Nie uwierzysz, co może zdziałać szklanka soku z cytryny. Wystarczy dodać ją do prania

2022-10-05 14:03

Sok z cytryny ma wiele zastosowań – możemy śmiało używać go do gotowania i sprzątania. Niewiele osób wie, że wyciśnięty sok z cytryn doskonale sprawdza się także podczas prania! Zobacz, co się stanie, gdy dodasz go do bębna pralki!

pranie
Autor: getty images

Sok z cytryny do prania

Nie ulega wątpliwości, że wiele dostępnych na rynku detergentów do prania zawiera w swoim składzie chemię, która jest szkodliwa dla naszego zdrowia, a także dla ubrań! Nie trzeba też mówić, jak bardzo nieekologiczne są tego typu specyfiki.

Dlatego coraz chętniej przerzucamy się na „domową” chemię, wykorzystując środki, które są naturalne, ekologiczne i nie szkodzą ani nam, ani naszym ubraniom. Większość z nich to również produkty, za które zapłacimy grosze – w porównaniu z drogimi środkami ze sklepowych półek.

Jednym z takich produktów jest cytryna, a dokładnie wyciśnięty z niej sok. Co się stanie, gdy dodamy szklankę soku z cytryny do dozownika na płyn, lub bezpośrednio do bębna tuż przed praniem? Magia.

Sok z cytryny działa jako naturalny wybielacz i odplamiacz, dlatego warto dodawać go do prania białego, a także gdy mamy do czynienia z poszarzałymi bądź poplamionymi ubraniami. Sok z cytryny pomoże pozbyć się plam, a także skutecznie odświeży i wybieli ubrania. Ale to nie wszystko!

Cytryna + ocet = czysta, pachnąca pralka

Sok z cytryny warto wykorzystać także do dezynfekcji i czyszczenia bębna pralki, zwłaszcza gdy wydobywa się z niego nieprzyjemny zapach.

Wystarczy, że do dozownika na płyn lub bezpośrednio do pustego bębna pralki wlejemy szklankę octu i szklankę soku z cytryny, a następnie włączymy pralkę na program z wyższą temperaturą (np. 60 czy 90 stopni).

Mieszanka octu z cytryną w połączeniu z gorącą wodą sprawi, że bakterie i pleśń z bębna zostaną wyeliminowane, podobnie jak kamień i nieprzyjemny zapach. Taki zabieg warto powtarzać raz w miesiącu.

UWAGA: zawsze pamiętaj o uchyleniu drzwiczek pralki po skończonym praniu – zwłaszcza w przypadku użycia mikstury z octem. W ten sposób zapach szybciej „wyparuje”. Drzwiczki powinno się zostawiać uchylone zawsze po wyjęciu prania.