Jak usunąć kamień: domowe sposoby na kamień w łazience i kuchni
Jeśli mamy to nieszczęście i w naszych rurach płynie twarda woda, jest niemal pewne, że po pewnym czasie na naszej łazienkowej i kuchennej armaturze pojawi się nieestetyczny osad. Ale osad nie tylko brzydko wygląda - jeśli szybko go nie usuniemy, bateria prysznicowa lub umywalkowa może nadawać się do wyrzucenia.
Jak usunąć kamień z łazienki i kuchni? Możemy zrobić to za pomocą sklepowych preparatów czyszczących na bazie kwasu chlorowodorowego. Niestety mimo swojej skuteczności w rozpuszczaniu kamiennego osadu te specyfiki są szkodliwe dla zdrowia i mogą silnie uczulać.
Na szczęście kamień z łazienki i kuchni możemy usunąć również bez ciężkiej chemii - z pomocą przyjdą nam produkty spożywcze, które każdy z nas ma w kuchni, m.in. ocet, kwasek cytrynowy, coca-cola czy soda oczyszczona. Nie tylko te domowe sposoby nie zaszkodzą naszemu zdrowiu, ale również nie nadwyrężą naszego domowego budżetu (są dużo tańsze niż sklepowa chemia).
W niniejszej galerii zdjęć przedstawiamy skuteczne sposoby na usuwanie kamienia z kuchni i łazienki. Podpowiadamy również, jak zapobiec powstawaniu nieestetycznego osadu.
Jak usunąć kamień w łazience: domowe sposoby i ekologiczne środki czystości
Domowe sposoby na czystą i higieniczną łazienkę i kuchnię oparte są na mieszaninach, kombinacjach i różnych stężeniach zupełnie niepozornych produktów. Must have domowników dbających o czystość i porządek to „zestaw interwencyjny”, czyli soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, ocet winny i... coca-cola.
jak usunąć kamień w łazience: soda oczyszczona
Wszechstronność sody oczyszczonej jest nie do przecenienia. Mieszanina sody z wodą czyści, dezynfekuje, a nawet usuwa pleśń. Skutecznie wyczyszczone nią zostaną płytki i glazura w łazience, kuchenka i piekarnik. Usuniesz osad z kamienia na drzwiach kabiny prysznicowej i baterii łazienkowej.
jak usunąć kamień w łazience: kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy przydaje się do usuwania niezwykle uporczywych osadów kamienia na powierzchniach emaliowanych, ale i wewnątrz czajnika elektrycznego.
jak usunąć kamień w łazience: ocet
Ocet to najlepszy środek prewencyjny, zapobiegający powstawaniu osadu z kamienia na dowolnej powierzchni.
jak usunąć kamień w łazience: coca-cola
Szklanka coca-coli potrafi natomiast usunąć tłuszcz, rdzę, zalana nią muszla klozetowa po kilku godzinach jest w stanie usunąć nawet bardzo grubą warstwę osadu z kamienia po twardej wodzie.
Jak usunąć kamień z baterii w kuchni i łazience?
Sprawdzonym przez lata domowym sposobem na uporczywy osad z kamienia często goszczący baterie łazienkowe bądź ściany, jest... okład z octu. Wystarczy nasączyć bawełnianą szmatkę bądź watę w roztworze 50/50 wody i octu i owinąć nią baterię i miejsca dotknięte kamieniem. Po upływie 2-3 godzin usuwamy octowy kompres i doczyszczamy szczotką do paznokci pozostałości osadu. Osad z kamienia po namoczeniu octem odstaje gładko i bez problemu. Podobny domowy sposób na kamień zastosować możemy na dyszy prysznica. Dyszę prysznicową należy zdemontować i zanurzyć w garnku wypełnionym mieszaniną octu i wody (min. po 100 ml każdego ze składników). Stawiamy garnek na ogień i gotujemy przez ok. 15-20 min. Dysza prysznicowa znów wyglądać będzie jak nowa!
Jak usunąć kamień z wanny lub brodzika?
Przygotuj 100 ml octu, a następnie polej nim miejsce naznaczone osadem z kamienia. Następnie, dla wzmocnienia efektu czyszczącego, zasyp miejsce kwaskiem cytrynowym lub polej świeżym sokiem z cytryny. Mieszankę pozostaw na dnie wanny i brodzika na noc. Rano wystarczy dokładnie opłukać wannę i brodzik ciepłą wodą – po kamieniu nie zostanie ślad, a element octu doda emaliowanym powierzchniom prawdziwego blasku i połysku. Jeśli osad z kamienia jest zdecydowanie gruby, czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, ale efekt będzie murowany!
Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia?
Domowym sposobem na kamień i znaczne jego ograniczenie bądź zupełne wyeliminowanie ze ścian kabiny prysznicowej jest, po każdej kąpieli, szybkie ściągnie wody ze ścian kabiny specjalną ściągaczką wody, czyli urządzeniem przeznaczonym do ściągania wody z powierzchni okien i szyb. Wówczas kabina prysznicowa przestanie być miejscem na regularne zadomawianie się kamienia z wody oraz osadów z pozostałości piany i mydła.
Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia?
Raz na tydzień staraj się też przecierać miejsca najbardziej narażone na osad z kamienia (mocowanie baterii, narożniki i dno brodzika oraz wanny, kanty i naroża parawanów prysznicowych itd.) czystą szmatką nasączoną octem winnym. Aby zapach octu nie unosił się trwale w łazience, przygotuj mieszaninę octu, wody i odrobiny ulubionego, aromatycznego płynu do mycia naczyń. Ten ostatni skutecznie zniweluje ostry, octowy zapach, czyniąc nasze działania prewencyjne niezwykle przyjemnymi i odświeżającymi.