Konserwacja drewna. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna?

2022-05-19 15:50

Drewno jest materiałem pięknym i szlachetnym i – podobnie jak wiele rzeczy pięknych i szlachetnych – wymaga szczególnej troski. Drewniane meble i powierzchnie mogą trwać w świetnym stanie przez długie lata pod warunkiem, że zadbamy o ich konserwację. Wyjątkowo dużo uwagi powinniśmy poświęcić meblom drewnianym narażonym na najtrudniejsze warunki, to jest meblom ogrodowym.

Spis treści

  1. Przed czym należy chronić drewniane meble ogrodowe?
  2. Na czym polega konserwacja drewna?
  3. Wybór środka do pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych
  4. Jak stosować impregnat przy konserwacji drewna

Przed czym należy chronić drewniane meble ogrodowe?

Wśród niszczycielskich sił, które wpływają negatywnie na wygląd i inne własności drewna, wyróżnić można czynniki atmosferyczne (słońce, deszcz, mróz), biologiczne (grzyby, pleśń, owady), uszkodzenia mechaniczne i ogień.

Zbyt wiele słońca powoduje wysuszenie, narażenie na zbyt dużą wilgotność wpływa na procesy gnilne – to wszystko osłabia konstrukcję drewna, zmniejszając jego wytrzymałość. Drewno o osłabionej konstrukcji to zachęta dla grzybów i owadów, których rozwój wewnątrz materiałów drewnianych jeszcze bardziej pogarsza stan mebla.

..  Zrób to sam: renowacja starego drewna. Renowacja podłóg i mebli >>>

Drewniane elementy tarasu
Autor: Sara Niedźwiecka Poszczególne drewniane elementy mogą wymagać nieco innej pielęgnacji, w zależności od gatunku drewna.

Na czym polega konserwacja drewna?

Wybór środków do pielęgnacji wyrobów drewnianych jest niezwykle szeroki. Producent każdego z nich wyszczególnia na opakowaniu, jaki cel konserwatorski można osiągnąć, dzięki stosowaniu danego produktu. Zabierając się do konserwacji drewnianych mebli ogrodowych, dobrze zastanówmy się, na czym nam zależy, żeby wybrać odpowiednie środki i kolejność ich stosowania.

Naszym celem powinno być możliwie głębokie zabezpieczenie struktury drewna, żeby nie tylko nie pozwolić na agresję z zewnątrz, lecz także odtworzyć w głębi struktury warunki niekorzystne dla przenikania rozmaitych czynników w głąb drewna. Dobrze, głęboko zabezpieczone drewno powinno też mieć podwyższoną wytrzymałość mechaniczną i obniżoną palność. Powinniśmy zadbać o to, żeby zastosować zawsze tyle warstw środka pielęgnacyjnego, ile zaleca producent. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zdarza się, że drewno zabezpieczone połowicznie będzie miało na przykład wyższą palność, niż drewno niezabezpieczone wcale.

Impregnacja drewna
Autor: goldyrocks/GettyImages Dobrze zaimpregnowane drewno nie zawilgotnieje tak łatwo.

Wybór środka do pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych

Jak już wspomnieliśmy, środków jest bardzo wiele. Do produktów, których efektem jest choćby częściowa ochrona drewna zaliczamy: oleje, woski, olejowoski, farby (ftalowe, akrylowe i olejne), bejce, lakiery, lakierobejce i specjalistyczne impregnaty.

Rola dużej części z nich jest przede wszystkim ozdobna. Część z nich wyróżnia się ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Tradycyjnym sposobem ochrony drewna jest stosowanie oleju. Można się spotkać z opinią, że jest to najlepsze rozwiązanie dlatego, że zaspokaja naturalne zapotrzebowania drewna. Olejowanie drewna trzeba niestety dość często powtarzać, żeby efekt utrzymał się dłużej.

Dlatego chętniej sięgamy po inne sposoby. Praktycznie niezależnie od tego, jaki sposób planujemy wykończyć drewno, jako bazę stosujemy wówczas impregnaty. Przyjrzyjmy się, jak stosować tego typu środki, żeby jak najdłużej cieszyć się drewnianymi meblami ogrodowymi w świetnym stanie.

Ogród w drewnie
Autor: Marcin Czechowicz Regularnie pielęgnowane meble ogrodowe będą ozdobą na lata.

Jak stosować impregnat przy konserwacji drewna

Po pierwsze zawsze zaczynajmy impregnowanie powierzchni dopiero wówczas, gdy powierzchnia jest czysta, równa, wolna od tłustych plan i pyłu. Przy szczególniej zabrudzonych meblach ogrodowych zastosujmy benzynę ekstrakcyjną, żeby usunąć tłuste plamy, a powierzchnie nierówne potraktujmy papierem ściernym o średniej gradacji. Mchy i porosty usuwajmy na mokro, żeby uniknąć wdychania zarodników.

Kiedy powierzchnia jest już gotowa, możemy przystąpić do działania. Pokrywajmy meble impregnatem w temperaturze pomiędzy 5 a 25 stopniami Celsjusza. Na początku zastosujmy najgłębiej wnikający, ochronny impregnat. Pokryjmy nim równomiernie powierzchnię tyle razy, ile zaleca producent, za każdym razem zostawiając mebel do wyschnięcia na odpowiednio długi czas.

Świeży impregnat może być nawet przez dwie doby wciąż podatny na wymywanie. Chrońmy świeżo impregnowane meble przed szkodliwym działaniem pogody. Dopiero tak przygotowane meble możemy poddać dalszym działaniom ochronno-pielęgnacyjnym. Może to być kolejny impregnat barwiący, lakier lub wosk.

Żaden środek do konserwacji nie zapewni nam jednak wiecznej trwałości mebli. Żeby drewniane meble ogrodowe zostały z nami przez lata – musimy raz na jakiś czas zapewnić im szczególne traktowanie przy użyciu specjalistycznych środków do konserwacji drewna.

Nasi Partnerzy polecają