Jak pozbyć się wołka zbożowego z domu? Ten chrząszcz przenosi grzyby i bakterie!

2024-08-28 13:27

Wołek zbożowy to mały, czarny robak, który potrafi narobić sporo szkód w naszych domach. Jeśli masz z nim problem, nie jesteś sam – wiele osób łamie sobie głowę, skąd te chrząszcze wzięły się u nich, a przede wszystkim, jak pozbyć się wołka zbożowego.

Spis treści

  1. Jak wygląda wołek zbożowy?
  2. Czy wołki zbożowe latają?
  3. Jak pozbyć się wołka zbożowego z domu?
  4. Skąd się biorą wołki zbożowe w domu?
  5. Co jedzą wołki zbożowe?
  6. Jakie szkody robi wołek zbożowy?
  7. W jakiej temperaturze ginie wołek zbożowy?
  8. Ile czasu żyje wołek zbożowy?
  9. Czy wołek zbożowy jest groźny dla człowieka?
  10. Wołek zbożowy. Zdjęcia

Jak wygląda wołek zbożowy?

Wołek zbożowy to mały, ciemny chrząszcz, który osiąga do 4 mm długości. Ma charakterystyczny długi ryjek, dzięki któremu łatwo odróżnić go od innych robaków.

Czy wołki zbożowe latają?

Wołki zbożowe nie latają, bo nie posiadają tzw. skrzydeł błoniastych. Zamiast tego ich ciało jest zbudowane z chitynowego pancerzyka, który sprawia, że wołka bardzo trudno zgnieść. Nawet jeśli wydaje ci się, że wołek już nie żyje, upewnij się dwa razy — te owady często udają własną śmierć!

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.

Jak pozbyć się wołka zbożowego z domu?

Należy zacząć od tego, że produkty, w których znalazłeś wołka zbożowego, nie nadają się do spożycia i należy je wyrzucić. Przeglądnij całą swoją spiżarnię, szczególnie kasze i makarony. 

Następnie dokładnie wyczyść wszystkie szafki, półki i pojemniki. Użyj odkurzacza, aby usunąć resztki jedzenia, a potem przemyj wszystko wodą z mydłem.

Wołki nie tolerują niskich temperatur. Jeśli chcesz zabezpieczyć jedzenie przed wołkami, zamroź je na kilka dni. Temperatura poniżej -15°C zabija zarówno dorosłe osobniki, jak i ich larwy. To także dobry sposób na mole spożywcze. Po przyjściu ze sklepu wystarczy na dobę wsadzić worek z płatkami owsianymi, makaronem czy dowolną kaszą do zamrażarki. Nawet jeśli były tam jaja, masz gwarancję, że nic się z nich nie wykluje.

Wszystkie produkty spożywcze przechowuj w szczelnych pojemnikach. To pomoże zapobiec przyszłym infekcjom! Nawet jeśli zanieczyszony był jeden produkt, wołki nie przedostaną się do drugiego.

W warunkach przemysłowych wołki zbożowe zagazowuje się w magazynach. Chociaż zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy giną, to te ostatnie pozostają w ziarnach, ulegając rozkładowi. Takie ziarno tak naprawdę nie nadaje się do spożycia.

Skąd się biorą wołki zbożowe w domu?

Wołki zbożowe do naszych domów na ogół przynosimy… sami. Robiąc zakupy w sklepach, nie zdajemy sobie sprawy, że znajdują się w produktach spożywczych takich jak mąka, ryż, kasza czy makaron. Są mistrzami w ukrywaniu się, więc mogą pozostać niewidoczne przez długi czas. Często problem z wołkami zauważamy dopiero wtedy, gdy jest już ich całkiem sporo!

Co jedzą wołki zbożowe?

Te małe chrząszcze uwielbiają ziarna zbóż, stąd ich nazwa. Żywią się mąką, kaszą, ryżem, makaronem, a także suszonymi owocami i orzechami. Mogą zaatakować różnorodne produkty sypkie, więc warto regularnie sprawdzać zapasy w kuchni.

Wołek zbożowy w domu
Autor: Getty Images/Backiris

Jakie szkody robi wołek zbożowy?

Wołek zbożowy składa jaja wewnątrz ziaren. Wygryza dziurkę, a po złożeniu jaja ją zalepia. Po pewnym czasie w środku zaczyna rozwijać się larwa, co oznacza, że jedząc produkt zakażony przez wołki, możesz nieświadomie spożywać właśnie ich larwy!

Produkty, które zostały zaatakowane przez wołki, często tracą na jakości, mogą mieć nieprzyjemny zapach i smak, a także być niebezpieczne do spożycia — mogą być zakażone bakteriami i grzybami.

W jakiej temperaturze ginie wołek zbożowy?

Wołki zbożowe są wrażliwe na skrajne temperatury. Jak już wspomniano, zamrożenie produktów w temperaturze poniżej -15°C skutecznie zabije wszystkie szkodniki, które mogły się w nich znajdować. 

Wołki zbożowe najbardziej lubią wysoką wilgotność powietrza i temperaturę ok. 26°C. Przechowywanie jedzenia w niskich temperaturach może również skutecznie zapobiec rozwojowi larw.

Ile czasu żyje wołek zbożowy?

Dorosły wołek zbożowy może żyć nawet pół roku! Larwa wołka zbożowego wykluwa się z jaja już po 1 - 1,5 tygodnia. 

Czy wołek zbożowy jest groźny dla człowieka?

Wołek zbożowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Nie gryzie, ale zanieczyszcza jedzenie, co sprawia, że jest ono niezdatne do spożycia. Zjedzenie zanieczyszczonego jedzenia może prowadzić do zaburzeń jelitowych lub stanów zapalnych.

Może jednak wywoływać alergie, np. alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Na ogół jednak cierpią na nie ludzie, którzy na co dzień pracują przy ziarnach zbóż, np. pracownicy magazynów czy piekarze. 

Wołek zbożowy. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowy sposób na mrówki faraona. Jak pozbyć się mrówek?

Gryzące czy niegryzące? Sprawdź, czy poznasz owady, które kąsają nas na spacerach

Pytanie 1 z 10
Jaki owad jest na zdjęciu?
komar
Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię