Nie uwierzysz, co może oznaczać ten ślad na łóżku. Pluskwy atakują!
Pluskwa domowa to niepozorny, lecz niezwykle uciążliwy owad, który potrafi uprzykrzyć życie każdemu, kto znajdzie się w jego sąsiedztwie. Choć nie jest bezpośrednio groźny, nikt nie chce zasypiać z myślą, że w nocy może zostać pogryziony. Jak rozpoznać obecność pluskiew? Oto 4 sygnały, że mogą one zagnieździć się w twoim domu, oraz sprawdzone sposoby na ich skuteczne zwalczanie.
Autor: Getty Images/Zdenek Macat
Spis treści
- Pluskwa domowa. 4 sygnały, że masz w domu pluskwy domowe!
- Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy domowe?
- Pluskwy domowe. Jak znaleźć gniazdo pluskiew?
- Czy ugryzienia pluskwy domowej są groźne?
- Zdjęcia po ugryzieniu pluskwy domowej. Jak wygląda ugryzienie?
- Skąd się biorą pluskwy domowe?
- Jak pozbyć się pluskwy z domu? Jak zwalczyć pluskwy domowe?
Pluskwa domowa. 4 sygnały, że masz w domu pluskwy domowe!
O ile latem ugryzienia na skórze możesz zwalić na komary, jesienią oraz zimą braknie ci już wymówki, a to można oznaczać, że… w twoim domu są pluskwy! Jak rozpoznać, że masz w domu nieproszonych gości? Oto 4 sygnały, że w domu masz pluskwy domowe.
1. Swędzące plamy na skórze
Jeśli twoją skórę pokrywają swędzące krostki, które pojawiają się głównie w nocy, to może być znak, że pogryzła cię pluskwa domowa. Ten pasożyt jest aktywny głównie nocą, kiedy jest cisza i spokój. Jego ofiary, czytaj ty i twoja rodzina, śpicie bez ruchu, a one mogą się z łatwością pożywić waszą krwią.
Na ogół ugryzienia pojawiają się na odkrytych częściach ciała, które nocą bezwiednie wysuwamy spod kołdry: nogach lub rękach. Często mają charakterystyczny, geometryczny kształt: układają się w linie czy trójkąt.
2. Czerwone plamki na pościeli
Jeśli podejrzewasz, że masz w domu pluskwy, zmień pościel na czysto białą. Pluskwy domowe, gryząc swoją ofiarę, znieczulają miejsce ugryzienia. Ta substancja może pozostawiać czerwone plamki na pościeli. Dzięki jasnej poszwie bez wzorów masz szansę w porę je zauważyć.
Czerwone plamki to również może być twoja krew. Czasami, gdy pluskwa domowa cię ugryzie, ugryzienie może chwilę krwawić, więc zwróć również i na to uwagę.
3. Czarne kropki na pościeli
Małe czarne kropki w twojej pościeli to nic innego jak kał pluskiew.
4. Charakterystyczny zapach
Znasz swój dom i wiesz, jak pachnie. Jeśli coś się zmieni, a zapach będzie mdły i słodki, to może świadczyć, że masz pluskwy domowe! Niektórzy porównują go do gnijących owoców, a nawet… kolendry!
Jak sprawdzić, czy w łóżku są pluskwy domowe?
Pluskwa domowa na ogół kryje się w materacu. Dokładnie go pooglądaj, szczególnie miejsca wokół szwów. Możesz go również wyjąć ze stelaża, ponieważ mogą się kryć i tam. Jeśli masz tapicerowane łóżko, również dokładnie je sprawdź. Jeśli były w materacu, mogły również zagnieździć się w tapicerce!
Pluskwy domowe. Jak znaleźć gniazdo pluskiew?
Znalezienie gniazda pluskiew to niełatwe zadanie. Zwykle pasożyty gnieżdżą się w trudno dostępnych miejscach: w listwach przyściennych, między parkietem, w szafach, materacach, a nawet gniazdkach! Samodzielne znalezienie gniazda czasami jest niewykonalne. Nigdy nie masz też gwarancji, że gniazdo jest jedno.
Czy ugryzienia pluskwy domowej są groźne?
Ugryzienie pluskiew na ogół nie zagraża zdrowiu. Krostki znikają mniej więcej po tygodniu lud dwóch. Czasami zdarza się, że u kogoś wrażliwego na alergeny, wystąpi reakcja alergiczna. Ugryzienie spuchnie i pojawi się wokół niego rumień.
Pluskwy domowe nie przenoszą chorób, jednak niektórzy, wiedząc, że mają w domu robactwo, mogą nabawić się bezsenności, a nawet stanów lękowych. Osoby szczególnie wrażliwe mogą bać się zasnąć, wiedząc, że nocą nawiedzą ich nieproszeni goście.
Zdjęcia po ugryzieniu pluskwy domowej. Jak wygląda ugryzienie?
Ugryzienia po pluskwach domowych wyglądają jak małe, czerwone plamki na skórze. Czasami są pojedyncze, czasami występują w grupach. Na ogół są zaczerwienione i swędzą.
Skąd się biorą pluskwy domowe?
Pluskwa domowa to niekiedy niechciana pamiątki, jaką przywieźliśmy ze sobą w torbach z podróży. Niekiedy też pasożyt ten znajduje się w meblach z drugiej ręki lub tych z targów staroci. Kupując lub przygarniając wiekowe przedmioty, warto najpierw je zdezynfekować, oddać do tapicera albo od razu potraktować wysoką temperaturą i chemią na pluskwy domowe.
Jak pozbyć się pluskwy z domu? Jak zwalczyć pluskwy domowe?
Walka z pluskwami domowymi do łatwych nie należy. Na pewno powinieneś zacząć od wyprania w wysokiej temperaturze pościeli, kołder, poduszek, osłony na materac itp.
Przyda ci się także myjka parowa i odkurzacz parowy do tapicerek. Wysoka temperatura skutecznie zwalczy pluskwy domowe. Wystarczy pożądanie, miejsce w miejsce umyć podłogę (sprawdź, czy twoja jest odporna na wysokie temperatury!) i odkurzyć materac i tapicerkę łóżka.
Jeśli pluskwy domowe pochowają się głęboko w materacu, ich wytępienie będzie bardziej problematyczne. Może się nawet okazać, że trzeba będzie wymienić materac. Jeśli to dla ciebie ostateczność, sięgnij po środki owadobójcze: proszki i spraye.
W przypadku, gdy stwierdzisz, że sam sobie nie poradzisz, wezwij profesjonalistów. Z pewnością mniej im zapłacisz za usługę niż za nowy materac.
Autor: Getty Images/Zdenek Macat
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Robaki w domu. 14 najczęściej spotykanych insektów domowych. Widzisz je u siebie? Sprawdź, co zrobić!
Autor: Getty Images