Karaluch: szkodniki w domu. Przybyszka amerykańska: jak wygląda i jak się jej pozbyć?
Karaluch znany jest też pod nazwą przybyszka amerykańska czy karaczan amerykański. Ten szkodnik w domu dość szybko się rozprzestrzenia i nie jest łatwo się go pozbyć, a więc lepiej zapobiegać i dbać o czystość, by karaluchy nie pojawiły w naszych mieszkaniach. Jak pozbyć się karaluchów, jak wyglądają te inspekty i dlaczego są szkodliwe?
Spis treści
- Karaluch w domu: czy przybyszka amerykańska jest szkodliwa?
- Karaluchy - zwalczanie. Jak się ich pozbyć z domu?
- Pułapka na karaluchy
- Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!
- Akcesoria kuchenne, które musisz mieć - GALERIE ZDJĘĆ
Karaluch amerykański należy do rzędu karaczany, wśród których wyróżnia się największym wzrostem do 4,5 cm. Karaluchy (osobniki dorosłe) są posiadaczami długich, dobrze rozwiniętych skrzydeł lotnych, które okrywają ciemnobrunatne ciało z jaśniejszym przedpleczem. Samica karalucha w przeciągu całego swojego życia, które trwa 21-24 miesięcy, składa do 70 sztuk kokonów (w ciągu tygodnia od ich uformowania), w odstępach 5-12 dni. Cały cykl rozwojowy karaluchów w temperaturze 27-28ºC trwa 6-9 miesięcy. Przy obniżonej temperaturze może się wydłużyć nawet do 4 lat. Poniżej 5ºC procesy życiowe ustają u larw i dorosłych karaluchów. W naszych warunkach klimatycznych karaluchy (jako szkodniki w domu) preferują miejsca składowania lub przygotowywania żywności. W cieplejszych rejonach świata dobrze radzą sobie na zewnątrz przy wysypiskach śmieci czy kanalizacji. Do pomieszczeń karaluchy dostają się przez uchylone okno, szparami, dość szybko poruszają się po powierzchniach tylko płaskich.
Karaluch w domu: czy przybyszka amerykańska jest szkodliwa?
Niezaprzeczalnie można powiedzieć, że karaluchy, które pojawią się w domu, mogą szkodzić. Ponieważ karaluchy to gatunek wszędobylski, który nie omija miejsc takich jak śmieci, odpady, ścieki i inne nieczystości, to automatycznie przybyszka amerykańska staje się roznosicielką drobnoustrojów chorobotwórczych i jaj glist. Niestety ta bierna „broń biologiczna”, jak często nazywane są karaluchy, chętnie odwiedza nasze mieszkania, gdzie szczególnie upodobała sobie miejsca ciepłe, wilgotne i bogate w pożywienie. Karaluchy zjadając zapasy żywności w naszych spiżarniach czy kuchniach, zakażają je drobnoustojami chorobotwórczymi oraz swymi wydalinami. Karalucha można też znaleźć w pokarmie pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. w suchej karmie dla psów, kotów i rybek oraz w produktach zbożowych, owocach i warzywach.
Polecamy: Aranżacja spiżarni: podręczna spiżarnia w nowoczesnej kuchni. INSPIRACJE! >>>
Karaluchy - zwalczanie. Jak się ich pozbyć z domu?
By skutecznie chronić mieszkanie przed karaluchami, należy już podczas budowy zabezpieczać pomieszczenia przeznaczona na kuchnie, spiżarnię. Tynkowanie wewnątrz wykonujemy uwzględniając uszczelnienia wszelkich wylotów instalacji elektrycznej, wodociągowej, c.o. i gazowej. Gdy dom jest już gotowy, należy uszczelnić wszystkie szpary i otwory. W oknach zainstalować moskitiery. Aby nie dopuścić do pojawienia się karaluchów w domu, trzeba dokładnie sprzątać okruchy i nie składować w domu odpadów. Brak dostępnego dla karaluchów pożywienia jest gwarancją braku szkodnika w domu. Żywność należy przechowywać w szczelnych pojemnikach i szafkach. Zwierzętom pokarm powinniśmy podawać w miseczkach, a niezjedzone resztki usuwać.
Nie przegap: Przechowywanie żywności: wybieramy akcesoria kuchenne i pojemniki do przechowywania żywności >>>
Pułapka na karaluchy
Możemy też przygotować pułapkę na karaluchy: nalewając do miseczki piwo i opierając o nią listewkę, po której będą się wspinać. Przybyszki amerykańskie lubią piwo, chętnie lgną do niego, więc taka pułapka może przyczynić się do ich podtopienia.
Możemy również posmarować bułkę maścią siarkową lub namoczyć w mocnym roztworze kwasu bornego (borowego). W mało dostępnych dla dzieci miejscu warto rozsypać na karaluchy mieszaninę cukru, boraksu, mąki i wapna niegaszonego w proporcji 4:3:2:1.
Przeczytaj: Karaluchy i prusaki: zwalczanie. Jak się pozbyć karaczanów z domu >>>
Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!
Autor: Getty Images
Akcesoria kuchenne, które musisz mieć - GALERIE ZDJĘĆ
Akcesoria i gadżety w kuchni to obecnie niezbędny element wyposażenia. Ułatwiają życie, przyspieszają przygotowywanie posiłków czy pozwalają ukryć jedzenie przed szkodnikami. Zobacz, jakie akcesoria powinny się znaleźć w każdej kuchni!
Autor: Häfele
Najczęściej niewykorzystaną przestrzenią w kuchni jest ta pod dolnymi szafkami. Znaleźliśmy jednak na nią sposób – to szuflada w cokole. Może mieć wysokość od 12 do 18 cm, z powodzeniem zmieści więc zgrzewkę napojów lub cięższe, ale rzadziej używane produkty.
Autor: Häfele
Szafka narożna to wyzwanie! By nie tracić cennego miejsca, najlepiej wybrać funkcjonalne rozwiązanie (Nuvola, Hafele.pl). Na piętrach w kształcie nerek zmieścisz mnóstwo rzeczy. Specjalne ograniczniki zabezpieczą je przed zsunięciem się podczas ruchu. Możesz też pomyśleć o opcji z podświetleniem.
Autor: agencjafree/living4media
Dzięki magnetycznej zawieszce na noże, będziemy je mieć wszystkie w jednym miejscu, zawsze pod ręką. To znacznie lepsze rozwiązanie niż przechowywanie ich w pojemniku z innymi dodatkami. Tworzą one swoistą ozdobę kuchni, minimalistyczną, elegancką.
Autor: gettyimages
Samice skorka składają jaja w ziemi, pod kamieniami lub w miejscu, gdzie akurat przebywają i troskliwie o nie dbają, chroniąc przed drapieżcami i pleśnią. Rozwój trwa kilka tygodni lub miesięcy. W tym czasie matki opiekują się zdrowym i dobrze odżywionym potomstwem, natomiast słabsze i chore odrzucają. Skorek pospolity mimo złej sławy, znany jest ze swej dobroczynnej działalności jako naturalny wróg innych szkodników: rybika cukrowego i mszycy