Ekologiczny odświeżacz powietrza: jak zrobić naturalną mgiełkę zapachową do wnętrza?

2022-05-31 16:33

Naturalny odświeżacz powietrza to zarówno zdrowy, jak i szybki sposób na piękny zapach w domu. Nie zawiera chemikaliów, a przygotować go możemy za bardzo niewielkie pieniądze. Sprawdź, jak samodzielnie zrobić ekologiczny odświeżacz powietrza w formie mgiełki zapachowej, który spełniać będzie funkcję neutralizatora zapachów lub perfum do mieszkania.

Ekologiczny odświeżacz powietrza
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ekologiczny odświeżacz powietrza: rozwiązanie znajdziesz we własnej kuchni
  2. Naturalny odświeżacz powietrza: ekologiczna mgiełka zapachowa
  3. Ekologiczny odświeżacz powietrza w formie herbaty
  4. Aromaty w naszym domu. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Spośród tak licznego asortymentu kupnych odświeżaczy powietrza wiele z nich zawiera niestety szkodliwe dla zdrowia chemikalia. Nie wszystkie też dysponują aromatami, które najbardziej nas interesują. Niezawodnym w domowym gospodarstwie składnikiem, dzięki któremu możemy własnoręcznie przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza z wyłącznie naturalnych składników, jest soda oczyszczona. Co więcej, podczas tworzenia własnego odświeżacza uwzględnić możemy swoje ulubione zapachy. Jak to zrobić? Sposobów jest kilka.

Zobacz też: Jak się pozbyć przykrych zapachów i jak zrobić potpourri

Ekologiczny odświeżacz powietrza: rozwiązanie znajdziesz we własnej kuchni

Jeśli zależy nam, aby we wnętrzu stale unosiła się aura świeżości, jednak bez konkretnego zapachu, potrzebne do tego produkty znajdziemy w kuchni! Do przygotowania ekologicznego odświeżacza powietrza potrzebować będziemy butelki z atomizerem (np. zbliżonej do tych, którymi podlewane są rośliny doniczkowe, ewentualnie buteleczkę po kosmetycznej mgiełce zapachowej), wody i sody oczyszczonej. Chcąc uzyskać jedynie efekt odświeżenia mieszkania (bez zawieszenia w powietrzu konkretnego aromatu), wystarczy wymieszać w butelce z atomizerem dwie szklanki wody z dwiema łyżkami sody oczyszczonej. Po kilkukrotnym wstrząśnięciu mieszaniny można spryskać nią całe mieszkanie. Soda oczyszczona zniweluje przykre zapachy i odświeży pomieszczenie szybko i ekologicznie. Naturalny odświeżacz powietrza gotowy!

Nie przegap: Jak zrobić świeczkę - oryginalne świeczki zapachowe

Naturalny odświeżacz powietrza: ekologiczna mgiełka zapachowa

Jeśli chcemy nadać naszemu ekologicznemu odświeżaczowi konkretny aromat, do przygotowanej uprzednio mieszaniny wody i sody oczyszczonej dodajmy kilka kropli naturalnego olejku eterycznego (np. waniliowego, jaśminowego, lawendowego, pomarańczowego itd). Dzięki temu wprowadzimy do wnętrza nie tylko odświeżający aromat, ale i subtelnie wpłyniemy aromaterapią na zmysły. Na przykład lawenda uspokaja, a pomarańcza - energetyzuje.

Przygotować możemy kilka wariantów zapachowych do różnych wnętrz, w zależności od ich przeznaczenia (zapachy bardziej uspokajające do sypialni, energetyzujące - do salonu). Alternatywnie zamiast ekologicznych olejków eterycznych do mieszaniny wody i sody dodać możemy niewielką ilość ulubionego płynu do płukania tkanin. Tak powstałą mgiełką możemy spryskać nie tylko wnętrze, ale i tekstylia: najintensywniej odświeżaczem powietrza potraktować możemy firany i zasłony. Ujmujący zapach uaktywni się we wnętrzu za każdym razem, kiedy się poruszą.

Zobacz też: Aromaterapia. 5 zapachów, dzięki którym lepiej się wyśpisz!

Ekologiczny odświeżacz powietrza w formie herbaty

Innym godnym uwagi sposobem na domową mgiełkę zapachową jest przygotowana mikstura z herbaty, cytryny i wody. Herbata, jako naturalny pochłaniacz zapachów, sprawdzi się znakomicie jako naturalny odświeżacz powietrza. Chcąc przygotować ekologiczny odświeżacz powietrza, zalewamy w szklance torebkę herbaty i dodajemy do niej proporcjonalnie cztery łyżki soku z cytryny na każdą  ¼ wysokości szklanki. Całość przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe - możemy przystąpić do ekologicznego odświeżania mieszkania.

Aromaty w naszym domu. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Nietrudne jest stworzenie pięknego zapachu w domu, a sposobów na to jest wiele. W galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej przyjrzyj się oryginalnym inspiracjom, w jaki sposób wprowadzić do wnętrz subtelne aromaty.

Teoria zapachu
Nasi Partnerzy polecają