Jak usunąć białe krążki z drewnianego blatu: domowe sposoby odświeżenia mebla
Jak usunąć białe krążki wżarte w strukturę mebla? Rozlana na blacie politurowanego, drewnianego stołu gorąca herbata, cola lub napój wyskokowy, często pozostawiają nieestetyczne, okrągłe ślady rozlane wokół szklanki lub kieliszka. W dobie hucznych imprez karnawałowych, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Spis treści
- Jak usunąć białe krążki z drewnianego blatu: niezbędnik domowego renowatora
- Jak usunąć białe krążki z drewnianego blatu: krok po kroku
Poniższa metoda sprawdzi się przy meblach politurowanych naturalnymi powłokami żywicznymi - przy nowszych meblach, pokrytych syntetyczną politurą, metoda ta zawiedzie. Dużych i głębokich wżerów, powstałych na skutek intensywnej styczności mebla z gorącą wodą lub alkoholem, całkowicie usunąć się nie dadzą (bez zrywania całej politury). Ale pomóc w ich znacznym zamaskowaniu – owszem.
Jak usunąć białe krążki z drewnianego blatu: niezbędnik domowego renowatora
Do własnoręcznego usuwania białych krążków z mebla zabieramy się uprzednio przygotowując:
1. wełnę stalową (Nr "00" oraz "000"),2. olej wazelinowy,3. politurę szelakową na spirytusie w kolorze mebla,4. wosk pielęgnacyjny do mebli (alternatywnie: pasta do butów) w kolorze mebla,5. nieduży, miękki pędzel i bawełniane szmatki.
Zobacz WIDEO: Woskowanie mebli drewnianych
Jak usunąć białe krążki z drewnianego blatu: krok po kroku
Białe krążki delikatnie przecieramy wełną stalową (najpierw nr 00 potem nr 000), dążąc do zmatowienia i wygładzenia tego fragmentu politury. Na zmatowione w ten sposób miejsce nakładamy bawełnianą szmatką rzadki olej wazelinowy. Odkładamy pracę na kilka godzin, by olej mógł się właściwie wchłonąć. Następnie ściągamy nadmiar oleju i nakładamy w tym miejscu politurę (10-15 %) miękkim pędzelkiem (przy meblach jasnych pamiętajmy, że użycie oleju przyciemnia odkryte miejsce - by nie powstały zbyt duże różnice w tonacji, można pominąć użycie oleju i od razu powlec oszlifowany fragment politurą). Aby wyrównać różnicę w grubości powłoki nowej i starej, politurę nakładamy kilkukrotnie, czekając zawsze aż poprzednia warstwa dobrze wyschnie. Znów odkładamy pracę, tym razem na pełną dobę. Po tym czasie delikatnie szlifujemy nałożąną politurę wełną stalową (nr 000), wygładzając smugi. Ewentualne zmatowienia powlekamy woskiem pielęgnacyjnym (jeśli fragment jest mały – wystarczy nam wspomniana pasta do butów o zbliżonym do mebla kolorze). Po wchłonięciu się wosku, polerujemy go flanelową szmatką. I gotowe!
Najlepszym sposobem jednak na zapobieganie nawrotom nieestetycznych kółek na blacie jest prewencyjne używanie ... obrusu.
WIDEO: Jak usunąć warstwy farb z drewnianego mebla?
Więcej inspiracji:
Autor: Konrad Kalbarczyk
Przecieramy cały stół papierem ściernym (17,70 zł/5 m, Flügger). Zaczynamy od gramatury 60, następnie sięgamy po 120, a na koniec używamy 240.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Wzdłuż miejsc, gdzie planujesz zrobić otwory (np. blat, półka, nóżka), przyklej taśmę malarską.
Autor: Andrzej T. Papliński
Autor: serwis prasowy marki DLH
Autor: agencjafree/living4media