Jak wyczyścić filtr odkurzacza? Praktyczne wskazówki
Większość z nas regularnie wymienia worki w odkurzaczach lub opróżnia pojemniki z nagromadzonymi zanieczyszczeniami. Niestety, często zapominamy o tym, że filtr odkurzacza również należy regularnie czyścić oraz wymieniać. Jak wyczyścić filtr odkurzacza? Co ile go wymieniać? Podpowiadamy!
Spis treści
- Filtr do odkurzacza – dlaczego jest tak ważny?
- Rodzaje filtrów do odkurzaczy
- Kiedy czyścić filtr odkurzacza?
- Co ile czyścić filtr odkurzacza?
- Jak często wymieniać filtr w odkurzaczu?
- Jak wyczyścić filtr odkurzacza?
- Czy filtr odkurzacza można prać w pralce?
Filtr do odkurzacza – dlaczego jest tak ważny?
Kupując odkurzacz, warto zainwestować w dobrej jakości filtr. To ważne, ponieważ filtry w odkurzaczach nie tylko poprawiają skuteczność odkurzania, pochłaniają kurz czy roztocza, ale również w znacznym stopniu przyczyniają się do długowieczności samego urządzenia, w szczególności silnika.
Rodzaje filtrów do odkurzaczy
Filtry do odkurzaczy możemy podzielić na dwa rodzaje ze względu na ich umiejscowienie. Filtr wlotowy chroni silnik przed szkodliwym działaniem pyłów oraz kurzu, które trafiają do urządzenia przez rurę odkurzacza.
Natomiast filtr wylotowy uniemożliwia zanieczyszczeniom wydostanie się na zewnątrz. Jeśli w domu mieszkają alergicy, należy regularnie dbać o czyszczenie i wymianę filtrów wylotowych!
Wyżej wymienione filtry są dostępne w różnej formie. Spotkać możemy więc np. filtry papierowe, tekstylne, gąbkowe, piankowe, czy HEPA. Który z nich jest najskuteczniejszy?
1. Filtr HEPA – uznawany jest za jeden z najlepszych filtrów powietrza. Wykonany jest z włókna węglowego, a dzięki specyficznej formie harmonijki, dużo lepiej wyłapuje zanieczyszczenia. Jego skuteczność oscyluje na poziomie 95-99.9%. Polecany jest w domach, w których mieszkają alergicy i małe dzieci.
2. Filtry piankowe i gąbkowe – ten typ występuje najczęściej w odkurzaczach wodnych. Jego zaletą, oprócz skuteczności, jest łatwe czyszczenie (wystarczy bieżąca woda) i stosunkowo długi okres użytkowania.
2. Filtry papierowe i tekstylne – tego typu filtry produkuje się z tkanin, sztucznych włókien czy mocniejszego papieru. Jeśli chcemy korzystać z filtrów papierowych i tekstylnych, wybierzmy produkty dobrej jakości od sprawdzonych producentów.
Kiedy czyścić filtr odkurzacza?
Filtr odkurzacza należy czyścić regularnie. O konieczności wymiany lub oczyszczenia filtra może świadczyć np. zauważalnie mniejsza moc ssania odkurzacza lub dziwne dźwięki wydobywające się z jego wnętrza. Charakterystyczny zapach kurzu również może świadczyć, że filtr należy wyczyścić lub – wymienić.
ZOBACZ TEŻ: Jaki odkurzacz kupić? Przegląd najważniejszych cech dobrego odkurzacza
Co ile czyścić filtr odkurzacza?
Filtr odkurzacza z czasem ulega zużyciu i traci swoje właściwości. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o jego czyszczeniu. Zanim zdecydujemy się wyczyścić filtr, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi jego pielęgnacji i użytkowania umieszczonymi na opakowaniu filtra lub w instrukcji odkurzacza wyposażonego w konkretny filtr.
W przypadku filtrów HEPA, wystarczy, że wyczyścimy go raz na miesiąc. Jeśli z odkurzacza korzystamy często (np. codziennie), najlepiej filtr czyścić co tydzień.
Niektóre filtry wystarczy odświeżyć pod bieżącą wodą, inne – trzeba po prostu wymienić na nowy. Tak jest np. w przypadku grupy „niezmywalnych” filtrów HEPA, które wykonane są z celulozy. Natomiast „Zmywalne” filtry HEPA to produkty wielokrotnego użytku wyprodukowane z trwałego, szorstkiego w dotyku poliestru.
WSKAZÓWKA: filtry HEPA, które można myć pod bieżącą wodą mają na sobie rysunek kranu lub niebieską ramkę.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Odkurzacz pionowy czy robot sprzątający – co wybrać? Zalety i wady urządzeń
- Odkurzacz do materacy. Jak wybrać najlepszy odkurzacz na roztocza?
- Odkurzacz dla alergika – workowe, bezworkowe, wodne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
- Odkurzacz wodny: jak działa, jaki wybrać? Poradnik zakupowy
Jak często wymieniać filtr w odkurzaczu?
Okres użytkowania filtrów może różnić się między sobą w zależności od ich rodzajów i materiałów, z których są wykonane.
Jednak w przypadku popularnych filtrów HEPA wystarczy wymienić je co 12 miesięcy (jeśli odkurzamy bardzo często) lub co dwa lata (jeśli odkurzamy umiarkowanie często).
UWAGA: antyalergiczny filtr warto wymieniać co 6 miesięcy, jeśli z odkurzacza korzysta alergik.
Jak wyczyścić filtr odkurzacza?
Czyszczenie filtra odkurzacza należy zacząć od wyjęcia go i opróżnienia pojemnika z nagromadzonym kurzem i brudem (w przypadku odkurzaczy bezworkowych) lub wymiany worka na nowy.
Dobrą praktyką jest opróżnianie pojemnika po każdym sprzątaniu – im więcej zanieczyszczeń, tym większa szansa, że system filtracyjny ulegnie zatkaniu (a to może doprowadzić do awarii odkurzacza).
Warto zacząć czyszczenie filtra odkurzacza od przetarcia go na sucho w celu usunięcia ewentualnych pozostałości kurzu czy pyłu. Można zrobić to przy pomocy szmatki lub ręcznika papierowego.
Jeśli w filtrze zaplątała się sierść, włosy lub kłębki kurzu, należy usunąć je manualnie. Dobrze jest też ostukać filtr, by pozbyć się nadmiaru pyłu lub piasku.
Kolejnym krokiem jest umycie filtra pod bieżącą, letnią wodą – może być pod większym ciśnieniem. Należy uważać, by filtra nie uszkodzić. Jeśli filtr jest bardzo brudny, można usunąć zanieczyszczenia np. przy pomocy szczoteczki do zębów i płynu do naczyń.
Po przemyciu filtr trzeba lekko docisnąć, odsączając nadmiar wody i zostawić do całkowitego wyschnięcia.
ZOBACZ TEŻ: Roztocza w domu. Jak ograniczyć występowanie roztoczy kurzu domowego?
Czy filtr odkurzacza można prać w pralce?
Nie wszystkie filtry odkurzacza nadają się do prania w pralce. W większości filtry piankowe i gąbkowe można prać w pralce. Z kolei filtrów HEPA oraz innych antyalergicznych filtrów nie zaleca się prać w pralce, ponieważ są zbyt delikatne i podczas prania mogą stracić swoje właściwości i ulec zniszczeniu.
Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań:
Autor: Pion Poziom
Użyty w mieszkaniu róż nie jest jednak zbyt cukierkowy i pretensjonalny. Wręcz przeciwnie, dzięki pomysłom architektek, różowe wnętrza nabierają pazura, urzekając świeżym, niebanalnym, a przy tym bardzo modnym wyglądem.
Autor: Diana Bagińska, Agata Glińska / Czeczko Design Studio
Rudy sufit przewija się przez każde pomieszczenie w mieszkaniu, dając intrygujący efekt.
Autor: Karol Kleszyk Promo Focus / Pracownia MARBOU
W kawalerce zastosowano układ otwarty, a granice między poszczególnymi pomieszczeniami czy strefami wyznaczają ażurowe przepierzenia lub meble.