Kleszcze w domu i ogrodzie. Jak uchronić się przed kleszczami i jak się ich pozbyć?

2021-06-18 8:02

Kleszcze w domu, podobnie jak w ogrodzie stanowią dla każdego z domowników duże zagrożenie. Te malutkie pajęczaki roznoszą groźne choroby, m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu. Jak chronić się przed kleszczami w domu? Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Co odstrasza te pasożyty? W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje i przydatne wskazówki, które pomogą w walce z kleszczami.

Kleszcze
Autor: www.pexels.com / Erik Karits

Spis treści

  1. Kleszcze w domu – jak kleszcze dostają się do naszych domów?
  2. Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?
  3. Jak chronić się przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze

Kleszcze w domu – jak kleszcze dostają się do naszych domów?

Kleszcze w domu to dość rzadki widok i raczej wynik przypadku. W naszych domach kleszcze mogą pojawić się na kilka różnych sposobów, ale zazwyczaj są po prostu podróżnikami „na gapę”:

1. ODZIEŻ – kleszcze możemy wnieść do domu na ubraniu. Dlatego po spacerze w lesie, parku czy łące należy zawsze dokładnie sprawdzać swoje ubranie i dobrze je wytrzepać. By uchronić się przed kleszczami, warto osłaniać głowę (np. kapeluszem czy czapką z daszkiem), nogi i ramiona, wybierając spodnie ze ściągaczami czy bluzki z długim rękawem.

2. ZWIERZĘTA DOMOWE – człowiek nie jest ulubionym żywicielem kleszczy. Dużo chętniej pijące krew pasożyty żerują na zwierzętach. Bardzo często kleszcze w domu przynoszą nasi czworonożni pupile – koty i psy. Po każdym spacerze należy więc sprawdzać sierść zwierzaków i w sezonie aktywności kleszczy zakładać im obroże przeciw kleszczom lub stosować krople odstraszające te pasożyty

3. DOMOWE SZKODNIKI – innym sposobem, by w domu pojawiły się kleszcze są szkodniki, przede wszystkim gryzonie. Myszy, szczury i kuny to ulubiony środek transportu dla wygłodniałych kleszczy. Jeśli nasz dom jest bardzo stary lub niewystarczająco dobrze zabezpieczony, szkodniki z łatwością mogą dostać się do środka, czyniąc szkody i zostawiając za sobą malutkie pijące krew pasożyty. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć dom i ogród przed tego typu szkodnikami.

4. PRANIE – bardzo rzadko zdarza się, by kleszcze w domu zostały przyniesione z zewnątrz na praniu. Jednak nie jest to niemożliwe i co jakiś czas słyszy się o larwach czy nimfach kleszcza znajdowanych w suszonym w ogrodzie praniu. Kleszcze nie mają możliwości skakania i nie lubią się dużo wspinać, ale gdy np. prześcieradło czy pościel dotyka trawy lub krzewu, kleszcze z łatwością mogą się uczepić tkaniny i później znaleźć drogę do niepodejrzewającego nic żywiciela – człowieka. Kleszcze nie lubią śliskich tkanin, ponieważ trudniej jest im się po nich wspinać, więc np. satynowa czy jedwabna pościel może być dla nich uciążliwym materiałem, ale miękka bawełna, flanela i len zapewnią doskonałą przyczepność i na pewno ułatwią wspinaczkę.

Kleszcze w domu i ogrodzie
Autor: pixabay.com

Kleszcze w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Kleszcze uwielbiają wilgotne i zaciemnione miejsca, dlatego gdy pojawią się w naszym ogrodzie możemy być pewni, że zasiedlą właśnie te obszary na naszej posesji. Najlepszym sposobem, by pozbyć się kleszczy z ogrodu, jest nasłonecznienie jak największego obszaru. Warto zlikwidować niepotrzebne pryzmy ściółki i liści, a drewno opałowe ustawić tak, by padało na nie słońce i najlepiej, by nie leżało bezpośrednio na podłożu, tylko np. na półce czy paletach (wtedy kleszcze będą mieć do niego utrudniony dostęp).

Sezon na kleszcze zaczyna się w Polsce w marcu i trwa aż do listopada, przy czym kulminację osiąga w maju-czerwcu i wrześniu-październiku. Relatywnie mniej kleszczy możemy zauważyć w najcieplejszych miesiącach, a więc w lipcu i sierpniu, ale mimo wysokich temperatur (których kleszcze nie znoszą), należy zawsze mieć się na baczności nie tylko podczas spacerów po lesie, ale również podczas relaksu w przydomowym ogrodzie.

Kleszcze w ogrodzie można wytępić przy pomocy środków chemicznych, owadobójczych. W okresie największej aktywności tych pasożytów możemy raz w miesiącu spryskać ogród preparatami specjalnie do tego przeznaczonymi. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie oleju rydzowego lub innych produktów na bazie naturalnych składników.

Skutecznym (i bezpiecznym dla zdrowia) sposobem na kleszcze w ogrodzie są zioła. Ponieważ kleszcze są ślepe i głuche, swoje ofiary lokalizują za pomocą węchu. Naukowcy ustalili, że kleszcze rozróżniają nawet 40-50 zapachów, dlatego doskonale mogą wyczuć amoniak i kwas masłowy występujące w pocie, feromony czy dwutlenek węgla, który potencjalny żywiciel uwalnia do powietrza podczas oddychania.

Warto wykorzystać perfekcyjny węch kleszczy i użyć tej cechy przeciwko nim. Jak? Istnieje kilka zapachów, których kleszcze nie znoszą. By wytępić kleszcze w domu i ogrodzie, możemy zasadzić m.in.:

  • lawendę,
  • szałwię,
  • miętę pieprzową,
  • rozmaryn,
  • tymianek,
  • melisę lekarską,
  • geranium
  • wrotycz pospolity
  • kocimiętkę
  • złocień dalmatyński.

Rośliny te wydzielają woń, która nie tylko zniechęca do działania kleszcze, ale również inne uciążliwe dla człowieka insekty takie jak komary i muchy.

kleszcze w domu i ogrodzie
Autor: pexels.com / Erik Karits

Jak chronić się przed kleszczami? Domowe sposoby na kleszcze

Wybierając się na spacer do lasu, na łąkę, a nawet na piknik do miejskiego parku, dobrym pomysłem będzie nie tylko zadbanie o odpowiedni ubiór (np. kapelusz lub dłuższe spodnie), ale również o spryskanie się środkami, które sprawią, że kleszcze będą się trzymać od nas z daleka.

Naturalny środek na kleszcze przygotujemy w kilka chwil w domu. Wystarczy do atomizera wlać odrobinę wody destylowanej (a jeszcze lepiej wódki), dodać kilkanaście kropel olejku z geranium i spryskać nim odzież i skórę przed wyjściem.

Kleszcze szczególnie nie cierpią przypominającego różę zapachu z geranium, dlatego jest on tak skuteczny w walce z tymi pasożytami. Warto również dodać inne olejki, wyciągi ze wspomnianych wyżej ziół, np. lawendy, szałwii, mięty czy rozmarynu. Można również dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego i olejku z drzewa herbacianego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?
Nasi Partnerzy polecają