Jak wybielić firanki? Domowe sposoby na wybielanie firanek krok po kroku
Poszarzałe albo pożółkłe firanki nie zdobią, a szpecą. Jeśli chcesz przywrócić im kolor, jaki miały w dniu zakupu, zastosuj się do naszych rad i przeczytaj, jak wybielić firanki.
Spis treści
- Jak wybielić firanki? Domowe sposoby na wybielanie firanek
- Jak prać firanki? Ręczne pranie firanek
- Jak wybielić firanki w pralce?
Najdroższe i najpiękniejsze firanki narażone są na długotrwałe nasłonecznienie, osiadają na nich kurz, zanieczyszczenia z ulicy i dym papierosowy. Dlatego firany z czasem żółkną i szarzeją.
Przy każdym myciu okien zazwyczaj pierzemy także firanki – jak to zrobić, by przewrócić im świeży wygląd i biały kolor? Przygotowaliśmy kilka rad, jak wybielić firanki. Dowiedz się, co najlepiej wybiela firanki oprócz wybielacza.
Jak wybielić firanki? Domowe sposoby na wybielanie firanek
Jak wybielić firanki? Sięgnij po roztwór z soli
By po praniu firanki były śnieżnobiałe, wystarczy zamoczyć je na kilka godzin w roztworze soli (sporządzamy go w stosunku 250 g soli na 10 litrów wody).
Jak wybielić firanki? Postaw na roztwór z proszkiem do pieczenia
Zamiast soli jako wybielacza do firan można zastosować proszek do pieczenia (opakowanie proszku na 5 l wody). Po namoczeniu firanki pierzemy i płuczemy kilkakrotnie.
Dzięki tym zabiegom sprawimy, że firanki znów będą śnieżnobiałe. Firanek z tworzyw sztucznych raczej nie krochmalimy – chyba że używając usztywniacza do firan.
Jak prać firanki? Ręczne pranie firanek
Firanki, niezależnie od tkaniny, z jakiej są wykonane, są bardzo delikatne. Aby ich nie zniszczyć, warto prać je ręcznie. Firanki z naturalnych włókien to rzadkość, ale powoli wracają do mody.
Jak prać firanki z lnu i bawełny?
Lniane i bawełniane firanki pierzemy ręcznie w ciepłej wodzie z mydłem, wygniatamy i płuczemy w ciepłej wodzie – kilkakrotnie, aż woda będzie czysta. Do ostatniego płukania firan dodajemy krochmalu. Tego typu firanki najlepiej suszyć rozpięte na ramie.
Jak prać firanki ze sztucznych włókien?
Firanki ze sztucznych włókien (syntetyczne) można prać w ciepłej wodzie z mydłem lub z proszkiem, najlepiej z wybielaczem optycznym. Najlepiej jednak użyć specjalnego proszku do firan.
Ponieważ firanki z włókien sztucznych elektryzują się, do ostatniego płukania należy dodać płyn przeciw elektryzowaniu się. Po ocieknięciu firanek z wody wilgotne zawieszamy na oknie.
Jak prać firanki z tiulu?
Firanki tiulowe przez godzinę moczymy w letniej wodzie z mydłem. Następnie wygniatamy i wrzucamy do gorącej wody z mydłem. Na koniec wkładamy je do gorącej wody z sodą oczyszczoną (5 g sody na 1 l wody). Tiulowe firanki płuczemy w zimnej wodzie, a do ostatniego płukania dodajemy krochmal.
Jak wybielić firanki w pralce?
Jeśli nie boimy się uszkodzenia firanek, możemy wyprać je w pralce, wykorzystując program do prania tkanin delikatnych (maks. 30 st. C) - bez wirowania. Jak prać firanki w pralce? Firanki najlepiej złożyć w kostkę i umieścić je w specjalnym woreczku do prania firan, a jeśli go nie mamy – w zwykłej poszewce na poduszki.
Po upraniu najlepiej rozwiesić w oknie wilgotne firanki. Jeśli wyjmujemy je z szafy, do zwilżenia ich warto użyć np. spryskiwacza do kwiatów.
Jak wybielić firanki w pralce? Możesz użyć do tego dedykowanego detergentu lub dodać do szuflady pralki łyżeczkę sody oczyszczonej.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 4 domowe sposoby na śnieżnobiałe fugi. Koniec z kamieniem i pleśnią!
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson