Jak prać skutecznie i ekonomicznie? Poradnik - pranie w pralce, ręczne i na sucho
Pranie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych w domu regularnie. Może wydawać się banalne, ale zachowanie w dobrej kondycji tkanin, kolorów i fasonów wcale nie jest rzeczą prostą. Co więc trzeba wiedzieć o praniu, by robić to dobrze i skutecznie, ekonomicznie, dbając przy okazji o środowisko?
Kosz na pranie
Przeciętna, czteroosobowa rodzina produkuje rocznie dwie tony prania. Jest to jedna z prac domowych, która nigdy się nie kończy. Skończysz jedno pranie, a już czeka następne. Mamy jednak to szczęście, że istnieje pralka automatyczna, która po załadowaniu do niej ubrań, ręczników czy pościeli wykonuje pracę za nas.
Tylko skąd wiedzieć co z czym można prać, w jakiej temperaturze, wirować czy nie? Jakich środków chemicznych używać do tkanin bawełnianych, których do wełny, odzieży sportowej, a w czym prać odzież i pościel dla alergika? Są też tkaniny, które nie powinny mieć kontaktu z wodą i trzeba je czyścić chemicznie. Częste pranie w domu powoduje też duże zużycie wody, prądu i środków chemicznych.
Podstawowe zasady prania w pralce
Zanim włączysz pralkę podziel rzeczy na cztery grupy: białe, jasne i ciemne kolory oraz rzeczy do prania ręcznego lub delikatnego w pralce. Osobnego prania wymaga też pościel i ręczniki. Pamiętaj by pozapinać suwaki, guziki, pozawiązywać paski i tasiemki (żeby się nie poplątały) i dokładnie sprawdzić wszystkie kieszenie. Nie ma nic gorszego niż pozostawiona w nich papierowa chusteczka lub banknoty. Delikatne elementy garderoby, które mogą się rozciągnąć, włóż do specjalnych siatek (można je kupić w każdej pralni) lub do poszewek na poduszki. Ubrania ozdobione strasem lub cekinami przewróć na lewą stronę i też możesz dodatkowo umieścić je w siatce. Jeśli na ubraniach są plamy, wywab je przed włożeniem do pralki. Zawsze przestrzegaj zalecanej przez producenta odzieży temperatury wody i odpowiedniej ilości środka do prania. Po skończonym praniu jak najszybciej wyjmij rzeczy z pralki – nie pogniotą się – łatwiej będzie je prasować i nie nabiorą brzydkiego zapachu.
Jak dbać o pralkę automatyczną?
Ubrania, pościel, ręczniki pierzemy żeby były czyste i pachnące. Ogromny wpływ mają na to używane przez nas środki do prania i płyny zmiękczające, ale nie możemy zapominać o utrzymaniu pralki w czystości.
Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z wodą istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni i towarzyszącego jej nieprzyjemnego zapachu. Pralkę należy więc raz na jakiś czas wyczyścić. Dbanie o urządzenie, to przede wszystkim stosowanie odpowiedniej ilości środków do prania, nie przetrzymywanie w niej upranych ubrań oraz po każdym praniu osuszanie bębna i gumowego kołnierza. Konieczne jest także czyszczenie szufladki na proszek do prania - kiedy pojawia się nieprzyjemny zapach lub zauważysz w niej szary nalot. Należy wtedy umyć dokładnie szufladkę i miejsce, w którym się znajduje specjalnym preparatem (do kupienia w supermaketach) - płyny zmiękczające lubią się tam osadzać, następnie wlej do niej płyn do czyszczenia pralek lub jeśli wolisz ekologiczne sposoby szklankę octu i włącz pustą pralkę, wybierając program z najwyższą temperaturą. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu filtra, mniej więcej raz w miesiącu.
Co można prać w pralce automatycznej?
W pralce można prać ubrania, ręczniki, pościel, obrusy, czyli wszystko to, co jest przystosowane do prania w wodzie, ale bez zastrzeżenia, że wyłącznie do prania ręcznego. Należy skrupulatnie przestrzegać podanej (na metce) przez producenta tekstyliów wysokości temperatury wody i informacji czy daną rzecz można odwirowywać oraz czy można dodawać do prania płyny zmiękczające. Trzeba też przestrzegać osobnego prania rzeczy delikatnych, których nie można odwirowywać. Dobrze jest też segregować rzeczy na białe, jasne i ciemne, by uniknąć migracji kolorów. Korzystając z siatek zamykanych na suwak możesz prać w pralce nawet rajstopy i cześć bielizny. W specjalnych ażurowych kulach, upierzesz nawet delikatne biustonosze, bez obawy o ich zdeformowanie.
Jak czytać symbole na metkach?
Symbole dotyczące prania, umieszczane na metkach, są identyczne na całym świecie. Nie ma więc znaczenia skąd pochodzi sweter czy sukienka. Piktogramy w prosty sposób pokazują nam jak prawidłowo postępować z odzieżą podczas całego procesu czyszczenia: pranie w wodzie oznaczone jest - wanienką, prasowanie – żelazkiem, czyszczenie chemiczne – kółkiem, wybielanie - trójkątem i suszenie – kwadratem. Każdy symbol ma kilka wariantów, na przykład:
• Wanienka z „dłonią" – oznacza, że odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce. Należy prać ją wyłącznie ręcznie.
• Przekreślona wanienka – nie prać w wodzie.
• Przekreślony trójkąt – nie można używać do prania dostępnych na rynku odplamiaczy oraz wybielaczy zawierających chlor.
• Trójkąt z literami Cl – można chlorować.
• Przekreślony trójkąt – nie wybielać.
• Kółko – odzież powinna być prana chemicznie. Kółko z literą – oznacza ona rodzaj rozpuszczalnika, którym można czyścić daną tkaninę.
• Kwadrat –informacja o suszeniu: kółko z kwadratem - w suszarce bębnowej, kółko z kwadratem i dwiema poziomymi kropkami w środku – oznacza suszenie w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze, przekreślony kwadrat – nie suszyć w suszarce bębnowej).
• Kwadrat z poziomą kreską – suszenie w pozycji leżącej.
• Kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszenie bez wykręcania w pozycji pionowej
Pranie ręczne bielizny i delikatnych tkanin
Większość ubrań jest obecnie przystosowana do prania w pralkach automatycznych. Jednak elementy garderoby uszyte z koronki, wełny czy wyjątkowo delikatna bielizna, która może odkształcić się podczas nawet delikatnego wirowania wymagają prania ręcznego. Napełnij więc miskę ciepłą wodą, dodaj płyn dedykowany do prania ręcznego lub płatki mydlane i poczekaj aż wszystkie dokładnie się rozpuszczą. Dopiero teraz możesz włożyć ubrania. Pozostaw na chwilę do namoczenia (nie mocz tylko nigdy ubrań z wełny). Pierz delikatnie wygniatając, następnie opłucz kilka razy, aż woda będzie czysta. Nie wyciskaj – pozwól wodzie ściekać z rozwieszonych elementów garderoby, a rzeczy z wełny bardzo delikatnie odsącz i wygnieć w grubym ręczniku.
Co należy prać na sucho?
Są elementy garderoby, które wymagają prania chemicznego, tzw. „na sucho”, przy pomocy rozpuszczalników dostępnych jedynie w specjalistycznych pralniach. Informacja o tym sposobie prania zawsze jest umieszczona przez producenta na wszywce w ubraniu. Upranie takiej odzieży w domowych warunkach, w wodzie, może spowodować nieodwracalne zacieki, skurczenie się lub popękanie włókien tkaniny. Jeśli zabrudzenie jest miejscowe i świeże, można spróbować bardzo delikatnie przetrzeć je wilgotną ściereczką. Jednak wszystkie takie zabiegi wykonujemy na własną odpowiedzialność.