęstą pastę. Gotową pastę należy pokryć wnętrze piekarnika i zostawić na 5 minut, a następnie usunąć mokrą ściereczką.
Urządzenia parowe do sprzątania: PRZEGLĄD
Autor: serwis prasowy marki Bissel
Parownica Bissell Steamshot 2635J
Jak skutecznie sprzątać? Garść praktycznych porad
Autor: Mariusz Bykowski
Wyjaławianie pokoju niemowlaka jest częstym błędem popełnianym przez młodych rodziców. Wbrew pozorom, pozbawienie środowiska małego dziecka wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii wcale nie działa na korzyść jego zdrowia. Wyjałowione środowisko może bowiem zaszkodzić malcowi, ponieważ jego system odpornościowy nie ma możliwości zetknięcia się z różnymi mikroorganizmami i udopornienia się na nie. W efekcie dziecko może stać się podatne na alergie, przeziębienia, a nawet poważniejsze choroby.
Autor: Thinkstockphotos.com
Sprzęty fornirowane i z litego drewna odkurzamy suchą szmatką lub odkurzaczem z miękką szczotką. Do pielęgnacji mebli drewnianych używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych powierzchni – stworzą warstwę chroniącą przed zarysowaniami, plamami, zaciekami i słońcem.