Masz "bąble" na panelach podłogowych? Oto genialny trik na spuchnięte panele podłogowe!
Nic tak nie boli, jak nowe panele, na których pojawiły się charakterystyczne wybrzuszenia. Jeśli nie są bardzo duże, spuchnięte panele podłogowe można uratować za pomocą żelazka! Jak to zrobić? Oto genialny trik na "bąble" na panelach, który w kilka minut naprawi twoją podłogę.
Spis treści
- Spuchnięte panele podłogowe? Winna jest wilgoć!
- Jak dbać o panele podłogowe?
- Jak usunąć bąble na panelach? Jak uratować spuchnięte panele?
Spuchnięte panele podłogowe? Winna jest wilgoć!
Problem wybrzuszeń czy „bąbli” na panelach dotyczy głównie powierzchni pokrytych laminatem. Kiepskiej jakości panele laminowane nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci i bardzo źle znoszą kontakt z wodą.
Pod wpływem wody wierzchnia warstwa laminatu ulega wybrzuszeniu, co widoczne jest pod postacią bąbli. Jeśli w porę nie zadbamy o panele, mogą one ulec poważnemu uszkodzeniu i wtedy będą nadawać się już tylko do wymiany.
Dużo lepszym wyborem od laminatów będą panele winylowe. Z wilgocią i wodą dobrze poradzą sobie również panele drewniane, oczywiście biorąc pod uwagę, że odpowiednio je zaimpregnujemy.
Jak dbać o panele podłogowe?
Warto więc pamiętać, by nie myć paneli laminowanych bardzo mokrym mopem – lepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki lub lekko wilgotnego mopa.
Jeśli w przedpokoju mamy panele laminowane, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz jest mokro, warto zainwestować w specjalne podkładki z gumy, na które położymy mokre buty. Można też rozłożyć na podłodze ręczniki i szmatki, które wchłoną większość wody z mokrego obuwia.
Jak usunąć bąble na panelach? Jak uratować spuchnięte panele?
Co zrobić w przypadku, gdy zauważymy wybrzuszenia na panelach? Czy można je uratować? Tak! I To w bardzo prosty sposób.
Popularnym sposobem na bąble panelach laminowanych jest ich... wyprasowanie. Metoda ta wymaga jednak ostrożności.
Zanim przystąpisz do prasowania paneli, dokładnie je wysusz. Może się zdarzyć, że po wyschnięciu panele wrócą do pierwotnego kształtu, a wybrzuszenia na panelach samoczynnie znikną.
Jeśli jednak bąble na panelach są wciąż widoczne, przykry je bawełnianym ręcznikiem lub szmatką. Pamiętaj, by tkanina była wykonana z naturalnego materiału, który nie stopi się pod wpływem wysokiej temperatury.
Kolejnym krokiem jest ustawienie żelazka na średnią moc i przyciśnięcie rozgrzanej stopy do ściereczki. Możesz delikatnie „prasować” wybrzuszoną powierzchnię.
Uważaj, by przez przypadek nie przypalić sąsiednich paneli. Zerkaj co jakiś czas pod ściereczkę i sprawdzaj, jak reagują bąble na kontakt z żelazkiem.
Zazwyczaj kilka minut wystarczy, by pozbyć się wybrzuszeń z podłogi. Niestety, w przypadku dużych uszkodzeń paneli metoda z żelazkiem może okazać się niewystarczająca. Wtedy jedynym ratunkiem będzie wymiana paneli na nowe.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Panele do salonu - jakie panele podłogowe wybrać i czym się kierować podczas zakupu?
Autor: mat. prasowe Kronospan
Wodoodporne panele winylowe Kronospan Rocko 091. Więcej w artykule: Kolekcja wodoodpornych paneli winylowych Rocko. Naturalne piękno i solidna forma