Nie myjesz jej? Konsekwencje mogą być opłakane. Tym trikiem raz dwa pozbędziesz się brudu
Sprzątając różne pomieszczenia w domu, często zapominamy o całkiem niepozornym, ale bardzo ważnym elemencie. Nagromadzenie zanieczyszczeń i kurzu w tym miejscu może mieć poważne konsekwencje, a w skrajnych sytuacjach doprowadzić do powstawania pleśni.
Dlaczego należy regularnie czyścić kratkę wentylacyjną?
Gdy sprzątamy mieszkanie, często zupełnie zapominamy o przetarciu z kurzu kratki wentylacyjnej. To błąd, ponieważ zapchana i pokryta kurzem kratka wentylacyjna może prowadzić do pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniu i poważnych problemów zdrowotnych. W końcu czysta kratka wentylacyjna to sprawniej działający system wentylacyjny, a więc lepsza cyrkulacja powietrza w domu.
Szczególnie ważne jest utrzymanie w czystości kratek wentylacyjnych w kuchni. Oprócz kurzu i brudu kuchenne kratki pokrywają się lepkim tłuszczem, który tworzy barierę uniemożliwiającą swobodną cyrkulację powietrza. Może się też zdarzyć, że długo zalegający na kratce tłuszcz i brud całkowicie zablokuje drożność wentylacji.
W efekcie może powstać tzw. ciąg wsteczny, czyli wciąganie zanieczyszczonego powietrza do wnętrza domu – zamiast usuwania go na zewnątrz przez ciągi wentylacyjne.
Co więcej, nieczyszczona kratka wentylacyjna może powodować wzmożone skraplanie się wody w oknach zimą czy parowanie szyb w oknach. Oprócz tego, zaburzony system cyrkulacji powietrza może przyczynić się do utrzymującego się we wnętrzu zaduchu i zapachu stęchlizny.
W dłuższej perspektywie zapchana kratka wentylacyjna w łazience może również utrudnić pozbycie się wilgoci z pomieszczenia, co w skrajnych przypadkach będzie skutkować pojawieniem się na ścianie pleśni. Grzyb i pleśń we wnętrzach są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Jak czyścić kratkę wentylacyjną?
Jeśli masz możliwość, zdejmij kratkę wentylacyjną i dokładnie ją wyszoruj pod bieżącą wodą, używając do tego delikatnego detergentu lub wody z dodatkiem sody oczyszczonej. W przypadku mocno zabrudzonej i pokrytej tłuszczem kratki kuchennej, świetnie sprawdzi się płyn do naczyń, ponieważ skutecznie rozpuszcza tłuste plamy.
Kratkę wentylacyjną można też wyczyścić bez jej zdejmowania. Ten sposób przyda się, gdy zdjęcie kratki jest utrudnione lub niemożliwe. W pierwszej kolejności warto kratkę odkurzyć, najlepiej przy pomocy końcówki ze szczotką.
Gdy usuniesz największe kłęby kurzu, zamocz ściereczkę lub gąbkę kuchenną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wilgotną szmatką przetrzyj kratkę najdokładniej jak tylko możesz.
Jeśli gąbka nie jest w stanie doczyścić mniejszych zakamarków kratki, owiń nóż lub długą wykałaczkę wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym i wyczyść trudno dostępne miejsca. I gotowe! Czyszczenie kratek wentylacyjnych w domu powtarzaj raz w miesiącu.