Odkurzacz dla alergika – workowe, bezworkowe, wodne. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

2020-10-29 13:17

Krążące w powietrzu cząsteczki kurzu, roztocza, bakterie, grzyby, a także zwierzęca sierść – alergicy nie mają łatwo. Dlatego wybór odpowiedniego odkurzacza jest tak istotny. Postanowiliśmy sprawdzić, co musi mieć idealny odkurzacz dla alergika. Czy lepszy jest filtr wodny, a może tekstylny? Jaki worek do odkurzacza zatrzyma zanieczyszczenia? A może lepiej zrezygnować z worków całkowicie? Znamy odpowiedź!

Odkurzacz dla alergika
Autor: LightFieldStudios/gettyimages

Spis treści

  1. Wybieramy najlepszy odkurzacz dla alergika – po pierwsze filtr
  2. Jak często wymieniać filtr HEPA w odkurzaczu?
  3. Odkurzacz dla alergika z filtrem wodnym – czy warto?
  4. Odkurzacz dla alergika workowy i bezworkowy – który wybrać?
  5. Odkurzacz na alergię na sierść zwierząt

Wybieramy najlepszy odkurzacz dla alergika – po pierwsze filtr

Na pewno kojarzymy zapach, który unosi się w powietrzu podczas pracy starych modeli odkurzaczy. Możemy tylko sobie wyobrazić, ile drobinek kurzu i szkodliwych alergenów krąży wtedy w powietrzu. Idealny odkurzacz dla alergika to ten, który wydmuchuje powietrze bez alergenów i kurzu. Ponieważ nawet najlepsze odkurzacze wydmuchują pewne ilości zanieczyszczeń, modele przeznaczone dla alergików wyposażone są w specjalne filtry. Dzięki temu ilości alergenów krążących w powietrzu są tak małe, że dla osób cierpiących na alergię – nieszkodliwe.

Najlepsze odkurzacze dla alergików wyposażone są w filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air filter) – wykonane z trzech warstw włókna szklanego, połączonych ze sobą syntetyczną żywicą. Filtry HEPA skutecznie chronią przed kurzem, roztoczami, grzybami i bakteriami. Osoby zmagające się z alergią powinny wybierać odkurzacze z filtrami klasy H13 i wyżej, ponieważ tylko one są w stanie filtrować powietrze nawet do 99.7% i nie przepuszczać cząsteczek powyżej 0.3 mikrona (a więc np. odchodów roztoczy czy dymu papierosowego).

Odkurzacz dla alergika

Autor: LightFieldStudios/gettyimages

Jak często wymieniać filtr HEPA w odkurzaczu?

Pamiętajmy, że regularna wymiana filtrów w odkurzaczu dla alergików to gwarancja ich skuteczności. Filtr HEPA należy wymienić przynajmniej raz w roku. W przypadku częstego odkurzania proszków, np. pudru, mąki czy cukru filtr trzeba wymieniać częściej, ponieważ tak drobne substancje szybko zatykają pory filtra.

Oprócz filtrów HEPA możemy spotkać odkurzacze z tzw. Filtrami tekstylnymi, a więc wykonanymi z grubej tkaniny czy gąbki. Potrafią poradzić sobie z kurzem i większymi zanieczyszczeniami, jednak w przypadku mniejszych cząsteczek, np. odchodów roztoczy, najlepsze będą odkurzacze z filtrami HEPA.

Odkurzacz dla alergika z filtrem wodnym – czy warto?

Ciekawą opcją dla alergików mogą być odkurzacze wyposażone w filtry wodne. Niektórzy twierdzą, że takie modele są bardzo skuteczne w walce z alergenami krążącymi w powietrzu. Jak działa odkurzacz wodny? Bakterie, zanieczyszczenia i alergeny przepływają przez filtr wodny. Gdy zwiążą się z wodą, tracą swoje lotne właściwości i przestają stanowić zagrożenie dla alergika. Co więcej – wydmuchiwane z odkurzacza powietrze jest nie tylko czyste, ale również nawilżone.

Przeciwnicy odkurzaczy z filtrem wodnym twierdzą, że w tego typu modelach szybciej rozwijają się grzyby i pleśń. Dlatego jeśli zdecydujemy się na odkurzacz wodny, pamiętajmy o opróżnianiu pojemnika z wodą po każdym odkurzaniu i regularnej dezynfekcji środkiem przeciwgrzybicznym.

Odkurzacz dla alergika workowy i bezworkowy – który wybrać?

Zakup odkurzacza dla alergika powinien być dokładnie przemyślany. Dokonując wyboru, nie skupiajmy się jedynie na mocy ssania czy filtrze. Równie ważnym aspektem odkurzacza przyjaznego alergikom jest obecność lub brak worka. Jeśli zdecydujemy się na zakup odkurzacza workowego, zrezygnujmy z tanich, papierowych worków, ponieważ nie są one w stanie zatrzymać drobnych zanieczyszczeń. Dużo lepiej sprawdzą się worki z materiałowej włókniny, która stanowi nieprzepuszczalną barierę nawet dla niewielkich cząsteczek brudu czy alergenów. Co więcej, na rynku znajdziemy worki materiałowe z jonami srebra, które nie tylko zatrzymają bakterie, ale również je zabiją.

Z kolei odkurzacze bezworkowe trzeba regularnie opróżniać – najlepiej po każdym odkurzaniu. Dobrze jest również przepłukać zbiornik i dokładnie go wysuszyć. W przypadku osób, które nie mają na to czasu, praktyczniejszą opcją będą odkurzacze workowe.

Odkurzacz na alergię na sierść zwierząt

W przypadku uczulenia na sierść zwierzęcia ważna będzie moc ssania odkurzacza, a także odpowiednia szczotka, która efektywnie usunie pozostałości sierści i włosów. Do najlepszych szczotek przeznaczonych do zbierania sierści należą turboszczotki i elektroszczotki.

  • Turboszczotki – napędzane są siłą powietrza, a ich prędkość uzależniona jest od mocy odkurzacza
  • Elektroszczotki – posiadają własny silnik zasilany energią elektryczną, ich moc nie jest zależna od mocy odkurzacza, zazwyczaj są skuteczniejsze w zbieraniu sierści niż turboszczotki