Odkurzacz pionowy czy odkurzacz automatyczny – co wybrać? Zalety i wady urządzeń
Jeśli chodzi o sprzątanie, liczy się nie tylko efektowność konkretnych rozwiązań i urządzeń, ale również wygoda ich użytkowania. Jak można maksymalnie ułatwić i umilić sobie odkurzanie? Czy lepiej jest zaopatrzyć się w odkurzacz pionowy, a może w samojeżdżący odkurzacz automatyczny? Sprawdzamy!
Spis treści
- Odkurzacz pionowy bezprzewodowy – zalety i wady
- Odkurzacz automatyczny – zalety i wady
- Co wybrać: robot sprzątający czy odkurzacz pionowy?
- Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:
Odkurzacz pionowy bezprzewodowy – zalety i wady
Zacznijmy od zalet. Bezprzewodowy odkurzacz pionowy ma ich całkiem sporo. Do najważniejszych z nich należą, m.in.:
1. Wygoda – bezprzewodowe odkurzacze pionowe są bardzo wygodne w obsłudze. Zazwyczaj ważą 2-3 kg, więc są dość lekkie. Poza tym można nimi łatwo manewrować, dzięki czemu odkurzanie pod meblami nie jest ani uciążliwe, ani trudne.
2. Wielofunkcyjność – większość modeli pionowych odkurzaczy można zamienić na odkurzacze ręczne. W ten sposób mając jedno urządzenie, możemy posprzątać nim dom, samochód, tapicerkę meblową, a nawet półki czy pajęczyny pod sufitem!
3. Duży pojemnik – w porównaniu z robotem automatycznym, pojemniki, w których zbiera się kurz i zabrudzenia w odkurzaczach stojących są dużo większe. W ten sposób za jednym razem możemy odkurzyć cały dom i przy okazji samochód, nie tracąc czasu na ciągłe opróżnianie pojemnika.
4. Filtracja powietrza – dzięki technologii cyklonowej, w którą wyposażone są odkurzacze pionowe, powietrze w trakcie odkurzania jest dodatkowo filtrowane, dlatego tuż po sprzątanie może być dużo czystsze niż przed!
5. Elektroszczotki i inne końcówki – dobrej jakości odkurzacze stojące wyposażone są w elektroszczotki do różnych powierzchni, a także szereg innych szczotek, dzięki czemu możemy odkurzyć różne powierzchnie za pomocą jednego urządzenia.
6. Nie zabiera dużo miejsca – odkurzacz pionowy z racji swojej konstrukcji dużo łatwiej jest przechowywać niż tradycyjny odkurzacz workowy. Ponadto, odkurzacze pionowe wyposażone są w specjalne uchwyty, przez co dużo łatwiej jest je powiesić na ścianie.
Niestety, nawet tak przydatne urządzenie, jak odkurzacz pionowy nie jest wolne od wad. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, kupując stojący odkurzacz z akumulatorem?
1. Głośna praca – odkurzacze pionowe są równie głośne jak modele tradycyjne. Jeśli szukamy bezgłośnego odkurzacza, pionowy odkurzacz nie będzie dobrym pomysłem.
2. Krótki czas pracy – odkurzacze pionowe z wbudowanymi akumulatorami pozwalają na pracę bez podłączania do prądu i ciągnięcia za sobą kabla. Niestety, ma to swoje wady, ponieważ akumulatory, w które wyposażone są modele pionowe trzeba dość szybko ładować.
3. Mniejsza moc ssąca w porównaniu z urządzeniami na prąd – nie jest tajemnicą, że odkurzacze podłączane do prądu mają zazwyczaj większą moc ssania. Odkurzacz pionowy z akumulatorem nigdy nie będzie działał z taką mocą, co model zasilany energią elektryczną.
4. Wysoka cena – bezprzewodowy odkurzacz pionowy od dobrego producenta to spory wydatek. Decydując się na zakup odkurzacza pionowego bezprzewodowego ze średniej półki trzeba liczyć się z ceną nawet 2000 zł.
5. Trzeba odkurzać samemu – dla osób, które nie lubią machać odkurzaczem albo są starsze lub o ograniczonej sprawności, odkurzacz pionowy może nie być najlepszą opcją, ponieważ trzeba go prowadzić – i mimo niewielkiej wagi, wciąż wymaga on użycia siły fizycznej.
Odkurzacz automatyczny – zalety i wady
Odkurzacze automatyczne, inaczej roboty sprzątające, coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Nic dziwnego – te niewielkie urządzenia mają sporo zalet. Dlaczego warto zdecydować się na zakup samo jeżdżącego robota sprzątającego?
1. Odkurzacz sprząta sam – to jedna z największych zalet robota sprzątającego. Fakt, że nie musimy go trzymać, prowadzić czy kontrolować – przemawia za jego zakupem!
2. Istnieje możliwość zaplanowania odkurzania – obsługa zdalna większość nowoczesnych robotów sprzątających można zaprogramować tak, by włączały się samoczynnie i odkurzały konkretny pokój czy pomieszczenie. Bonus – robotem można sterować z poziom aplikacji, a więc zaplanować odkurzanie na czas, gdy nie ma nas w domu!
3. Długi czas pracy na jednym ładowaniu – dobrej jakości robot sprzątający działa dłużej na jednym ładowaniu niż odkurzacz pionowy z akumulatorem.
3. Jest bardzo cichy – roboty sprzątające to jedne z najcichszych urządzeń tego typu na rynku. Generują hałas na poziomie 58-60 dB.
4. Sam wraca do stacji dokującej – roboty sprzątające to urządzenia inteligentne, które nie tylko same wracają do stacji dokującej po zakończeniu pracy, ale również – gdy potrzebują ładowania, wracają do stacji, a po naładowaniu kontynuują sprzątanie.
5. Robot o niskim profilu bez problemu wjedzie pod mebel czy łóżko – przez niewielkie gabaryty roboty o niskich profilach bez problemu wjadą pod łóżko czy mebel.
6. Łatwy w przechowywaniu – małe wymiary robota sprzątającego sprawiają, że bardzo łatwo jest go przechowywać. Nie zajmuje on tyle miejsca co tradycyjny odkurzacz.
Mimo wielu zalet, robot sprzątający nie jest idealny. Oto kilka z jego najważniejszych wad:
1. Wysoka cena – mimo sporej popularności roboty sprzątające wciąż są dość drogie, dlatego decydując się na tego typu urządzenie należy liczyć się z wysokimi kosztami. Cena dobrej jakości robota sprzątającego dorównuje cenie odkurzacza pionowego bezprzewodowego. Jest to więc wydatek nawet 2000 zł.
2. Może nie poradzić sobie z narożnikami i trudno dostępnymi miejscami – robot sprzątający jest okrągły, przez co może mu być trudniej dostać się do kątów, krawędzi i wąskich szczelin.
3. Robot sprzątający nie wjedzie na podwyższenie lub grubszy dywan – roboty sprzątające dobrze radzą sobie z zabrudzeniami na podłogach, parkietach, panelach czy kafelkach. Problem może pojawić się, gdy muszą wjechać na grubszy dywan (np. shaggy) lub wykładzinę.
4. Roboty niskiej jakości obijają meble – gorszej jakości modele, które nie są wyposażone w czujniki, mogą obijać meble i je uszkadzać.
5. Stosunkowo niska moc ssąca – ponieważ roboty sprzątające są zasilane akumulatorem, ich moc ssania nie zawsze jest duża. Jednak dzięki temu, że na jednym ładowaniu mogą pracować dłużej, są w stanie kilkukrotnie przejechać przez zabrudzoną powierzchnię i w ten sposób pozbyć się kurzu i zanieczyszczeń.
6. Nie jest wielofunkcyjny – w przeciwieństwie do odkurzacza pionowego, robota sprzątającego nie zamienimy na odkurzacz ręczny. Robotem sprzątającym odkurzymy jedynie dom, ale samochodu czy tapicerki już niestety nie...
7. Istnieje ryzyko upadku – bez odpowiednich czujników, robot sprzątający może spaść np. ze schodów i się uszkodzić. Warto więc wybierać modele, które są wyposażone w dobrej jakości czujniki.
Co wybrać: robot sprzątający czy odkurzacz pionowy?
Znamy już najistotniejsze zalety i wady robotów sprzątających i bezprzewodowych odkurzaczy pionowych. Które urządzenie w takim razie warto wybrać?
To zależy. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to zdecydowanie wygrywa odkurzacz pionowy, ale pod względem wygody na pierwszym miejscu jest robot sprzątający.
Warto na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi wadami i zaletami tych urządzeń i wybrać model, który będzie nam odpowiadał najbardziej.
Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:
Autor: Michał Gulajski / instagram.com/wnetrza_michala
W całym mieszkaniu dominują jasne barwy, delikatne beże, biele, szarości i brązy. Nie brakuje tu również modnych złotych elementów (np. lampa, konstrukcja stolika kawowego, ramki plakatów).
Autor: Magda Knappe/MKdezere
Autor: Zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Oryginalne sztukaterie niestety rozpadły się przy pierwszym dotknięciu, architektka zastąpiła je jednak nowymi, możliwie najbardziej zbliżonymi do pierwowzoru.