Kiedy rozebrać choinkę? Co mówi tradycja, co podpowiada praktyka
Święta już dawno za nami, przywitaliśmy Nowy Rok. Czy choinka dalej stoi w waszych domach? Jeżeli zastanawiacie się, kiedy drzewko powinno zniknąć, mamy dla was praktyczne podpowiedzi. Istnieje kilka zwyczajowych dat, gdy najlepiej rozebrać choinkę, ale jeżeli kochacie zapach drzewka w domu, możecie kierować się jej żywotnością. Przyjrzyjmy się temu bliżej!
Spis treści
- Tradycyjne daty rozbierania choinki
- Kiedy rozebrać choinkę? Gdy zacznie gubić igły
- Co zrobić z żywym drzewkiem po świętach?
- Co zrobić, aby choinka jak najdłużej zachowała świeżość?
Tradycyjne daty rozbierania choinki
Pierwszą datą jest święto Objawienia Pańskiego (czyli Trzech Króli), które obchodzimy 6 stycznia. Dla wielu osób to jednoznaczny sygnał, że należy zdjąć ozdoby świąteczne i pozbyć się drzewka. Niektórzy wolą jednak poczekać na pierwszą niedzielę po trzech Królach, nazywaną Niedzielą Chrztu Pańskiego. Najwytrwalsi mogą jednak zwlekać jeszcze dłużej, bo aż do 2 lutego, gdy wypada święto Matki Bożej Gromnicznej. Wówczas choinka jest rozbierana również w Watykanie, na placu Świętego Piotra. W niektórych domach drzewko znika dopiero po wizycie duszpasterskiej (czyli tak zwanej kolędzie), a księża odwiedzają parafian nawet w lutym.
To tyle, jeżeli chodzi o typowo polskie tradycje. A kiedy rozbiera się choinkę w innych regionach świata? Na zachodzie niektórzy pozbywają się drzewka już w Sylwestra, wierząc, że przyniesie im to szczęście. To symboliczny gest, aby pozbyć się „starego” i zrobić miejsce na „nowe”. W krajach prawosławnych Boże Narodzenie jest obchodzone 13 dni później niż w naszym tradycyjnym kalendarzu. Tu choinka zostaje więc nawet do końca lutego, ale ubiera się ją dopiero na początku stycznia.
Kiedy rozebrać choinkę? Gdy zacznie gubić igły
Ze względów praktycznych, to chyba najważniejszy wyznacznik rozbierania żywej choinki. Gdy drzewko zaczyna usychać i gubić igły, nie warto robić bałaganu w mieszkaniu, tylko zająć się tematem. Polacy do swoich domów najczęściej wybierają świerk, sosnę albo jodłę. Z tych trzech drzewek najmniej trwały jest świerk pospolity (który gubi igły niemal od razu) oraz świerk kłujący, który postoi nieco dłużej.
Osoby, które chcą czekać z likwidowaniem drzewka aż do lutego, powinny wybrać jodłę kaukaską, która jest w stanie wytrzymać w mieszkaniu nawet dwa miesiące! Igły zasychają i nie opadają. I na dodatek nie są kłujące! Dobrym wyborem będzie także sosna, która również długo trzyma igły i pięknie pachnie.
Co zrobić z żywym drzewkiem po świętach?
Jeżeli zakupiliśmy drzewko w doniczce, warto je zasadzić w ogrodzie lub znaleźć punkt, w którym ktoś zrobi to za nas – w większych miastach urzędy organizują specjalne zbiórki żywych choinek. Decydując się na samodzielne zasadzenie drzewka, należy poczekać na dodatnią temperaturę, a choinka nie powinna być wcześniej przechowywana w zbyt wysokiej temperaturze, blisko kaloryfera.
Polecany artykuł:
Jeżeli drzewko jest cięte i nie nadaje się do zasadzenia, należy postępować zgodnie z wytycznymi administracji. Choinkę można więc zostawić w miejscu przeznaczonym na śmieci wielkogabarytowe. Przed wyniesieniem z mieszkania, należy otrzepać gałązki z opadających igieł. Dlaczego? Igły lubią zatykać prowadnice drzwi wind, co doprowadza do ich awarii. Naprawą mogą zostać obciążeni mieszkańcy budynku. Drugą opcją jest odcięcie gałązek za pomocą sekatora i wyrzucenie ich (bez worka) do kontenera na odpady. Możecie również zawieść choinkę do specjalnych punktów zbioru odpadów zielonych, gdzie zostanie wykorzystana jako bioodpad.
Co zrobić, aby choinka jak najdłużej zachowała świeżość?
Po zakupie, nie wnośmy jej od razu do nagrzanego mieszkania. Niech pobędzie kilka godzin na klatce schodowej lub w innym chłodnym miejscu. Później żywe drzewko należy ustawić z dala od kaloryfera. Choinki doniczkowe podlewamy (warto dodać do wody specjalną odżywkę lub podlewać ją roztworem wody z cukrem w proporcjach: 1 łyżka cukru na 0,3 l wody). Choinki cięte muszą zostać włożone w funkcjonalny stojak z dostępem do wody. Dzięki temu żywotność drzewka będzie znacznie dłuższa!