Mklik mączny - zwalczanie, domowe sposoby. Jak pozbyć się mklika mącznego?
Szkodniki w domu — najczęściej w domu pojawia się mklik mączny. Gdzie można znaleźć mkliki mączne, jak szkodzą, jak się ich pozbyć oraz czy mklik mączny jest zagrożeniem dla człowieka? Mkliki mączne to motyle podobne do moli, podpowiadamy jak je zwalczać.
Spis treści
- Co to Mklik mączny?
- Mklik mączny — larwa
- Mklik próchniczek, mklik daktylowiec, mklik figowiak, mklik kauczukowiec
- Jak pozbyć się mklika mącznego?
- Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!
Mkliki (Ephestia) są motylami należącymi do rodziny omocnicowatych, wyglądem przypominają mole. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi, od 6 mm do 25 mm w zależności od gatunku. Poszczególne gatunki mklika, tego uciążliwego szkodnika, różnią się również barwą skrzydeł - od jasnoszarej, srebrnoszarej, niebieskoszarej, żółtoszarej do brązowoszarej. Na skrzydłach mklika widać charakterystyczne, wyraźne bądź rozmyte linie proste lub zygzakowate tworzące wzory oraz plamy.
Mkliki samice składają jaja na produkty spożywcze lub w ich okolicach. Średnio w ciągu całego życia ok. 200 jaj. Gąsienice mklika są owłosione, białawe z różowym odcieniem lub szarozielone. Okres rozwoju całego pokolenia waha się od 38 dni do 364 dni. Zależy to od danego gatunku, produktu jaki spożywają gąsienice, temperatury i od wilgotności otoczenia.
Co to Mklik mączny?
Najbardziej popularny w naszych warunkach jest mklik mączny (Ephestia kuehniella), który najczęściej poraża produkty mączne, kasze, a także orzechy, suszone warzywa, suchary, owoce i grzyby, kakao, nasiona roślin strączkowych i ziarna zbóż. Nagminnie mklik mączny występuje w młynach, piekarniach, magazynach i w sklepach z artykułami spożywczymi.
Zobacz też: Mole spożywcze zwalczanie
Mklik mączny — larwa
Larwy rozdrabniają pokarm, dlatego w skażonej przez mklika żywności znajduje się proszek zmieszany z odchodami, zbity w grudki. Mkliki odchodami, wylinkami i gęstym kożuchem przędzy zanieczyszczają artykuły spożywcze, uszkadzają sita w młynach i zatykają przewody maszyn.
Mklik próchniczek, mklik daktylowiec, mklik figowiak, mklik kauczukowiec
Mklik próchniczek i mklik daktylowiec uszkadzają ziarna zbóż i jego przetwory, zioła, suszone warzywa, owoce, tytoń, nasiona kakao i czekoladę. Natomiast mklik figowiak i mklik kauczukowiec możemy znaleźć w produktach spożywczych importowanych do Polski.
Jak pozbyć się mklika mącznego?
Najczęściej my sami przynosimy tego szkodnika do domu, mkliki są w naszych ulubionych kaszach, orzechach, czy produktach mącznych. Całkowicie nieświadomi stwarzamy mu doskonałe warunki do rozwoju i rozmnażania w domu, np. szafce kuchennej. Dlatego gdy tylko coś nas zaniepokoi, przeprowadźmy lustrację w naszych kuchniach.
Wszystkie produkty, co do których mamy podejrzenie, że szkodnik jest lub był w nich należy usunąć z domu. Po przyjściu ze sklepu trzeba dokładnie obejrzeć opakowania z produktami przemiału zbóż i systematycznie zaglądać do nich w szafkach.
Aby pozbyć się mklika należy przecierać półki i usuwać rozsypaną żywność. Mkliki mogą gnieździć się w mało dostępnych szczelinach i ciemnych zakątkach. Główna oznaką ich obecności jest oprzęd. Zwalczanie: mkliki można wymrozić w temperaturze -15°C lub zabić wysoką temperaturą 50-52°C.
Tekst: Magdalena Sokołowska
Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!
Autor: Getty Images