Jak myć podłogę z płytek, drewnianą, winylową? Domowe sposoby na panele bez smug

2024-04-18 8:40

Odpowiednia pielęgnacja podłóg jest kluczowa dla trwałości i funkcjonalności posadzki, co więcej, podłoga ma decydujący wpływ na wygląd całego wnętrza. Podpowiadamy, jak dbać o podłogi drewniane, panele, płytki podłogowe i dywany, by służyły nam długie lata. Domowe sposoby na panele bez smug.

Spis treści

  1. Jak dbać o podłogę z drewna?
  2. Tych 5 rzeczy NIE RÓB, jeżeli masz podłogę drewnianą
  3. Czym myć panele laminowane?
  4. Czym myć panele winylowe?
  5. Mop parowy a panele winylowe
  6. Płytki podłogowe - gresy
  7. Czym czyścić płytki matowe?
  8. Czym myć gres z połyskiem (szkliwiony)?
  9. Czym czyścić gres polerowany?
  10. Jak czyścić gres chropowaty?
  11. Dywany i wykładziny dywanowe
  12. Jakie dywany można myć odkurzaczem piorącym?
  13. Jak wyprać dywan z długim włosiem w domu?

W naszych mieszkaniach spotykamy wszystkie rodzaje podłóg, do tych najpopularniejszych należą posadzki z drewna, paneli laminowanych i winylowych, płytek podłogowych oraz wykładzin i dywanów. Każdy z tych materiałów wymaga specjalnej pielęgnacji, aby cieszyły nasze oko i stopy długie lata. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady dotyczące pielęgnacji różnych rodzajów podłóg.

Jak dbać o podłogę z drewna?

Odpowiednia pielęgnacja podłogi z drewna jest kluczowa dla zachowania jej pięknego wyglądu i trwałości przez wiele lat. Regularne usuwanie kurzu, brudu i piasku pomaga zapobiegać zarysowaniom i uszkodzeniom drewnianych powierzchni. Podczas odkurzania używaj miękkiej szczotki lub przyssawki do odkurzacza, aby uniknąć zarysowań.

Podłogi z drewna można czyścić wilgotną szmatką lub mopem z delikatnym detergentem do drewna. Należy unikać stosowania nadmiernej ilości wody, ponieważ może to prowadzić do wnikania wilgoci w szczeliny między deseczkami i powodować deformacje drewna. Do usuwania plam używaj wyłącznie miękkich ściereczek (zrezygnuj z gąbek oraz ze zmywaków), oraz specjalistycznych mydeł do podłóg drewnianych z neutralnym pH.

  • Podłoga drewniana lakierowana: mycie podłogi wodą z dodatkiem mydła do podłóg drewnianych należy ograniczyć do minimum. Nie wolno myć podłogi lakierowanej samą wodą lub popularnymi preparatami, które mogą niszczyć lakier i drewno. Podłogę lakierowaną zmywamy na mokro raz na dwa tygodnie.
  • Podłoga drewniana olejowana: podłogę olejowaną zmywa się na mokro przy pomocy mydła do podłóg drewnianych. To specjalne mydło tworzy na podłodze odnawialną warstewkę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniami. Jak często zmywać podłogę olejowaną na mokro? Maksymalnie raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Pamiętaj, aby nie przecierać podłogi samą wodą, ponieważ usuwasz wówczas dobroczynną dla niej warstewkę z tłuszczów ochronnych. Nie używaj też szorstkich szmatek czy zmywaków.  

Zapobiegaj uszkodzeniom podłogi z drewna, unikając przesuwania ciężkich mebli bez odpowiedniej ochrony, oraz unikając chodzenia w butach na obcasach, które mogą zarysować powierzchnię. Jeżeli jednak zdarzy ci się zarysować podłogę, nie martw się, w marketach budowlanych dostępne są flamastry do podłóg drewnianych, w różnych odcieniach, wystarczy chwila, by rysa zniknęła.

Tych 5 rzeczy NIE RÓB, jeżeli masz podłogę drewnianą

  • Nie używaj wody wymieszanej z octem. Substancja jest bowiem kwasem, który uszkadza wykończenie powierzchni, zmniejsza połysk i prowadzi do zmatowienia.
  • Nie korzystaj z mopów parowych. Urządzenia mogą powodować pęcznienie drewna, uszkodzenia i odbarwienie desek, a także odpryskiwania powłoki lakieru.
  • Nie stosuj past woskowych, które pozostawiają niewidoczne dla oka smugi. Mogą powodować matowienie podłogi i powstanie białych plam.
  • Nie używaj nadmiernej ilości wody.
  • Unikaj środków czyszczących na bazie alkoholu i innych rozpuszczalników organicznych.
Podłoga drewniana
Autor: serwis prasowy dekorianhome.pl Dekoracyjna podłoga drewniana z kolekcji Nobifloor Design.

Czym myć panele laminowane?

Mycie podłóg z paneli laminowanych jest dość proste, ale istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby zapewnić odpowiednią pielęgnację i długotrwałą trwałość podłogi. Z reguły panele czyści się szmatką lub mopem zwilżonym w wodzie ze środkiem przeznaczonym do pielęgnacji paneli. Unikaj stosowania nadmiernej ilości detergentu, ponieważ mogą pozostawić smugi. Nie używaj zbyt dużej ilości wody, nadmierna wilgoć może zaszkodzić panelom laminowanym.

Domowym sposobem na mycie paneli może być dodanie do wody odrobiny octu. Nie zaleca się używania do czyszczenia szczotek, gdyż mogą one uszkodzić powierzchnię laminatu. Panele laminowane można również nabłyszczać, kolejna powłoka chroni podłogę z paneli laminowanych przed ścieraniem i brudem.

Czym myć panele winylowe?

Najlepszą metodą dbania o panele winylowe jest mycie na mokro. Najlepiej sprawdzi się tradycyjny mop zwilżony wodą z niewielkim dodatkiem płynu czyszczącego. Warto podkreślić, że lepiej unikać mycia z dużą ilością płynu. Nie będzie on co prawda groźny dla podłogi, ale może spływać po panelach i gromadzić się np. pod meblami czy listwami.

Mop parowy a panele winylowe

Nie polecamy mycia paneli winylowych mopem parowym. Co prawda podłogi LVT świetnie znoszą wodne ogrzewanie podłogowe, ale przy temperaturach w okolicy 100°C mogą się nadmiernie kurczyć, co z kolei prowadzi do uszkodzenia ich struktury. 

Panel laminowany
Autor: serwis prasowy marki Wineo Panel laminowany marki Wineo.

Płytki podłogowe - gresy

Płytki podłogowe są chętnie wybierane do kuchni, łazienki i przedpokoju. To wytrzymały materiał, stosunkowo łatwy w pielęgnacji. Gres jest bardziej wytrzymały niż terakota, co wynika z materiału oraz sposobu jego wytwarzania. Tworzy się go z kamionki szlachetnej, która najpierw jest formowana pod ogromnym naciskiem, a następnie wypalana w ok. 1200-1300°C. Dzięki temu gres jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, działanie kwasów, ma niskie poziomy porowatości oraz nasiąkliwości.

Poza regularnym odkurzaniem lub zamiataniem, płytki podłogowe czyścimy wilgotną szmatką lub mopem z dodatkiem łagodnego detergentu. Od czasu do czasu warto zadbać też o fugi, umyć je z pomocą specjalnego środka do czyszczenia fug, aby uniknąć gromadzenia się brudu i pleśni.

Czym czyścić płytki matowe?

W przypadku podłogi o matowym wykończeniu często spotykanym problemem są widoczne smugi i zabrudzenia. Aby ich uniknąć, należy czyścić gres regularnie. Jeśli zabrudzenie na płytkach jest niewielkie, wystarczy je zmyć zwilżoną ryżową szczotką lub zwykłą szmatką, która nie pozostawia nitek.

Jako środka czyszczącego możemy użyć płynu do mycia szyb lub innych popularnych środków czyszczących zawierających alkohol. Na uporczywe zabrudzenia, np. osady z kamienia na podłodze w łazience pomoże roztwór ciepłej wody i octu w proporcjach: szklanka octu na litr wody. Przygotowany roztwór przelewamy do wiadra i matowe płytki myjemy jak zwykle, za pomocą mopa. Podłogi z gresu matowego można też czyścić mopem parowym.

Po umyciu podłogi należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do jej całkowitego wyschnięcia. Niewskazane są preparaty nabłyszczające.

Nasza rada: do mycia podłogi mopem tradycyjnym używaj gorącej wody. Mop nie będzie zostawiał smug.

Czym myć gres z połyskiem (szkliwiony)?

Gres szkliwiony nie wchłania cieczy i innych zabrudzeń, przez co nie powstają trwałe plamy na jego powierzchni. Nie wymaga także impregnacji. Do mycia gresu szkliwionego nie stosuj past oraz mleczek zawierających w składzie proszki czyszczące, mogą rysować powierzchnię. Dobrą alternatywą dla dostępnych na sklepowych półkach detergentów są różnego rodzaju domowe środki. Jednym z nich jest mieszanina ciepłej wody oraz octu w proporcji 3:1. Ocet skutecznie zdezynfekuje kafelki i nada im pięknego połysku. 

Czym czyścić gres polerowany?

To gres naturalny o śliskiej powierzchni, nie należy go pomylić z gresem szkliwionym, ponieważ nie ma warstwy ochronnej, a jego struktura jest mikroporowata. Do mycia gresu polerowanego używaj wody z dodatkiem łagodnego detergentu, uważając na substancje, które mogłyby zarysować gładką taflę płytek.

Jak czyścić gres chropowaty?

Jeżeli masz podłogę z gresu chropowatego, niezwykle ważna jest regularna pielęgnacja, inaczej brud wnika w porowatą powierzchnię, trudniej ją doprowadzić do stanu idealnego. Gres chropowaty najlepiej czyścić gorącą wodą (szybko odparowuje i dzięki temu nie powstają zacieki) lub parę wodną.

Płytka podłogowa
Autor: Marcin Grabowiecki Płytka podłogowa.

Dywany i wykładziny dywanowe

Dywany i wykładziny oczywiście regularnie odkurzamy. Co jakiś czas warto wyczyścić dywan odkurzaczem piorącym, szczególnie jeśli jest on głęboko zabrudzony lub posiada trudne do usunięcia plamy. To pozwali dokładnie oczyścić dywan i przywrócić mu świeżość. Dywany możemy także dezynfekować mopem parowym. To szczególnie ważne w przypadku pokoju dziecięcego i dywaników łazienkowych.

Plamy na dywanie usuwamy jak najszybciej, stosując odpowiednie środki do czyszczenia dywanów (np. piankę do czyszczenia dywanów), lub domowe sposoby, o których piszemy tutaj: Pranie i czyszczenie dywanów: domowe sposoby.

Jakie dywany można myć odkurzaczem piorącym?

Dywany dzielimy na te wykonane z włókien naturalnych i syntetycznych. Dywany naturalne to dywany wełniane, bawełniane, z jedwabiu, z sizalu, z juty oraz ze skóry. Większość z nich (oprócz dywanów z juty i skórzanych) można prać na mokro, czyli metodą ekstrakcyjną. Podstawą jej zastosowania jest użycie zaawansowanego odkurzacza piorącego.

Jak działa odkurzacz piorący? Zabrudzona powierzchnia jest spryskiwana roztworem wody i środka czyszczącego, który wytwarza delikatną pianę. Następnie piana z brudem jest odsysana i gromadzona w zbiorniku. Dywany syntetyczne to dywany akrylowe, polipropylenowe, poliestrowe oraz wiskozowe. Te dywany również możemy wyprać metodą wodną.

Jak wyprać dywan z długim włosiem w domu?

Dywany wyróżniają się też długością włosia. Popularne dywany shaggy o gęstym i długim włosie wymagają częstego odkurzania oraz prania. Tych dywanów nie można jednak prać w zwykłej pralce, gdyż mogą ulec zniszczeniu ("pogniotą się"), a zbyt mocno przemoczone będą bardzo długo schły, co spowoduje rozwój grzybów i pleśni. Takie dywany należy więc prać odkurzaczem piorącym, a następnie dokładnie je odsączyć z wody oraz wysuszyć.

Źródło: kaczkan.com, kaercher.com, komfort.pl, tubadzin.pl.

Dywan wełniany
Autor: serwis prasowy benuta.pl Dywan wełniany, benuta.pl

Listwy przypodłogowe: PCV, MDF czy drewniane? Jakie są najlepsze listwy przypodłogowe?

Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają