Kosze na rzeczy do prania. Do zabudowy i wolnostojące. Który wybrać?
Pralka i kosz na rzeczy do prania znajdują się w każdym mieszkaniu. W dużej albo w małej łazience, czasem w specjalnym pomieszczeniu gospodarczym. Jak wybrać kosz na rzeczy do prania, żeby pozwolił uniknąć codziennego, wieczornego rozgardiaszu w łazience i w sypialniach? Może warto pomyśleć o takim do zabudowy, który łatwo umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej szafie? Zobaczcie jak zorganizować miejsce na pralkę i kosz na rzeczy do prania.
Spis treści
Pranie jest domową czynnością, która dotyczy każdego z nas. Czy tego chcemy czy nie. Najlepszym więc wyjściem jest takie zorganizowanie miejsca, w którym pierzemy i zbieramy rzeczy, żeby było nie tylko wygodne ale i ładnie. Poza tym pralka i kosz na rzeczy do prania znajdują się zazwyczaj w starannie zaprojektowanej łazience. Umieśćmy pralkę, kosz na pranie i chemię w szafie – gotowej, lub specjalnie zaprojektowanej. Jeśli w mieszkaniu lub dużym domu pralka znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym, do łazienki lub garderoby wybierzmy ładny, przenośny kosz pleciony lub z impregnowanej tkaniny, który będzie podkreślał styl łazienki.
Zobacz też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie? PORADNIK
Kosz na rzeczy do prania w małej łazience
Dobra organizacja miejsca do prania jest szczególnie istotna w małej łazience. Oprócz podstawowych urządzeń koniecznych w nowoczesnej łazience musimy w niej zorganizować wygodne miejsce do prania. Oprócz pralki przyda się dobrze zorganizowana, wyposażona w kosze na bieliznę szafka. Dzięki temu i pralka i zawartość koszy jest zdecydowanie mniej widoczna, a przestrzeń uporządkowana. Z tego powodu aranżując łazienkę coraz częściej projektujemy pasującą do wystroju obudowę pralki – szafę wykonaną na wymiar lub zabudowę wnęki. Dobrze jeśli jest tam też przewidziane miejsce na proszki i płyny zmiękczające, odplamiacze, akcesoria na bieliznę, wieszaki na których suszymy koszule itp. Szafka na rzeczy do prania może być umieszczona w łazience lub garderobie nawet jeśli pralka jest w innym pomieszczeniu. Wystarczy wstawić do niej lekkie, łatwe do przenoszenia lub na kółkach kosze.
Czytaj też: Jak suszyć pranie w mieszkaniu? PORADNIK prawidłowego i skutecznego suszenia w mieszkaniu
Autor: Vipp materiały prasowe
Kosz na brudne rzeczy marki Vipp. Wykonany ze szlachetnej stali, dostępny w kolorze białym lub czarnym.
Idealna szafka z koszem na rzeczy do prania
Idealnym rozwiązaniem będzie takie zorganizowanie przestrzeni do prania by od razu rzeczy sortować na: białe, jasne, kolorowe i delikatne. Wtedy załadowanie pralki zajmuje dosłownie minutę - co więcej, nawet mało doświadczona w pracach domowych osoba, poradzi sobie. Im lepiej zorganizowane jest takie miejsce tym domownicy chętniej z niego korzystają. Warto zaplanować takie rozwiązanie jeszcze na etapie projektowania łazienki. Wygodny kosz na rzeczy do prania powinien znajdować się jak najbliżej pralki w szafce pod umywalką lub w wysokiej, specjalnie do tego przeznaczonej, wysokiej szafce – słupku.
- Szafka na rzeczy do prania – może być umieszczona pod umywalką lub w specjalnym słupku. Kosze – ażurowe, metalowe i lub tekstylne - mogą być przymocowane do uchylnych lub tradycyjnie otwieranych frontów. Są też kosze na rzeczy do prania materiałowe, lekkie i łatwe do przenoszenia z szafki do pomieszczenia z pralką.
- Kosz na bieliznę do zabudowy wysuwany – ażurowy kosz metalowy jest przymocowany do frontu szafy typu cargo, dowolnej głębokości i szerokości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ tak samo łatwo jest wrzucać i wyjmować rzeczy do prania.
- Kosz na bieliznę do zabudowy uchylny – rozwiązanie idealne do płytkiej szafki, nawet tylko 30 cm głębokości w małej łazience, garderobie lub pomieszczeniu gospodarczym. By możliwe było wykorzystanie całej głębokości szafki przednia ścianka kosza musi być nieco niższa niż tylna, która jest przymocowana do frontu
- Kosz na pranie do zabudowy materiałowy – lekki kosz mobilny wstawiany do wysokiej i wąskiej szafki, tzw. słupka. Kosz jest lekki, można więc ustawić 2 lub 3 na półkach nad sobą za frontem z otworami na odpowiednich wysokościach. Takie rozwiązanie pozwala na wrzucanie rzeczy do kosza bez konieczności otwierania szafki. Poradzi sobie z tym nawet małe dziecko.
- Kosze na pranie do stawiania luzem – kosze wykonane z grubej tkaniny, impregnowanego papieru, plecione z włókien naturalnych ładne i estetyczne, mimo swojego przeznaczenia będą ozdobą łazienki lub garderoby. Możemy je traktować jako dodatkowe kosze na bieliznę łazience, w której nie ma pralki i szafki na rzeczy do prania.
Autor: materiały prasowe IKEA
Pralnia zaaranżowana na balkonie.
Autor: materiały prasowe IKEA
Niewielkie składane suszarki sprawdzą się nie tylko w domu, ale też na balkonie. Można je zawiesić na balustradzie, grzejniku, a nawet drzwiach.