Noworoczne postanowienia: 10 trików dobrej organizacji przestrzeni!
Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że witamy je z wielkim entuzjazmem, pełni wigoru i chęci do zmian. Warto wykorzystać to w naszych wnętrzach. Jak szybko i trwale wprowadzić dobrą organizację przestrzeni? Od czego zacząć wprowadzanie dobrej organizacji wnętrz? Sprawdź 10 trików i prostych rozwiązań, które widocznie wpłyną na organizację Twojego wnętrza!
Autor: Agnieszka Zawadzka
Różnej wielkości pudełka - okrągłe, kwadratowe, owalne i w kształcie gwiazdki - każde z nich doskonale sprawdzi się przy przechowywaniu drobiazgów! Jeśli mają nieciekawy kolor bądź nie modny print, możesz je przemalować lub obkleić ulubioną tapetą lub papierem dekoracyjnym!
Drobne zmiany nawyków i kilka funkcjonalnych trików ułatwią utrzymanie porządku, dobrą organizację rzeczy i pomogą zaoszczędzić Twój czas! By utrwalić dobre nawyki w przechowywaniu i porządkowaniu przestrzeni wnętrza, warto wprowadzić je wraz z Nowym Rokiem – idealnym momentem do rozpoczynania nowych działań, zadań i zmian! Pełni energii do reorganizacji naszych wnętrz zacznijmy od drobnych, za to prawie „bezbolesnych” w stosowaniu zmian. Dzięki nim w sposób łagodny ale i trwały możesz wprowadzić dobrą organizację, ład i porządek w swoim wnętrzu. Warto spróbować!
1. Zabawa w chowanego
Chcąc wygenerować większą powierzchnię przechowywania w kąciku wypoczynkowym, jednocześnie nie zagracając przestrzeni meblami o zbyt dużych względem wnętrza gabarytach, zainwestuj w dwupoziomowy stolik kawowy. Dzięki tej prostej sztuczce zyskujesz dodatkową powierzchnię do przechowywania (magazynów, kosza z robótkami / szyciem / wełną, cukiernicy dla gości, pilotów itp.) zachowując pustą i estetyczną przestrzeń blatu wierzchniego – zawsze gotowego na gości i podanie im kawy czy herbaty! Do tego utrzymanie pustego blatu w czystości staje się bajecznie proste – nic nie stoi nam na przeszkodzie (dosłownie).
2. Szuflada Wyższej Konieczności
W razie niezapowiedzianego nalotu gości czy innych niespodziewanych sytuacji, w których zmuszeni będziemy do ekstremalnie szybkiej organizacji przestrzeni (i uprzątnięcia wielu pojedynczych bibelotów na raz) warto mieć w zapasie tzw. śmieciową szufladę. Najlepiej głęboką, w dolnej partii komody lub regału. Dzięki tak ukrytej przestrzeni będziemy zawsze „bezpieczni” w sytuacji stresowej – wszystkie przedmioty, których ekspozycji nie jesteśmy pewni, znajdą się w jednym miejscu, więc i znaleźć je w późniejszym czasie będzie łatwiej. Regularne sprzątanie Szuflady Wyższej Konieczności nie jest konieczne. Wystarczy raz w miesiącu (kwartale?) przejrzeć jej zawartość i odłożyć większość bibelotów na właściwe im miejsce w domu. Posiadanie Szuflady Wyższej Konieczności niesie ze sobą też dodatkową korzyść – zaglądając do niej z pewnym dystansem czasowym możemy odkryć, że skrywa niezwykle wartościowy dla nas przedmiot, którego dotąd nie dostrzegaliśmy.
3. Lustereczko, powiedz przecie...
Mądrze używaj lustra we wnętrzu. Znając zasady, którymi rządzi się aranżacja wnętrz lustrami, w prosty sposób będziesz mógł powiększyć przestrzeń, odwrócić uwagę od bałaganu lub uwypuklić najładniejsze przestrzenie wnętrza.
4. Pudełka w drugim obiegu
Znakomitym gadżetem, który możesz wykorzystać dla lepszej organizacji drobiazgów we wnętrzu są pudełka po prezentach! Dekoracyjne (mniej lub bardziej) pudełka, których otrzymujemy prezenty warto zachować i wykorzystać do przechowywania drobiazgów: kolorowych nici, guzików, wstążek, korali, drobnych kosmetyków czy przyborów papierniczych. Doskonale do przechowywania drobiazgów nadają się także metalowe puszki po ciastkach, kawie lub herbacie. Ich osobliwa kolekcja na wybranej półce może stać się niezwykłą dekoracją wnętrza z wartością dodaną – funkcją przechowującą!
5. Nieocenione haczyki
Korzystaj z dobrodziejstwa estetycznych haczyków ściennych. Wykorzystuj je do organizacji większych elementów biżuterii wokół toaletki czy lustra łazienkowego, zawieszania ściereczek w kuchni czy czapek i szalików w przedpokoju. Baw się ich kolorami i fikuśnymi kształtami, bądź finezyjnie rozmieść na ścianie jednolicie stylizowane haczyki w ciekawym układzie. Nie ma nic przyjemniejszego we wnętrzu jak funkcjonalna dekoracja! Haczyki w roli wieszaków? Czemu nie!
6. Relingi inaczej
W korytarzu jak i w garderobie postaw na relingi! To najprostsze z możliwych rozwiązanie organizacji ubrań i dodatków doskonale zadba o porządek w wąskich przestrzeniach korytarzy i wnęk. Aby ubrania na relingu nie zwracały uwagi gości, przesłoń je dekoracyjną kotarą z mięsistego materiału bądź przesuwnym panelem w wybranym wzorze.
7. Hołduj wielofunkcyjności!
Meble wielofunkcyjne pozwalają znakomicie oszczędzać tak cenną w dzisiejszych czasach przestrzeń. Puf który może być i siedziskiem i stolikiem? Oczywiście! Stołek, który jest też drabinką? Tak! Przed zakupem każdego mebla zastanówmy się dwa razy (albo i więcej) jakie funkcje może spełniać w naszym wnętrzu? Do czego może się przydać? Jeśli znajdziemy co najmniej dwie funkcje dla danego mebla, możemy być zadowoleni z zakupu. Jeśli trzy lub więcej – dumni!
8. Stopniowanie bałaganu
Jeśli często spotykasz się z problemem pt. wyrzucić czy jeszcze nie? Zastosuj stopniowanie w segregacji rzeczy we wnętrzu. Będąc przekonanym, że dany przedmiot jeszcze Ci się przyda, ale w innym czasie – ulokuj go w kartonie opisanym jako „PRZYDATNE”. Jeśli dany przedmiot jest nadal w dobrym stanie technicznym i estetycznym, ale nie masz pewności czy będzie Ci jeszcze do czegoś potrzebny, przełóż go do kartonu „RÓŻNE”. Przedmioty, które mają dla Ciebie jakąś wartość, ale ich użyteczność zdaje się być znikoma, umieść w kartonie „???”. Po czasie zajrzyj do każdego z kartonów i przeanalizuj ponownie swoje wybory. Dzięki temu nabierzesz dystansu i łatwiej Ci będzie podjąć decyzję o wyrzuceniu rzeczy zniszczonych i oddaniu innym osobom przedmiotów w dobrym stanie, z których jednak nie korzystasz. Dzięki temu oczyścisz przestrzeń w domu i dodasz mu świeżości!
9. Bezpieczne nawyki
Jeśli masz jeszcze podłączenie do telefonu stacjonarnego – nie rezygnuj z niego. Wbrew pozorom telefon stacjonarny z numeryczną tarczą, na uroczo skręconym kabelku, to nie tylko uroczy gadżet wnętrzarski w stylu vintage. Z racji stałej i niezmiennej, określonej lokalizacji we wnętrzu zawsze wiesz, gdzie go znaleźć. Jeśli często gubisz klucze czy komórkę w przestrzeni swojego domu, telefon stacjonarny w łatwy sposób pozwoli Ci na identyfikację zguby (wystarczy zadzwonić „do siebie”). Innym walorem telefonu stacjonarnego jest bezpieczeństwo – nigdy się nie zgubi, więc w sytuacji nagłej lub stresowej automatycznie trafisz do miejsca, z którego będziesz mógł zadzwonić po pomoc.
10. Nie przesadzaj z... porządkami
Jeśli właściwa organizacja rzeczy w przestrzeni mieszkania spędza Ci sen z powiek – odpuść. Nasze wnętrza nie muszą być perfekcyjne, by móc być przyjaznymi, ciepłymi i gościnnymi. Dobra organizacja to mądra organizacja. Nie terroryzujmy nią naszych bliskich. Przeciwnie - starajmy się, by kojarzyła się z przyjemnością, czymś kreatywnym. Pozwólmy sobie na wnętrza nie idealne, w których swobodnie będziemy mogli cieszyć się życiem!