Nietypowe zastosowania proszku do pieczenia. Czyszczenie kuchni i łazienki proszkiem do pieczenia

2021-10-20 13:30

Czyszczenie proszkiem do pieczenia nie jest niczym nowym, robiły to już nasze babcie. Ten niepozorny, biały proszek, który nadaje objętości kuchennym wypiekom doskonale radzi sobie również z plamami, osadami, a nawet pleśnią. Co można wyczyścić proszkiem do pieczenia? Odkrywamy jego tajemnice.

Czyszczenie proszkiem do pieczenia
Autor: Geo-grafika/GettyImages Proszek do pieczenia nie tylko doskonale spulchnia wypieki, ale jest skutecznym środkiem czyszczącym

Spis treści

  1. Proszek do pieczenia – produkt do zadań specjalnych
  2. Czyszczenie proszkiem do pieczenia. Kuchnia i łazienka
  3. Sprzątamy dom! Jak się za to zabrać z głową?

Proszek do pieczenia – produkt do zadań specjalnych

Czyszczenie proszkiem do pieczenia jest tak stare jak on sam. Już w połowie XIX wieku niemieccy chemicy próbowali stworzyć substancję, która pomoże spulchnić i nadać objętości chlebom i innym, domowym wypiekom. Wynalezienie proszku do pieczenia i wypuszczenie go na rynek zrewolucjonizowało życie wielu gospodyń domowych. Ale jak się okazuje, proszek do pieczenia doskonale sprawdza się nie tylko w gastronomii – przy jego użyciu można wybielić firanki, usunąć plamy z tłuszczu, krwi, wina, kawy, wyczyścić i odświeżyć fugi, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów, toalety, pralki i lodówki, nadać objętości cienkim i przetłuszczającym się włosom, a nawet rozwiązać problem mrówek i karaluchów w domu.

Czyszczenie proszkiem do pieczenia jest proste i tanie. Jak wyczyścić srebro proszkiem do pieczenia? By odświeżyć srebrny naszyjnik, bransoletkę czy pierścionek wystarczy włożyć je do pojemnika z ciepłą wodą i wsypać 2-3 łyżeczki proszku do pieczenia. Po odczekaniu kilkunastu minut możemy wyjąć biżuterię, przetrzeć ją szmatką lub miękką szczoteczką. Podobnie z przedmiotami wykonanymi z mosiądzu – by je wyczyścić, do proszku do pieczenia dodajemy sok z cytryny i tak powstałą pastą czyścimy mosiężne powierzchnie. Jeśli mieszkamy w domu z małym artystą, który uwielbia malować kredkami ściany, czyszczenie proszkiem do pieczenia to najlepszy sposób, by poradzić sobie z tego typu zabrudzeniami. Pasta z proszku do pieczenia i wody powinna rozwiązać problem dziecięcych malunków.

Wybierając się w podróż służbową lub wymarzone wakacje dobrze jest odświeżyć swoje walizki, zwłaszcza gdy dawno ich nie używaliśmy. W tym celu wsypmy do nich kilka łyżek proszku do pieczenia, zamknijmy i zostawmy na 1-2 dni, a następnie odkurzmy. Pozbędziemy się tym samym nieprzyjemnych zapachów. Podobny efekt uzyskamy, gdy rozsypiemy proszek do pieczenia na materacu w sypialni lub pokoju naszej pociechy. Dzięki temu zabiegowi już po godzinie nasz materac będzie odświeżony, czysty i wolny od wilgoci. Po godzinie proszek należy odkurzyć odkurzaczem. To samo możemy zrobić z dywanem i wykładziną dywanową.

Czyszczenie proszkiem do pieczenia. Kuchnia i łazienka

Czyszczenie proszkiem do pieczenia doskonale sprawdzi się zwłaszcza w kuchni i łazience. Proszek do pieczenia usunie zabrudzenia i niemiłe zapachy w kilka minut. By wyczyścić przypalony garnek, wystarczy wlać do niego wodę i opakowanie proszku do pieczenia, a następnie gotować na średnim ogniu przez około 20 minut. Czyszczenie mikrofali proszkiem do pieczenia to również bułka z masłem. Warto robić to raz na tydzień lub raz na miesiąc, w zależności czy często korzystamy z mikrofalówki. Jak wyczyścić mikrofalę proszkiem do pieczenia? Do kuchenki mikrofalowej wkładamy naczynie z wodą i kilkoma łyżkami proszku do pieczenia. Włączamy na 3-5 minut, a następnie czekamy około minuty, aż na ściankach mikrofali skropli się woda. Potem wyjmujemy miskę i przecieramy wnętrze kuchenki. Analogicznie możemy wyczyścić piekarnik.

Jak wyczyścić lodówkę proszkiem do pieczenia? To proste! Jeżeli doskwiera nam przykry zapach pochodzący z lodówki, warto rozsypać w niej proszek od pieczenia i zostawić na godzinę lub dwie. Można również wyczyścić lodówkę za pomocą pasty z proszku do pieczenia i wody. Niewiele osób wie, że za cenę kilkunastu groszy możemy własnoręcznie przygotować środek do czyszczenia i przetykania rur. Jak? Połączmy proszek do pieczenia z octem, a następnie wlejmy miksturę do zatkanej rury. I gotowe! Jeżeli to nie rury są naszą największą udręką, a mrówki lub karaluchy w domu, rozsypanie proszku do pieczenia w miejscu drogi tych insektów powinno skutecznie się ich pozbyć.

Jak wyczyścić łazienkę proszkiem do pieczenia? Proszek do pieczenia w łazience najlepiej sprawdza się do czyszczenia fug i pleśni. Pastę z wody i proszku należy nałożyć obficie na fugi i zostawić na 20 minut, a następnie dokładnie wyszorować szczoteczką do zębów i spłukać wodą. Brzydkie zapachy i osady w muszli klozetowej również skutecznie usuniemy za pomocą proszku do pieczenia. Można zrobić to na dwa sposoby – albo wsypać proszek bezpośrednio do muszli, albo pokryć ścianki muszli pastą z proszku i wody, a następnie wyszorować. Niezależnie od sposobu, czyszczenie proszkiem do pieczenia łazienkowej armatury to skuteczny sposób na walkę z brudem. Proszek do pieczenia można również wykorzystać do prania jako środek wybielający i usuwający plamy. Doskonale sprawdzi się do prania firanek, należy wtedy oprócz proszku do prania dodać kilka łyżek proszku do pieczenia. By usunąć plamy z krwi, wina, herbaty czy tłuszczu, należy nanieść na ubrudzony fragment ubrania pastę z proszku i wody. Po kilkunastu minutach usunąć pastę. Można również moczyć zaplamione ubranie w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do pieczenia. Proszek do pieczenia doskonale sprawdzi się również podczas domowych zabiegów kosmetycznych. Jeśli mamy problem z osadem na zębach, warto dwa razy w miesiącu (ale nie częściej) umyć zęby pastą z wody i proszku do pieczenia. Nasze zęby będą bielsze już po kilku myciach.

Sprzątamy dom! Jak się za to zabrać z głową?

Elegancka kuchnia w bieli_WZ_Studio
Nasi Partnerzy polecają