Jak czyścić rattan? Czyszczenie i pielęgnacja mebli rattanowych i dodatków
Meble rattanowe i dodatki wprowadzają naturalny urok do każdej aranżacji. Ale czy wiesz, jak czyścić rattan? Pamiętaj, że choć to roślina pochodząca z krajów egzotycznych, nie najlepiej radzi sobie z nadmiarem wilgoci. Dlatego aby rattan cieszył oko przez długi czas, warto mieć świadomość, jak go odpowiednio pielęgnować i konserwować.
Spis treści
- Co to jest rattan?
- Jak czyścić rattan: regularne odkurzanie
- Jak czyścić rattan: usuwanie plam
- Jak czyścić rattan: specjalne preparaty
- Piękny balkon i taras: GALERIE ZDJĘĆ
Zarówno rattan, jak i wiklina wymagają regularnej pielęgnacji. Choć meble i dodatki z tych plecionek są często użytkowane na świeżym powietrzu, obydwa materiały wymagają odpowiedniej ochrony oraz regularnej pielęgnacji. Między innymi długie oddziaływanie wilgoci sprawia, że tracą połysk, matowieją, a w rezultacie łatwo się uszkadzają.
Co to jest rattan?
Rattan (inaczej: ratan, rotang) to zbiorcze określenie na wiele gatunków palm pnących, występujących w Azji Południowo-Wschodniej. Z cieńszych łodyg pnączy wyplata się meble i dodatki (kosze, pojemniki, szufladki), a z grubszych powstają tradycyjne kijki do azjatyckich sztuk walki czy pałeczki do instrumentów perkusyjnych.
Plecionki rattanowe upowszechniły się w Europie w XIX wieku dzięki intensywnym kontaktom z koloniami europejskimi. Często nie odróżniano wtedy rattanu od rodzimej wikliny. Także dziś można się spotkać z określeniem materiału „plecionka”, bez wskazania, o jaki konkretnie surowiec chodzi.
Dzięki odpowiedniej obróbce (z wykorzystaniem pary wodnej) pędy rattanu stają się bardzo elastyczne. Wyplata się z nich meble (fotele, krzesła, sofy, stoliki, zagłówki łóżka), a także różne dodatki dla domu: koszyki i szufladki, kosze na bieliznę, maty stołowe, tace, podkładki pod talerze, wkłady szufladowe na sztućce czy gazetniki. Jeśli urządzamy wnętrze w stylu ekologicznym, warto zwrócić uwagę także na abażury wyplatane z rattanu. Z kolei hitem tego sezonu zarówno w aranżacji wnętrz, jak i strefy wokół domu są rattanowe fotele bujane i fotele wiszące.
Zobacz też: Jak czyścić wiklinę? Domowe sposoby >>>
Jak czyścić rattan: regularne odkurzanie
Rattan jest materiałem, który bardzo nie lubi dwóch czynników: wilgoci i kurzu. Przede wszystkim należy go regularnie odkurzać. Najlepiej sprawdzi się do tego odkurzacz z wąską końcówką albo szczotka nylonowa czy ryżowa. Jeśli czyścimy rattan, pamiętajmy, by nigdy go nie moczyć. Mycie pod prysznicem czy z wykorzystaniem myjki parowej może bardzo uszkodzić materiał. Dlatego jeśli czyszczenie na sucho nie wystarczy, przetrzyjmy rattan szmatką lekko zwilżoną wodą (ewentualnie z dodatkiem mydła). Poczekajmy też, aż materiał dobrze wyschnie – dopiero wtedy meble czy dodatki z rattanu mogą być ponownie używane!
Jak chronić i przechowywać meble z rattanu?
Meble ogrodowe, tarasowe czy balkonowe, które wypleciono z rattanu, muszą być odpowiednio chronione przed długim oddziaływaniem wilgoci. Dlatego poza ciepłymi miesiącami koniecznie przechowujmy je w suchym miejscu, zawsze też odpowiednio zabezpieczone przed kurzem (wystarczy folia ochronna). Warto też pamiętać, że meble rattanowe mogą zmieniać kolor, a nawet matowieć pod wpływem promieniowania UV. Pilnujmy więc, by nie były na stałe wyeksponowane na słońcu.
Jak czyścić rattan: usuwanie plam
Sprawdzoną metodą na usuwanie plam z rattanu (jeśli nie poradzi sobie z nimi mokra szmatka) jest specjalny roztwór do czyszczenia – bezpieczny i naturalny. Aby go przygotować, wymieszajmy wodę, wodę utlenioną i sok z cytryny w następujących proporcjach:
- 1 litr wody;
- 4 łyżki wody utlenionej;
- 4 łyżki soku z cytryny.
Delikatnie zwilżamy nim miękką szmatkę (np. flanelową) i staramy się precyzyjnie usunąć oporne zabrudzenia.
Nie przegap: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu >>>
Jak czyścić rattan: specjalne preparaty
Meble i dodatki z rattanu są najczęściej zabezpieczone solidnymi impregnatami i lakierami, tak by zyskały ochronę przed wilgocią, a przy okazji były o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. W miarę użytkowania zarówno lakier, jak i impregnat mogą jednak tracić swoje właściwości. Wtedy powinniśmy sami wkroczyć do akcji. Najprościej skonsultować się z producentem mebli i od razu zakupić preparaty do pielęgnacji rattanu. To także rozwiązanie o tyle praktyczne, że jeśli nie stosujemy się do zaleceń producenta, możemy mieć problem z realizacją gwarancji (w razie uszkodzenia produktów).
Piękny balkon i taras: GALERIE ZDJĘĆ
Wiosna i lato to najlepszy moment, by pięknie zaaranżować balkon czy taras. Jak to zrobić? Podpowiedzi czekają w galeriach.
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia
Nawet na wąskim tarasie znajdzie się miejsce na kwitnące rośliny: lilie, kanny i dipladenię. Żeby pozostało nieco miejsca na przejście, warto niektóre kwiaty posadzić w wiszących pojemnikach
Autor: agencjafree/living4media
Na tym, balkonie aż roi się od świeżych, aromatycznych ziół! Stanęły one w dwóch rzędach na metalowym stojaku, z dwoma półkami. Wszystkie doniczki są w tym samym kolorze, różnią się tylko wielkością.
Autor: Karolina Bąk
Głównym założeniem było stworzenie dużej, otwartej, świetlistej przestrzeni. Ściany na patio zostały pokryte naturalnym tynkiem oraz pomalowane farbą w białym kolorze.