Jak przechowywać buty w mieszkaniu? Szafy i szafki na buty - inspiracje
Gdzie przechowywać buty w mieszkaniu, by uchronić je przed kurzem, odkształceniami i jednocześnie nie zagracić wnętrza? W artykule znajdziecie pomysły na przechowywanie butów, które sprawdzą się nawet w najmniejszych mieszkaniach.
Autor: mat. pras. Montana
Szafka na buty niemal wtapia się w tło, a to dzięki powtórzeniu na niej koloru ściany
Spis treści
- Meble do przechowywania butów
- Przechowywanie butów w przedpokoju
- Przechowywanie butów w szafie
- Przechowywanie butów w garderobie
- Przechowywanie butów zimowych
- Przechowywanie butów narciarskich
Przechowywanie butów może rodzić trudności. Obuwie wyjściowe, wiosenno-jesienne, letnie, zimowe, sportowe – każdy członek rodziny ma przynajmniej kilka par butów do przechowywania. Ich liczba rośnie, a miejsca w szafie nie przybywa. Jak sprawić, by wszystkie buty sprytnie pochować, a jednocześnie zabezpieczyć je przed odkształceniami?
Meble do przechowywania butów
Na rynku istnieje wiele mebli do przechowywania butów:
- szafka na buty;
- komoda na buty;
- stojak na buty;
- organizer na buty;
- szafka na buty z siedziskiem.
Meble te pełnią różne funkcje. Część z nich sprawdzi się w małych, a część w dużych pomieszczeniach. Poniżej znajdziecie dokładne podpowiedzi, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla niewielkiego, a jakie dla większego metrażu.
Przechowywanie butów w przedpokoju
Najprostszym i najbardziej klasycznym meblem służącym do przechowywania obuwia jest szafka na buty. Taka szafka idealnie sprawdzi się w przedpokoju. Nie tylko zmieści wiele par butów, ale również przyda się jako powierzchnia do przechowywania - na jej blacie możemy poustawiać pojemniki na klucze czy na listy.
Dobrym wyborem jest również szafka na buty z siedziskiem. Jeśli mamy duży przedpokój, warto zainwestować w takie rozwiązanie. To mebel droższy, często wykonywany na wymiar. Składa się z panelu z wieszakami (opcjonalnie), siedziska z pufami i szafki na buty. Dobrze sprawdzi się w rodzinach, które mają dzieci (docenią je ci, którzy każdego dnia rano biegają po domu za dziećmi z butami w ręku), w domach osób starszych i u wszystkich, którzy lubią zakładać buty na siedząco.
Autor: Archiwum Murator
Nowoczesna albo klasyczna - łatwo znaleźć szafkę do przedpokoju w ulubionym stylu.
Alternatywą dla tradycyjnej szafki jest stojak na buty. Zajmuje on mniej miejsca (jest niższy) i jest bardzo ekonomiczny – zmieści wiele par butów. Dobrze sprawdzi się w małych mieszkaniach – można postawić go w przedpokoju i używać do przechowywania butów, w których chodzimy na co dzień (np. butów wyjściowych do pracy, butów do załatwiania spraw na mieście czy do biegania).
Jeśli nie mamy zbyt dużej ilości wolnej przestrzeni, możemy kupić organizer na buty. To pionowy mebel, który jest wąski, ale wysoki – zajmuje niewiele przestrzeni, a zmieści dużo par obuwia. Czasem jednak może powodować odkształcanie się butów (w niektórych organizerach obuwie jest układane jedno na drugim).
Przechowywanie butów w szafie
Buty, w których nie chodzimy na co dzień, warto odpowiednio zabezpieczyć przed kurzem. Jak je przechowywać, by długo nam służyły i nie zajmowały dużo miejsca?
- W pudełkach na buty – to proste i wygodne rozwiązanie. Buty układamy w pudełkach na dnie szafy.
- W woreczkach – w niektórych sklepach damskie obuwie pakowane jest w woreczki (czasem pachnące). To duże ułatwienie – po każdym użyciu wystarczy je wyczyścić i zapakować do woreczka.
- Na wieszakach – dobre rozwiązanie do przechowywania kozaków czy butów jeździeckich. Wystarczy przymocować je do wieszaków klipsami.
- W filcowych kieszeniach – kieszenie z materiału można powiesić na ściance szafy, dzięki czemu nie będziemy zajmować dolnych półek. W kieszeniach można schować kapcie, klapki, baleriny, trampki.
- Na drzwiach szafy – w sklepach online można znaleźć stelaże wykonane z materiału, w których w wygodny sposób poukładamy buty. Dzięki temu, że zainstalowane są na drzwiach, nie marnujemy miejsca w szafie.
.. Jak urządzić mały przedpokój? >>>
Przechowywanie butów w garderobie
Jeśli mamy w domu garderobę, to zyskujemy dodatkową powierzchnię do przechowywania butów. W takiej sytuacji nie tylko możemy skorzystać ze wszystkich rozwiązań, które sprawdzą się w szafie, ale również mamy kilka nowych możliwości:
- Półki na buty na wymiar – ustawne garderoby możemy bardzo dobrze zagospodarować, mocując w nich regały i półki na wymiar. Dzięki temu każda para butów zyska osobne miejsce do przechowywania. Minusem tego sposobu jest sprzątanie - wąskie półeczki trudno utrzymać w czystości oraz trzeba je często myć.
- Szyny ścienne – system szyn ściennych umożliwia przechowywanie wielu par butów. Minusem tego rozwiązania jest brak ochrony przed kurzem.
- Drabinki na buty – w dużych garderobach można postawić drabinki na buty. To zwykłe drabinki (wykorzystywane np. jako kwietniki czy półki na bibeloty), na których wieszamy buty (przeważnie damskie czółenka).
Przechowywanie butów zimowych
Po zakończeniu sezonu zimowego warto zadbać o obuwie, tak by mogło nam posłużyć za rok.
- Buty trzeba dokładnie wyczyścić i zaimpregnować, by uchronić je przed zniszczeniem.
- Jeśli obuwie uległo zniszczeniu, należy oddać je do szewca.
- W skórzanym obuwiu dobrze jest zamontować prawidła, które zapobiegną odkształceniom. Można też włożyć do nich kulki wykonane z gazet, tektury czy materiału.
- Tak przygotowane buty pakujemy do woreczków lub pudełek.
.. Akcesoria do przedpokoju – co na pewno się przyda? >>>
Przechowywanie butów narciarskich
Po sezonie zimowym trzeba również w odpowiedni sposób zadbać o buty narciarskie.
- Buty należy wyczyścić i osuszyć.
- Następnie wyjmujemy z nich wkładki pod stopy (muszą dobrze wyschnąć).
- Dokładnie zapinamy wszystkie klamry.
- Nigdy nie rozkręcamy wiązań.
- Nie rozkręcamy sprężyn.
- Tak przygotowane buty wystarczy schować do pudełka w szafie lub garderobie.
Istnieje wiele sposobów na przechowywanie butów. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy, pamiętajmy, by zawsze dobrze oczyszczać obuwie, konserwować je i wkładać prawidła – dzięki temu unikniemy odkształceń, a nasze ulubione buty posłużą nam długi czas.
Autor: mat. pras. Inter Door
Solidna posadzka nie potrzebuje dodatkowej ochrony, dlatego w przedpokoju postawiono na nieduży chodnik. Odgrywa rolę dekoracji, ale też wycieraczki i miejsca do odstawienia butów
Autor: serwis prasowy beliani.pl
Konsola do przedpokoju.
Autor: materiały prasowe Muuto
Gotowy system półek i szafek w stylu skandynawskim