Jak suszyć pranie w mieszkaniu? PORADNIK prawidłowego i skutecznego suszenia
Idealnym miejscem do suszenia prania jest oddzielne pomieszczenie odpowiednio do tego przystosowane, czyli tzw. domowa pralnia. Niestety, mieszkając w bloku nie zawsze mamy taką możliwość. Czy suszenie ubrań w mieszkaniu jest zdrowe? Jak skutecznie suszyć ubrania w mieszkaniu? Jakie są sposoby na szybkie suszenie ubrań? Odpowiadamy!
Autor: materiały prasowe IKEA
Niewielkie składane suszarki sprawdzą się nie tylko w domu, ale też na balkonie. Można je zawiesić na balustradzie, grzejniku, a nawet drzwiach.
Spis treści
- Czy suszenie ubrań w mieszkaniu jest bezpieczne dla zdrowia?
- Gdzie suszyć pranie w mieszkaniu?
- Jak suszyć ubrania jesienią i zimą?
- Co zrobić, by szybciej wysuszyć pranie?
- Kilka wskazówek, jak skutecznie suszyć pranie
- Suszenie ubrania w mieszkaniu: Suszarka rozkładana czy podwieszana?
- Suszarka automatyczna. Szybko i bez prasowania
- Dwa w jednym, czyli pralko – suszarka
Czy suszenie ubrań w mieszkaniu jest bezpieczne dla zdrowia?
Jeśli suszymy ubrania w mieszkaniu, używając do tego rozkładanych lub podwieszanych suszarek, może spowodować to podniesienie wilgotności w pomieszczeniu. Niewielka zmiana w poziomie wilgotności nie powinna nam zaszkodzić, ale gdy wilgotność w mieszkaniu przekroczy 40%-60%, może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Ciepłe, ale wilgotne pomieszczenia to doskonałe warunki do rozwoju roztoczy kurzu, bakterii, grzybów i pleśni.
To zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia (astma, alergia, podrażnienia skóry), ale również dla naszych mebli i sprzętów domowych. Duża wilgotność w mieszkaniu może negatywnie odbić się np. na panelach, drewnianym parkiecie, ścianach, tapetach, a nawet sprzętach elektrycznych.
Gdzie suszyć pranie w mieszkaniu?
Jeśli nie mamy dostępu do pralni jako oddzielnego pomieszczenia ani suszarki bębnowej, dobrym pomysłem jest suszenie prania na zewnątrz, czyli najczęściej na balkonie lub tarasie. Jeśli jednak chcemy suszyć pranie w środku, najlepszym do tego miejscem jest łazienka. Dlaczego akurat łazienka?
Suszenie prania w łazience to dobra opcja, ponieważ to pomieszczenie jest przystosowane do dużej wilgotności. Warto pamiętać, by podczas suszenia ubrań w łazience zostawić drzwi otwarte na oścież, dla lepszej cyrkulacji powietrza. Warto też co jakiś czas przewietrzyć całe mieszkanie.
Jak suszyć ubrania jesienią i zimą?
Ubrania najlepiej schną na świeżym powietrzu. Niestety, wielu z nas obawia się, że jesienią i zimą wystawianie prania na balkon czy taras jest nie tylko niebezpieczne, ale i nieskuteczne. Prawda jest jednak zupełnie inna. Zimne powietrze nie tylko nie szkodzi naszym ubraniom, ale świetnie radzi sobie z odparowywaniem wody (a więc z suszeniem).
Susząc ubrania na balkonie przy minusowych temperaturach zachodzi tzw. proces sublimacji, a więc przejścia wody ze stanu stałego (szron, lód) w gazowy (para wodna). Nawet jeśli nasze ubrania pokryją się cienką warstwą szronu i zesztywnieją, to po jakimś czasie woda całkowicie odparuje, a ubrania będą suche.
Po suszeniu prania na zewnątrz jesienią czy zimą warto je jeszcze chwilę "dosuszyć", rozwieszając w mieszkaniu i dać im czas na przyzwyczajenie się do temperatury pokojowej.
Co zrobić, by szybciej wysuszyć pranie?
Czasami potrzebujemy danej części garderoby "na już". Istnieje kilka sposobów, które operując wysokimi temperaturami, pozwalają nam w kilka minut wysuszyć ubranie. UWAGA: jeśli dana część garderoby ma elementy z plastiku lub innych tworzyw, które źle znoszą kontakt z wysokimi temperaturami - lepiej nie ryzykować i wysuszyć je tradycyjnie.
1. ŻELAZKO lub PAROWNICA - prasowanie mokrego ubrania przez kilka minut sprawi, że nie tylko cała woda wyparuje, ale również ubranie nie będzie zmięte.
2. MIKROFALÓWKA - to dość nietypowy sposób, ale sprawdzi się szczególnie w przypadku suszenia małych części garderoby, np. bielizny.
3. SUSZARKA DO WŁOSÓW - pamiętajmy, by nie przykładać suszarki zbyt blisko tkaniny, by uniknąć ewentualnego przypalenia.
4. PIEKARNIK - tu należy uważać, by ubranie nie znajdowało się w piekarniku dłużej niż 5 minut, bo może się przypalić; należy bardzo uważać, używając tej metody.
Czytaj też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie? PORADNIK
Kilka wskazówek, jak skutecznie suszyć pranie
- Zanim rozwiesisz pranie upewnij się, że wszystko jest dobrze odwirowane lub wyciśnięte. Szybciej wtedy wyschnie, a w domu nie będzie tyle wilgoci
- Nie układaj na grzejniku rzeczy prosto z pralki, dopiero wtedy gdy trochę przeschną – dzięki temu mniej wilgoci wniknie w ściany
- W pomieszczeniu, w którym suszysz pranie optymalna temperatura to ta pomiędzy 18-22 stopni C. Pamiętaj o rozszczelnieniu lub uchyleniu okna, szczególnie w początkowej fazie suszenia. Jeśli w pomieszczeniu jest wentylator – włącz go.
- Staraj się rozwieszać odzież i bieliznę jak najbardziej rozprostowaną – szybciej wyschnie i będzie mniej pognieciona co ułatwi prasowanie
- Koszule susz na wieszakach
- Swetry susz poziomo lub równomiernie rozwieszone – nie rozciągną się
- Jeśli suszysz pranie w miejscu nasłonecznionym odwróć je na lewa stronę
- Ze względu na ryzyko alergii nie wstawiaj suszarki z praniem do sypialni i pokoju małego dziecka – zwłaszcza jeśli używasz płynów zmiękczających pranie
- Sprawdzaj poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym suszysz pranie. Gdy okaże się zbyt wysoki zastosuj specjalny pochłaniacz wilgoci samodzielnie redukujący jej nadmiar
Suszenie ubrania w mieszkaniu: Suszarka rozkładana czy podwieszana?
Suszarka rozkładana zajmuje sporo wolnego miejsca i utrudnia komunikację, zwłaszcza w małym mieszkaniu. Jednak nieużywana znika w szafie. Wybierając suszarkę mobilną zwróć uwagę na łączną długość linek – do rozwieszenia jednego pełnego wsadu potrzeba około 10-11 metrów. Jeśli często pierzesz rzeczy delikatne, z których kapie woda wybierz suszarkę ze specjalnymi tackami, zabezpieczającymi podłogę przed wodą.
Suszarka wyposażona w kółka ułatwi przestawianie - zwłaszcza z wilgotnym praniem staje się ciężka. Taką mobilną suszarkę typu „wieża” można na początku (wtedy kiedy kapie woda) umieścić w kabinie prysznicowej. Istnieją też specjalne modele suszarek do postawienia na wannie lub powieszenia na grzejniku.
Suszarka podwieszana pod sufitem też jest prawie niewidoczna kiedy jest pusta, jedna z praniem nie zdobi łazienki. Z podwieszanej pod sufitem powinni zrezygnować ci, u których w łazienkach jest zainstalowany piecyk gazowy. Wiszące pranie utrudnia bowiem przepływ powietrza, wentylacja jest nieodpowiednia i wzrasta niebezpieczeństwo zaczadzenia.
Suszarka automatyczna. Szybko i bez prasowania
Najlepszym obecnie rozwiązaniem, ale cały czas najdroższym, jest suszarka bębnowa, nazywana także automatyczną. Skraca czas suszenia mokrych ubrań, a nie zajmuje więcej miejsca niż pralka bębnowa, bo nowoczesna urządzenia są przystosowane do ustawiania jednego na drugim. Suszarkę, jako lżejszą, ustawiamy zawsze na pralce – potrzebny jest specjalny łącznik (dostępne są w każdej firmie sprzedającej pralki i suszarki).
Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek – ewakuacyjne (wywiewowe) i kondensacyjne. Pierwsze suszą pranie powietrzem pobranym z pomieszczenia. Wilgotne powietrze odprowadzane jest na zewnątrz specjalnym przewodem (najlepiej podłączyć go do dodatkowego przewodu wentylacji grawitacyjnej).
Droższe, ale nie wymagające podłączenia do wentylacji, są suszarki kondensacyjne, w których powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Po zabraniu wilgoci przepływa przez specjalny wymiennik, gdzie jest schładzane powietrzem pobieranym z pomieszczenia. Zawarta w nim para wodna skrapla się i spływa do zbiornika na wodę lub przewodem do kanalizacji.
Dwa w jednym, czyli pralko – suszarka
Są jeszcze pralko – suszarki. Zajmują tylko tyle miejsca ile pralka. Uchodzą jednak za najbardziej zawodne urządzenia i nie są tak wygodne jak te osobne. Jednorazowo można suszyć tylko połowę wsadu ładowanego do pralki, co znacznie wydłuża proces suszenia. Poza tym temperatura suszenia jest wyższa niż w osobnej suszarce bębnowej co może wpływać na niszczenie się odzieży oraz wpływać na eliminację najbardziej delikatnych tkanin i bielizny.
Autor: materiały prasowe IKEA
Pralnia zaaranżowana na balkonie.
Autor: mat. prasowe Sharp
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA. Pralka wyposażona jest w trzynaście programów prania: Szybki 30°/15’, Codzienny 60°/60’, Koszule 60°, Mix 30°, Odzież sportowa 30°, Pranie ręczne/Delikatne 30°, AllergySmart, Bawełna 90°, Wstępne + Bawełna 90°, Bawełna 60°, Eco 20°, Syntetyki 40°, Wełna. Dodatkowo: Wirowanie i Płukanie.