Jakość powietrza w domu. Jak sprawdzić i poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?

2020-10-23 9:11

Jakość powietrza w domu zaczyna spadać zazwyczaj w okresie grzewczym, ale nie tylko. Wysoka temperatura w mieszkaniu i utrudniona cyrkulacja powietrza, a także szkodliwe związki unoszące się w powietrzu mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak sprawdzić i poprawić jakość powietrza w mieszkaniu? Oto kilka sprawdzonych sposobów na czyste powietrze we własnych czterech ścianach.

Jakość powietrza w domu
Autor: Jun/gettyimages

Spis treści

  1. Zła jakość powietrza w mieszkaniu – przyczyny
  2. Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?
  3. Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Zła jakość powietrza w mieszkaniu – przyczyny

Mieszkańcy dużych miast na co dzień muszą mierzyć się ze szkodliwym dla zdrowia smogiem, który z łatwością przedostaje się do domów. Ale nie jest on jedyną przyczyną złej jakości powietrza w mieszkaniach. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w powietrzu, którym oddychamy we własnym lokum unoszą się toksyczne związki, bakterie i alergeny. Dodatkowo, w okresie grzewczym powietrze wysusza śluzówkę nosa, powodując podrażnienia i wzmożone reakcje alergiczne.

W przypadku smogu czy dymu tytoniowego łatwo jest określić źródło złej jakości powietrza w domu. Gdy mamy do czynienia z niewidzialnymi dla ludzkiego oka bakteriami i szkodliwymi związkami, warto bacznie przyglądać się reakcjom swojego organizmu. Jeśli męczy nas katar, ciągle kichamy, czujemy suchość w gardle, mamy migrenę i podrażnione spojówki – dobrym pomysłem będzie wykonanie badania jakości powietrza w mieszkaniu.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Jakość powietrza w domu i mieszkaniu najlepiej sprawdzić przy pomocy specjalnego sprzętu. Niezastąpiony okaże się czujnik jakości powietrza, który dokładnie przeanalizuje stan powietrza w pomieszczeniu. Miernik jakości powietrza kupimy już za kilkadziesiąt złotych – droższe stacje pogodowe to koszt kilkuset złotych. Niektóre modele oczyszczaczy powietrza wyposażone są w sensory mierzące jakość powietrza – taka opcja sprawdzi się, gdy nie chcemy kupować dwóch oddzielnych sprzętów. Pamiętajmy, że mogą one nie być tak dokładne jak profesjonalne czujniki jakości powietrza.

Zanim kupimy tego typu urządzenia dobrym sposobem na sprawdzenie stanu powietrza w domu jest wykonanie prostego testu przy pomocy odkurzacza. Wystarczy przymocować (najlepiej taśmą) czysty wacik do rury ssącej odkurzacza i włączyć go na kilka minut. Po tym czasie sprawdźmy jak wygląda wacik – możemy zauważyć ciemny osad ze smogu i innych związków smolistych. Widząc, jak na dłoni co wdychamy każdego dnia, możemy podjąć odpowiednie kroki do polepszenia jakości powietrza we własnym mieszkaniu.

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Powietrze w domu możemy poprawić na kilka sposobów. Przede wszystkim należy zadbać o częste wietrzenie pomieszczenia – jeśli stan powietrza na zewnątrz jest dobry (możemy sprawdzić to w internecie lub przez aplikację monitorującą stan powietrza w naszym mieście). Zimą, gdy za oknem są minusowe temperatury wystarczy uchylić okno na 10-15 minut. Rześkie powietrze nie tylko poprawi stan powietrza w mieszkaniu, ale pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Innym sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest częste odkurzanie. Zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci lub alergicy. Regularnie usuwając kurz i pył, pozbywamy się krążących w powietrzu alergenów, bakterii i szkodliwych drobnoustrojów, np. roztoczy kurzu, które powodują reakcje alergiczne.

Sposobem na czyste powietrze w domu mogą być… rośliny oczyszczające powietrze! Niektóre rośliny, według raportu NASA, mają dobroczynny wpływ na stan powietrza i nasze samopoczucie. Do roślin oczyszczających powietrze należą między innymi:

  • skrzydłokwiat
  • paprotka
  • dracena
  • epipremnum złociste
  • sansewieria
  • zielistka Sternberga
  • aloes
  • palma areka
  • chryzantema wielokwiatowa

Bardzo suche powietrze w domu również może źle wpływać na nasze zdrowie, dlatego nie zapominajmy o jego nawilżeniu. Nawilżacz powietrza sprawi, że krążące w powietrzu pyły opadną, dzięki czemu łatwiej je będzie usunąć (odkurzaczem, mopem czy szmatką). Równie pomocnym urządzeniem może być jonizator, który produkując ujemne jony, usuwa alergeny, bakterie i inne szkodliwe substancje z powietrza.

Natomiast oczyszczacz powietrza zajmie się kompleksowym usuwaniem smogu, kurzu, roztoczy, wirusów, bakterii, alergenów, zanieczyszczeń gazowych i brzydkich zapachów. Oczyszczacz powietrza pochłania zanieczyszczone powietrze za pomocą wbudowanego wentylatora, filtruje je (czasem również nawilża – ale to zależy od modelu) i wydmuchuje wolne od zanieczyszczeń powietrze. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu, polecany szczególnie mieszkańcom dużych miast, alergikom i rodzinom z małymi dziećmi.