Gdzie wyrzucić styropian? To zależy od jego rodzaju
Chociaż Polacy już od kilku lat, dokładnie od 2017 r., mają obowiązek sortować śmieci, wciąż czasami mają problem, by zdecydować, do którego pojemnika należy wyrzucić daną rzecz. Tak jest właśnie ze styropianem. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucić styropian czysty, brudny i budowlany!
Co to jest styropian?
Styropian, zwany również pianką polistyrenową ekstrudowaną lub spienionym polistyrenem, jest syntetycznym materiałem izolacyjnym. Składa się z małych kulek, które są ze sobą połączone. Jest bardzo lekki i łatwo go przetworzyć. Słynie ze swoich właściwości termoizolacyjnych. Często jest wykorzystywany w budownictwie, bo chroni przed utratą ciepła.
Często też używany jest do zabezpieczania różnego rodzaju przedmiotów przed uszkodzeniami. W styropianowe elementy pakuje się meble, sprzęt AGD, dzieła sztuki itp. Ze styropianu robi się także przedmioty codziennego użytku, np. kubki do kawy, tacki i pojemniki do przechowywania żywności.
Gdzie wyrzucić styropian?
Skoro zastanawiasz się, gdzie wyrzucić styropian, pocieszymy cię, że nie jesteś jedyny. Wiele osób ma problem właśnie z tym materiałem i zupełnie nie wie, gdzie go wyrzucić. Najczęściej trafia on do odpadów zmieszanych albo do kosza z metalem i plastikiem.
Styropian jest materiałem, który nie ulega biodegradacji. Problem pojawia się również z jego ponownym przetworzeniem. Zatem gdzie wyrzucić styropian? Tu sprawa się komplikuje, ponieważ wszystko zależy od styropianu.
Wyjaśniamy, gdzie wrzucić styropian czysty
Styropian może być czysty i brudny. Gdzie wyrzucić styropian czysty? Styropian czysty powinien trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne oraz metale. Co to jest styropian czysty? To niewielkie przedmioty wykonane ze styropianu, na których nie ma wielkich zabrudzeń. Będzie nim zatem styropian, którym zabezpieczono AGD, ale też umyte styropianowe tacki po jedzeniu.
Gdzie wyrzucić styropian brudny?
Jeśli styropian jest brudny, np. pokryty tłuszczem, którego nie jesteśmy w stanie domyć, albo innymi substancjami, których również nie da się usunąć, powinien trafić do odpadów zmieszanych, czyli do pojemnika czarnego. Tam wrzucamy wszystko, czego nie da się poddać recyklingowi.
Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
Całkowicie inaczej wygląda sprawa ze styropianem budowlanym. Tego absolutnie nie wyrzucamy ani do pojemnika czarnego na odpady zmieszane, ani do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne. Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
Tutaj trzeba się już pofatygować i wybrać do tzw. PSZOKu, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To tam bezpłatnie można oddać styropian i inne przedmioty, których nie wolno wrzucać do kosza.
Zanim jednak pojedziesz do najbliższego PSZOKu, sprawdź, co dokładnie można tam zostawić. Niektóre mogą nie przyjmować styropianu budowlanego, wówczas należy znaleźć firmę, która go od ciebie odbierze. Taka usługa jednak kosztuje.
Przeczytaj również:
- Segregacja śmieci: kolory pojemników na odpady. Co wrzucamy do każdego z nich?
- Nie wyrzucaj, daj rzeczom drugie życie! Najpiękniejsze inspiracje na meble z recyklingu
- Domowy recykling: co można zrobić ze starych foremek na ciastka?
Źródło: TVN24