Jak usunąć osad z herbaty? Skuteczne domowe sposoby na osad z herbaty

2021-01-12 8:06

Osad z herbaty to problem, z którym borykają się nie tylko smakosze herbacianych napojów. Brązowy nalot wygląda nieestetycznie, a im dłużej go bagatelizujemy, tym trudniej jest go usunąć. Jak pozbyć się osadu z herbaty bez użycia mocnych środków chemicznych? Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na herbaciany nalot.

Jak usunąć osad z herbaty
Autor: WiroKlyngz / Getty Images

Spis treści:

Jak usunąć osad z herbaty? Domowe sposoby na osad z herbaty

By zmyć świeży osad z herbaty, wystarczy ciepła woda i płyn do naczyń, ale jeśli mamy do czynienia z bardziej uciążliwym zabrudzeniem, warto wypróbować jeden z poniższych domowych sposobów:

1. Sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy) – ma właściwości wybielające, dlatego doskonale sprawdza się do usuwania uciążliwego osadu z herbaty czy kawy. Wystarczy przetrzeć zabrudzone naczynie ręcznikiem papierowym nasączonym sokiem z cytryny lub potrzeć je połówką cytryny i zostawić na kilkanaście minut. Następnie zalać wrzątkiem. Dla uzyskania najlepszych efektów warto powtórzyć cały proces dwukrotnie. Innym sposobem na osad z herbaty jest wyciśnięcie soku z połówki lub całej cytryny i wlanie do zabrudzonego naczynia, a następnie zalanie go ciepłą wodą. Naczynie zostawiamy na godzinę (w tym czasie sok z cytryny rozpuści osad), a po upływie czasu płuczemy i przecieramy kuchennym zmywakiem – możemy też użyć płynu do naczyń.

2. Sól – z osadem z herbaty możemy poradzić sobie również wykorzystując sól. Jak usunąć osad z herbaty przy pomocy soli kuchennej? Wystarczy wysypać na talerzyk odrobinę soli i przyłożyć do niej mokrą szmatkę. Następnie potrzeć zabrudzone miejsce w naczyniu szmatką z solą i powtarzać czynność aż osad ustąpi. Pamiętajmy, by po wszystkim koniecznie umyć naczynie.

3. Ocet – należy wlać do naczynia 1-3 szklanki octu (w zależności od pojemności zabrudzonego naczynia) i zalać gorącą wodą. Zostawić na 15-25 minut, następnie wylać i bardzo dokładnie umyć naczynie.

4. Soda oczyszczona – roztwór sody oczyszczonej i wody (1 łyżka na szklankę wody) zagotować i wlać do zabrudzonego kubka, imbryka (można zagotować w imbryku) czy termosu. Zostawić na 30 minut, następnie wylać i umyć dokładnie naczynie. Z sody oczyszczonej możemy także przygotować pastę (wtedy dodajemy tylko odrobinę wody) i przy pomocy szczoteczki do zębów usunąć osad z herbaty.

5. Pasta do zębów – jeśli chcemy szybko pozbyć się osadu z herbaty lub kawy, możemy złapać za szczoteczkę oraz pastę do zębów i przy ich pomocy wyszorować kubek lub imbryk.

6. Proszek do pieczenia – zmieszać odrobinę proszku z wodą tak, by powstała pasta. Następnie przy pomocy gąbki lub zmywaka wyszorować pastą zabrudzone naczynie. Dokładnie opłukać w cieplej wodzie.

Jak usunąć osad z herbaty z dzbanka?

W imbryku, z którego często korzystamy może pojawić się nieestetyczny brązowy osad herbaciany. Na szczęście, pozbyć się go jest dość łatwo. Wystarczy zagotować w imbryku roztwór wody i sody oczyszczonej (2-3 łyżki) i zostawić na godzinę. Po upływie czasu dobrym pomysłem będzie użycie długiej szczotki kuchennej lub szczoteczki do zębów, by wyszorować osad z trudno dostępnych zakamarków imbryka.

Jak usunąć osad z herbaty z kubka?

Czyszczenie kubków z osadu herbacianego warto robić częściej, gdy regularnie pijemy herbatę czarną (to właśnie ona brudzi najbardziej). By usunąć osad z herbaty z kubka, możemy zalać go ciepłą wodą i sokiem z całej cytryny i zostawić na godzinę, a następnie przy pomocy gąbki i płynu do naczyń, wyszorować go z pozostałości osadu.

Jak usunąć osad z herbaty z kubka termicznego?

By usunąć osad z herbaty z kubka termicznego, postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku usuwania osadu ze zwykłego kubka. Możemy również posłużyć się specjalnie przygotowaną pastą z sody oczyszczonej. Wtedy pastę rozprowadzamy po kubku i pokrywce, a następnie dokładnie szorujemy przy pomocy szczoteczki do zębów lub np. szczoteczki do paznokci. Po wszystkim płuczemy kubek termiczny pod bieżącą, ciepłą wodą.

Jak usunąć osad z herbaty z termosu?

Warto raz w miesiącu dokładnie wyczyścić swój termos, zwłaszcza gdy często przygotowujemy w nim herbatę lub kawę do pracy. Termos zalewamy gorącą wodą, wlewamy 1-2 łyżki octu i odstawiamy na godzinę. Następnie wylewamy wodę i dokładnie szorujemy termos gąbką (lub długą szczotką) i płynem do naczyń. Jeśli osad nie zniknął, możemy wspomóc się pastą do zębów lub pastą z sody oczyszczonej.

Jak usunąć osad z herbaty z zaparzacza?

Zaparzacz do herbaty nie jest najłatwiejszym przedmiotem do ręcznego mycia, ale istnieje doskonały sposób, by pozbyć się z niego uciążliwego osadu z herbaty. W niewielkim garnku zagotujmy wodę z 2-3 łyżkami octu lub sody oczyszczonej. Do naczynia włóżmy zabrudzony zaparzacz i zostawmy na 30 minut lub godzinę. Po tym czasie wyjmijmy zaparzacz i wyszorujmy go gąbką i płynem do naczyń pod bieżącą wodą. Osad powinien ustąpić, ale gdyby tak się nie stało, wystarczy użyć pasty z proszku do pieczenia lub kwasku cytrynowego i mocno wyszorować zaparzacz szczoteczką. Można brudny zaparzacz również zanurzyć na godzinę w soku z cytryny – nic tak dobrze nie rozpuszcza osadu jak cytryna!

Jak widzimy, osad z herbaty wcale nie jest bardzo trudny do usunięcia. Nie musimy uciekać się do wybielaczy i innych, silnie żrących detergentów. Czasem wystarczy cytryna, ocet lub soda oczyszczona, by nasze naczynia odzyskały dawny blask.

Jak zmyć z rąk plamy z owoców?
Nasi Partnerzy polecają