Jak odkamienić czajnik klasyczny i elektryczny? Domowe sposoby na kamień i osad

2024-01-05 11:22

Osad z kamienia wygląda nieestetycznie i negatywnie wpływa na stan i pracę czajnika – jeśli zbagatelizujemy problem, po niedługim czasie będziemy zmuszeni wymienić czajnik na nowy. Jak usunąć kamień z czajnika bez uciekania się do chemicznych środków? Oto najskuteczniejsze domowe sposoby na odkamienianie czajnika tradycyjnego i elektrycznego.

Spis treści

  1. Dlaczego w czajniku osadza się kamień?
  2. Jak zapobiec powstawaniu osadu z kamienia w czajniku?
  3. Jak odkamienić czajnik octem? Sposoby na odkamienienie czajnika bez chemii

Dlaczego w czajniku osadza się kamień?

Kamień w czajniku powstaje, jeśli wlewamy do niego regularnie twardą wodę. Biały osad na ściankach czajnika to wytrącający się podczas gotowania wody wapń i magnez. Twarda woda nie tylko sprawia, że nasz czajnik wygląda nieestetycznie i nie zachęca do korzystania z niego, ale również może przyczynić się do niszczenia urządzenia. Co więcej, twarda woda, której używamy do przygotowania napojów i posiłków negatywnie wpływa na ich smak i jakość.

Jak zapobiec powstawaniu osadu z kamienia w czajniku?

Twarda woda to problem, z którym boryka się wiele domów w Polsce. Najlepszym sposobem na zmiękczenie wody, a więc wyeliminowania przyczyny białego osadu i poprawy jakości wody jest zainstalowanie w kuchni specjalnych filtrów. Niestety, takie filtry nie należą do najtańszych rozwiązań (chociaż są bardzo skuteczne).

Innym sposobem, który nie nadwyręży domowego budżetu jest zakup dzbanka na wodę z wkładem filtrującym. Po przefiltorwaniu wody, wlewamy ją do czajnika lub używamy do przygotowywania potraw. Dużą zaletą filtrów i wkładów filtrujących jest to, że pomagają pozbyć się nie tylko wapnia, ale również innych szkodliwych substancji z wody.

Jak odkamienić czajnik octem? Sposoby na odkamienienie czajnika bez chemii

  1. Kwasek cytrynowy – by odkamienić czajnik za pomocą kwasku cytrynowego wypełnij urządzenie do połowy wodą i wsyp zawartość jednej saszetki kwasku. Następnie zagotuj wodę i nie wylewaj jej przez 3 godziny. Możesz co jakiś czas poruszać czajnikiem, by zakwaszona woda dotarła do wszystkich zakamarków czajnika. Po upływie czasu wylej wodę i zagotuj świeżą (bez dodatku kwasku), a następnie ponownie opróżnij. Jeśli masz możliwość, do usunięcia kamienia z czajnika użyć soku z cytryny. Wystarczy, że wlejesz szklankę soku z cytryny do czajnika napełnionego wodą, zagotujesz i zostawisz na kilka godzin, a następnie opróżnisz. Trudniej dostępne miejsca możesz potrzeć połówką z cytryny.
  2. Soda oczyszczona – biały, kuchenny proszek doskonale sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni i plam, warto go również wykorzystać do usuwania uciążliwego kamienia w czajniku. By odkamienić czajnik sodą oczyszczoną, wsypujemy 3 łyżki stołowe sody do napełnionego wodą czajnika i odstawiamy na kilka godzin (3-4). Pamiętajmy, by nie gotować wody z sodą, gdyż może dojść do chemicznej reakcji. Po upływie czasu wylewamy zawartość czajnika, dokładnie go płuczemy i gotujemy czystą wodę.
  3. Obierki z ziemniaków – to nietypowy sposób, który działa cuda! Świeże, oczyszczone obierki z ziemniaków wrzucamy na dno czajnika i zalewamy wodą. Następnie gotujemy wodę i odstawiamy czajnik na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu opróżniamy czajnik z wody i obierków, i gotujemy czystą wodę. Proces możemy powtarzać kilka razy, pamiętając, by za każdym razem używać świeżych obierków.
  4. Ocet – gdy powyższe sposoby zawiodą, a nasz czajnik wciąż będzie pokryty brzydkim, białym osadem, warto wykorzystać ocet. Ten przezroczysty płyn o intensywnym zapachu jest w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej uciążliwym osadem w czajniku. By odkamienić czajnik octem, wlejmy do niego wodę i ocet w proporcjach 1:1 i zagotujmy. Pozostawmy czajnik na 1-2 godziny, a następnie opróżnijmy urządzenie. Po kuracji octem nasz czajnik będzie lśnił jak nowy, ale może też intensywnie pachnieć, dlatego by pozbyć się zapachu, trzeba kilka razy zagotować w nim czystą wodę.

Na rynku dostępne są również chemiczne środki do odkamieniania czajników, zazwyczaj w formie gotowych proszków, które wsypuje się do urządzenia. Ich dużą zaletą jest wysoka skuteczność i niska cena – gdy mamy do czynienia naprawdę z trudnym do usunięcia osadami i odkamienianie czajnika sodą oczyszczoną, kwasem cytrynowym czy octem jest nieskuteczne, warto uciec się do środków chemicznych.

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio