Karaluchy i prusaki w domu - jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na karaczany
Do najpopularniejszych karaczanów zaliczamy prusaka (Blatella germanica), karalucha wschodniego (Blatta orientalia), przybyszka amerykańskiego (Periplaneta american). Posiadają dobrze wykształcone skrzydła, ale nie fruwają, używają ich do szybowania przy spadaniu. Ciało tych szkodników jest spłaszczone, co ułatwia im przeciskanie się przez szpary. Gdy pojawią się w naszym domu, powinniśmy od razu działać - nie tylko owady te są nieprzyjemnymi w obcowaniu ośćmi, ale również mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Karaluchy, prusaki lubią ciepło i wilgoć. Dlatego często wybierają m.in. magazyny, szpitale, zakłady gastronomiczne, kuchnie, restauracje i ogrzewane pomieszczenia. Raczej nie natkniemy się na karalucha czy prusaka w ciągu dnia - na gorący m uczynku możemy złapać je natomiast nocą, ponieważ właśnie wtedy wychodzą z ukrycia, szukając pożywienia. Na nasze nieszczęście, te szkodniki są wszystkożerne, dlatego chętnie będą częstować się mąką, cukrem i pieczywem, ale nie odmówią również słodkiej marchwi czy ziemniaków. Nawet jeśli zabierzemy z pola widzenia ich ulubione przysmaki, na pewno znajdą sobie coś, czym będą w stanie się pożywić.
Karaluchy i prusaki w domu to kłopot, który trzeba szybko rozwiązać. Jak to zrobić? W Galerii przedstawiamy garść skutecznych sposobów na walkę z tymi szkodnikami. Wśród nich są domowe sposoby, które warto wykorzystać, zanim wezwiemy specjalistyczną ekipę do walki z nieproszonymi gośćmi.
Karaluchy a prusaki - jak je odróżnić?
Karalucha od prusaka odróżnić jest dość łatwo. Karaluch jest większy, osiąga rozmiary 2-2.5 cm, natomiast prusak zazwyczaj mierzy 1-1.5 cm. Karaluch ma ciemnobrązowy pancerz, natomiast prusak złotobrązowy z dwoma ciemnymi pasami na przedpleczu. Prusaki mają dobrze rozwinięte skrzydła (używają ich do szybowania podczas spadania, a nie do wznoszenia się) u przedstawicieli płci żeńskiej i męskiej, natomiast pokaźne skrzydła u karalucha mają tylko osobniki męskie, panie mają je jedynie w formie szczątkowej. Różnicę między tymi dwoma karaczanami można zauważyć również w wyborze miejsc, które zasiedlają: karaluchom nie przeszkadza zimno, więc chętnie spotkać je można w piwnicach i kanałach, natomiast prusaki, które są ciepłolubne, wolą mieszkania.
Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy i prusaki?
Karaluchy i prusaki w domu starają się zawsze pozostać niezauważone. Wiedzą, że tylko tak mają szansę na przetrwanie i żerowanie. Kolonie karaluchów i prusaków ukrywają się do czasu, aż ich populacja jest tak wielka, że w kryjówce zaczyna brakować miejsca - wtedy możemy zauważyć wędrujące po naszym mieszkaniu szkodniki. Gdy zauważymy choćby jednego karalucha lub prusaka - nie bagatelizujmy sprawy, prawie na sto procent jest pewne, że osobników jest więcej.
Gdzie chowają się karaluchy i prusaki?
Jeśli jednak nie widzimy tych małych intruzów, ale czujemy, że możemy mieć je w domu - warto sprawdzić miejsca, w których karaluchy i prusaki najchętniej przebywają. Pierwszym miejscem, które należy sprawdzić jest kuchnia i łazienka - to pomieszczenia, które dla prusaków i karaluchów oznaczają dwie rzeczy: dostęp do wody i do pożywienia. Sprawdzając kuchnię i łazienkę, zajrzyjmy pod zlew, do szafek położonych blisko rur z wodą (a także szafek kuchennych z produktami spożywczymi), dokładnie przyjrzyjmy się listwom przypodłogowym - prusaki i karaluchy często się za nimi chowają, lubią też składać tam jaja.
Czy prusaki i karaluchy są niebezpieczne dla człowieka?
Nie wszystkie szkodniki, które zamieszkują ludzkie domy są niebezpieczne. Niestety, nie należą do nich karaczany. Prusaki i karaluchy są groźne dla człowieka, ponieważ, żerując na produktach spożywczych, zanieczyszczają je bakteriami i pleśnią. Co więcej, karaczany mogą przenosić takie choroby jak tyfus, gruźlica, cholera, trąd oraz inne, szkodliwe dla zdrowia pasożyty. Dlatego, gdy tylko zauważymy obecność karaluchów i prusaków należy powziąć odpowiednie kroki do ich wytępienia.
Jak się pozbyć prusaków i karaluchów z domu?
Najpierw należy przeprowadzić inspekcję wizualną. Na planie obiektu zaznaczamy wszystkie miejsca, w których karaczany są widoczne lub znaleziono ślady ich bytności (odchody, wylinki, osłonki ooteki). Zaznaczamy miejsca, które mogą być kryjówką lub źródłem pokarmu karaluchów i prusaków w mieszkaniu. Aby pozbyć się karaluchów, musimy należycie dbać o porządek w domu. Częste sprzątanie, czyszczenie, mycie mieszkania może skutecznie ograniczyć liczebność tych szkodników, które nie lubią hałasu.
Jak się pozbyć prusaków i karaluchów z domu?
Aby pozbyć się prusaków, trzeba naprawić system wodociągowy, aby nie było przecieków oraz uszczelnić wszelkie pęknięcia i szpary w mieszkaniu. Produkty żywnościowe należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, a odpady i śmieci przetrzymywać w owadoszczelnych zbiornikach. Otwory ściekowe w domu wyparzać gorącą wodą.
Skuteczne sposoby na karaluchy i prusaki
Oczywiście jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z karaluchami i prusakami jest wynajęcie profesjonalnej ekipy, która przy pomocy środków chemicznych pomoże nam pozbyć się karaczanów z domu. Niestety, musimy liczyć się z dużymi kosztami i ograniczoną dostępnością do tego typu fachowców, jeśli mieszkamy w małej miejscowości. Jeśli jednak kolonia prusaków i karaluchów jest duża i nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić ze szkodnikami, konieczna może być pomoc specjalisty.
Domowe sposoby na karaluchy i prusaki
Do zwalczania karaluchów i prusaków w mieszkaniu możemy użyć starych, domowych sposobów, np. namoczyć piwem szmatki, ręczniki i rozłożyć wieczorem w miejscach, które najczęściej odwiedzają te szkodniki. Okazują się, że karaluchy lubią piwo i rano można zbierać nieprzytomne owady, a następnie należy wrzucić je do ognia lub zalać wrzątkiem. Wieczorem powtarzamy całą procedurę. Możemy też zrobić pułapkę na karaluchy i prusaki wlewając do miseczki piwo i stawiając drewienka, po których szkodniki wejdą do naczynia i się w nim utopią.
Domowe sposoby na karaluchy i prusaki
Innym domowym sposobem na zwalczanie karaluchów jest przygotowanie bułki z maścią siarkową oraz włożenie do naczynia resztek owoców, warzyw i pozostawienie na noc. Gdy szkodniki wejdą do środka, należy szybko naczynie wrzucić do wody i cały proces powtórzyć kilka razy. Dla prusaków dobrą przynętą jest pietruszka, którą po przekrojeniu kładziemy w miejscach stałego ich pobytu. Rano pietruszkę z prusakami wrzucamy do wrzątku. Inny sposób na pozbycie się z domu karaluchów to rozłożenie bułki nasączonej roztworem kwasu borowego lub rozsypanie mieszaniny cukru, boraksu, mąki i wapna niegaszonego w proporcji 4:3:2:1.