Lista świątecznych porządków. Jak zaplanować porządki na święta?
Kiedy zacząć świąteczne porządki? W jakiej kolejności sprzątać dom na Boże Narodzenie, aby świąteczne porządki przebiegły sprawnie i nie zajęły nam wiele czasu? Przygotowaliśmy listę świątecznych porządków wraz z harmonogramem. Jak szybko i skutecznie posprzątać dom na święta? Odpowiadamy.
Autor: serwis prasowy marki Meraki
Świąteczne porządki najlepiej zacząć najpóźniej 3 tygodnie przed Wigilią.
Spis treści
- Lista świątecznych porządków
- Od czego zacząć sprzątanie na święta?
- Lista świątecznych porządków: drzwi, okna, podłogi
- Lista świątecznych porządków: łazienka, potem kuchnia
- Lista świątecznych porządków: pralka
- Domowe sposoby na tłuszcz w kuchni. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?
- Czym najlepiej umyć lodówkę w środku?
- Lista świątecznych porządków: zmywarka
- Lista świątecznych porządków: szafki kuchenne
- Lista świątecznych porządków: przedpokój
- Jak wyczyścić poczerniałe srebro? Czyszczenie miedzi domowym sposobem
- Triki na sprzątanie - domowe sposoby
- Wybielanie firanek - domowe sposoby. Śnieżnobiałe firanki na święta
Świąteczne porządki to zwykle większy zakres prac niż w przypadku akcji cotygodniowych. Sprzątanie domu na Boże Narodzenie może nam zająć sporo czasu, zwłaszcza jeśli mamy zaległości w tym zakresie. Aby przedświąteczne porządki przebiegły sprawnie, najlepiej przygotować harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem, abyśmy o niczym nie zapomnieli.
Lista świątecznych porządków
Generalne porządki zaczynamy od przejrzenia szaf, szuflad, półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne. Gdy już z tym się uporamy, przechodzimy do zasadniczego sprzątania. W pierwszej kolejności zajmujemy się pokojami, potem łazienką, kuchnią, a na końcu przedpokojem.
Od czego zacząć sprzątanie na święta?
Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. Zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Usuwamy kurz z kaloryferów. W świątecznych porządkach, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, możemy posłużyć się szczotką do czyszczenia butelek. Czyścimy meble tapicerowane, myjemy szkło ozdobne i różne bibeloty. Na koniec trzepiemy dywany. Najpóźniej powinniśmy to zrobić na trzy tygodnie przed świętami.
Lista świątecznych porządków: drzwi, okna, podłogi
Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, lepiej z tego zrezygnujmy, bo po prostu możemy się przeziębić. Na końcu myjemy i pastujemy podłogi. Parkiet lakierowany przecieramy lekko wilgotną szmatką. Natomiast nielakierowany czyścimy pastą, która zastępuje wiórkowanie, a następnie pastujemy bezbarwną pastą i polerujemy do połysku. Panele drewniane zaś pastujemy środkiem nabłyszczającym, który nada im połysk. Proponujemy czyścić podłogi na tydzień przed świętami.
Lista świątecznych porządków: łazienka, potem kuchnia
Kolejnym etapem porządków świątecznych jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet. Roztwór octu i wody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Zabrudzone fugi będą jak nowe, gdy wyczyścimy je roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia. W tym celu możemy wykorzystać starą szczoteczkę do zębów. Następnie myjemy odpowiednimi detergentami wannę, umywalkę, muszlę klozetową i baterie.
Lista świątecznych porządków: pralka
Pralka jest szczególnie narażone na powstawanie grzyba, bakterii i wirusów przez wilgoć, która się w nim utrzymuje. Najbardziej popularnym domowym sposobem mycia pralki jest zastosowanie sody. Do pojemnika na proszek do prania nasyp 1/2 szklanki sody i włącz cykl na 90°C – koniecznie bez ubrań.
Zamiast sody możesz też użyć 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który również należy umieścić w pojemniku na detergent, lub 2 litry octu – ten przelej bezpośrednio do bębna pralki.
Wszystkie trzy metody skutecznie umyją wnętrze urządzenia i usuną brzydkie zapachy, które mogą przenosić się na ubrania.
Domowe sposoby na tłuszcz w kuchni. Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu?
Kafelki, kuchenki, naczynia i garnki pokryte warstwą tłustego kurzu to zmora niejednej gospodyni. Ale jest na to sposób. Skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik, okap będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu.
Czym najlepiej umyć lodówkę w środku?
Musimy też przygotować lodówkę na świąteczne potrawy. Rozmrażamy ją i dokładnie myjemy. Po umyciu przecieramy lodówkę gąbką z odrobiną octu. Drzwiczki zostawiamy otwarte do wywietrzenia. Jeśli nieprzyjemny zapach nadal się utrzymuje, możemy włożyć plasterki cytryny z wetkniętymi w nie goździkami.
Lista świątecznych porządków: zmywarka
Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu zmywarki w środku i na zewnątrz. Zabierając się za gruntowne mycie zmywarki, zacznij od oczyszczenia filtrów. Umyj jego elementy wodą i płynem do mycia naczyń. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów wewnątrz urządzenia.
Aby umyć zmywarkę wewnątrz, możesz wykorzystać jeden z domowych sposobów. Tu również przyda się ocet i soda oczyszczona, a także kwasek cytrynowy. Do pierwszej metody wykorzystaj dwie szklanki octu. Jedną z nich wylej na dno urządzenia, drugą wlej do górnego koszyczka. Włącz tradycyjny cykl mycia z opróżnioną z naczyń zmywarką, po którym będzie ona gotowa.
Ewentualne pozostałości możesz usunąć miękką gąbką oraz roztworem wody i płynu do naczyń. Drugi domowy sposób wykorzystuje sodę oczyszczoną, którą należy wsypać (ok 2-3 łyżeczek) do pojemnika na detergent. Włącz tradycyjny tryb pracy i umyj tak pustą zmywarkę.
Lista świątecznych porządków: szafki kuchenne
Przy okazji porządków w kuchni zróbmy remanent w szafkach. Przejrzyjmy wszystkie produkty żywnościowe i wyrzućmy te przeterminowane. Warto też umyć zastawę stołową, która jest używana tylko na specjalne okazje. Na koniec zostawiamy mycie glazury, blatów, zlewu i podłogi.
Kuchnię i łazienkę możemy sprzątać tydzień przed świętami. Warto jednak wcześniej (na przykład na początku grudnia) zrobić porządki w kuchennych i łazienkowych szafkach, aby na koniec zostało nam tylko odświeżenie tych wnętrz.
Lista świątecznych porządków: przedpokój
Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przecieramy lustro i myjemy podłogę. Po uporaniu się z całym bałaganem będziemy mogli zająć się przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań – szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów i ubieraniem choinki.
Jak wyczyścić poczerniałe srebro? Czyszczenie miedzi domowym sposobem
Triki na sprzątanie - domowe sposoby
Ocet - tanie i ekologiczne sprzątanie
Sól - 6 sposobów na jej zastosowanie w domu
Soda oczyszczona - 10 pomysłów na jej zastosowanie
Jak wyczyścić przypalony garnek?
Autor: serwis prasowy marki Meraki
Świąteczne porządki najlepiej zacząć najpóźniej 3 tygodnie przed Wigilią.
Wybielanie firanek - domowe sposoby. Śnieżnobiałe firanki na święta
Autor: Materiały prasowe/KODO