Dezynfekcja gąbki kuchennej na 4 sposoby. Jak zdezynfekować gąbkę?
Gdzie najchętniej rozwija się pleśń? Tam, gdzie jest wilgotno i ciemno. Gąbka kuchenna to zatem miejsce wręcz idealne, by pojawiły się w niej bakterie. Jak często wymieniać gąbkę kuchenną? Przynajmniej raz w tygodniu, chyba że chcesz zaoszczędzić. Dezynfekcja gąbki kuchennej może zostać przeprowadzona na wiele sposobów. Poznaj cztery najlepsze!
Spis treści
Jak dezynfekować gąbki? Za pomocą octu!
By zdezynfekować kuchenną gąbkę i zabić wszystkie bakterie oraz zapobiec powstawaniu pleśni, wystarczy zamoczyć ją w roztworze wody i octu (1:1). Ocet to naturalny, a jednocześnie bardzo silny środek odkażający, dezynfekujący i czyszczący.
Mocząc gąbkę kuchenną w occie, mamy pewność, że pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów i to w pełni ekologiczny sposób. Gąbkę najlepiej moczyć przez noc.
Po takiej „kąpieli” należy gąbkę dokładnie odsączyć i viola – możemy z niej dalej śmiało korzystać.
Nie musimy przejmować się zapachem octu – szybko wyparuje.
Dla wzmocnienia efektu można do octu dodać kilka łyżek sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Już nigdy nie wyczyścisz kabiny prysznicowej inaczej! Potrzebny detergent masz w kuchni!
Dezynfekcja gąbki kuchennej na 3 sposoby
1. Innym sposobem na walkę z bakteriami, które zamieszkują gąbkę do mycia naczyń, jest… olejek z drzewa herbacianego. Ten środek pochodzący z Australii wykazuje właściwości bakterio- i wirusobójcze, a także dezynfekujące.
Do naczynia z wodą wlewamy kilkanaście kropli olejku (uwaga, jest mocny). W tak przygotowanym roztworze zanurzamy gąbkę i moczymy przez noc. Rano odsączamy nadmiar wody i gotowe.
Ten sposób z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie znoszą zapachu octu – olejek z drzewa herbacianego ma bardzo przyjemną woń.
2. By przedłużyć żywotność zmywaka kuchennego, można też „wyprać” go w zmywarce (standardowy cykl wystarczy).
3. Możesz także wsadzić gąbkę kuchenną do mikrofalówki na 30 sekund (gąbkę uprzednio należy namoczyć; wyciągać w rękawiczkach, bo będzie gorąca).
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Olejki eteryczne - zastosowanie, rodzaje. Naturalne olejki eteryczne do dyfuzora
Autor: Getty Images
Olejki eteryczne to produkty otrzymywane z surowców roślinnych przez destylację z parą wodną lub wyciskanie skórek - cytrusy.