Sprytne sposoby na oszczędzanie energii. Jak zmniejszyć rachunki za energię? Poradnik

2023-10-19 13:34

AGD w kuchni i łazience, oświetlenie, sprzęt RTV – trudno wyobrazić sobie życie bez urządzeń działających dzięki energii elektrycznej. Sporo nas ona jednak kosztuje. Zmieniając nawyki i inwestując w energooszczędne rozwiązania, możemy obniżyć rachunki za prąd i zadbać o środowisko. Jak to zrobić, by oszczędzić?

Jak obniżyć rachunki za prąd
Autor: mat. pras. Samsung Chłodziarka Food ShowCase marki Samsung ma dwie strefy oddzielone drzwiami.

Spis treści

  1. Niższe rachunki za prąd – od czego zacząć?
  2. Jak oszczędzać prąd na co dzień? Domowe sprzęty
  3. Niższe rachunki za prąd: oświetlenie
  4. Zmień nawyki - co warto wiedzieć
  5. Ekologia w aranżacji wnętrz: GALERIE ZDJĘĆ

Niższe rachunki za prąd – od czego zacząć?

Na dobry początek zastanów się, jak i kiedy korzystasz z AGD. Zamiast wymieniać wszystkie urządzenia na nowe, z energooszczędnymi i ekologicznymi programami i funkcjami (co oczywiście warto zrobić przy okazji remontu kuchni czy łazienki), dostosuj taryfę opłat za prąd do swojego trybu życia.

Operatorzy proponują różne plany taryfowe – ze stałą opłatą za energię elektryczną lub zróżnicowaną w zależności od pory dnia lub dni tygodnia. Jeśli np. włączasz pralkę i zmywarkę tylko wieczorami, wybierz taką taryfę, w której prąd w tych godzinach jest tańszy. Dobrym nawykiem jest wyłączanie z kontaktu wszystkich sprzętów, kiedy z nich nie korzystasz – pamiętaj, że nawet w trybie czuwania pobierają energię.

Jak oszczędzać prąd na co dzień? Domowe sprzęty

Urządzeniem zużywającym najwięcej prądu jest chłodziarko-zamrażarka, działająca 24 godziny na dobę. Pozostałe sprzęty kuchenne pochłaniają znacznie mniej energii, szczególnie gdy korzystamy z nich rozsądnie. Pamiętaj, by w czajniku elektrycznym gotować taką ilość wody, jakiej rzeczywiście potrzebujesz. Zawsze przykrywaj garnki podczas przyrządzania potrawy na płycie grzewczej. Nie zaglądaj do piekarnika w trakcie pieczenia.

Jak zaoszczędzić na opłatach za wodę, czynsz i ogrzewanie? >>>

Płyta indukcyjna: zaczyna działać dopiero wtedy, gdy postawimy na niej naczynie ze specjalnej stali. Wytwarza ciepło w garnku, ale sama się nie nagrzewa. Dzięki temu na płycie indukcyjnej gotuje się szybciej niż na płytach gazowych czy ceramicznych, co pomaga zaoszczędzić energię elektryczną.

Piekarnik: warto zdecydować się na model, który ma specjalne programy pieczenia pozwalające zmniejszyć rachunki za prąd. Świetnie sprawdzają się programy do przygotowywania kilku potraw jednocześnie, na różnych poziomach. Aromaty się nie mieszają, a urządzenie pracuje krócej.

Okap kuchenny: wybierając okap, zwróć uwagę przede wszystkim na jego wydajność – urządzenie powinno przefiltrować powietrze co najmniej sześć razy w ciągu godziny. Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za energię elektryczną, postaw na model z silnikiem na prąd stały oraz inteligentnymi systemami zarządzania energią. Okap kuchenny często służy też jako dodatkowe oświetlenie, dlatego warto wybrać model wyposażony w LED-owe źródła światła.

Chłodziarko-zamrażarka: najwydajniejsze i najoszczędniejsze są urządzenia z wydzielonymi strefami na różne produkty. Na przykład jedna może być przeznaczona na te, z których korzystamy najczęściej, np. przekąski, owoce czy napoje. W drugiej zaś – przestrzeń do przechowywania większych i rzadziej używanych artykułów. Taką funkcjonalność mają m.in. lodówki z podwójnymi drzwiami.

Zmywarka: nie pozostaje tajemnicą, że zużywamy w niej znacznie mniej wody niż wtedy, gdy zmywamy naczynia ręcznie. A w samej zmywarce o niższe rachunki dbają inteligentne programy. Na przykład po pierwszym płukaniu elektroniczny sensor ocenia stopień zabrudzenia wody (zależy od tego, jak bardzo brudne są naczynia). Następnie dobiera ilość wody i temperaturę, tym samym gwarantując skutecznie i oszczędne zmywanie.

Pralka: nowoczesna i energooszczędna to najlepszy sposób na niższe rachunki za prąd. Przykład działania? Zużycie wody mniejsze o 20%: pralka namacza ubrania za pomocą zraszacza umieszczonego na górze bębna, a wodę pobiera z możliwie jak najniższego punktu.

Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby >>>

Niższe rachunki za prąd: oświetlenie

Oświetlenie LED-owe na dobre zagościło w naszych domach. Jest energooszczędne (zużywa do 10 razy mniej prądu niż halogenki i nie nagrzewa się tak jak one), a ponadto świetnie nadaje się do dekorowania wnętrz, podkreślania stref czy budowania nastroju. Zastosowanie taśm LED-owych daje wiele możliwości – montuje się je na podwieszanych sufitach, za przeszklonymi panelami, na meblach. Takie oświetlenie może zastąpić lampy stojące czy kinkiety.

Warto wiedzieć: LED-owe źródła światła są dostępne w różnych kształtach i kolorach. Jest w czym wybierać!

Co warto zmienić w domu? Przygotowaliśmy krótką listę sprzętów i wyposażenia, które wpływa na nasze rachunki. Sprawdź, czy wszystko masz pod kontrolą. 

  • Przede wszystkim żarówki. W twoim domu już dawno powinna świecić energooszczędna, która pozwoli zatrzyma w naszym portfelu nawet kilkadziesiąt złotych. 
  • Płyta elektryczna czy indukcyjna? Indukcyjna! Dlaczego? Rozgrzewa garnek w szybkim tempie, sama pozostając zimną. Na grzanie przeznacza 90% dostarczonej energii, a 10 minut gotowania kosztuje 3 grosze. Zakup takiej płyty to duża inwestycja (od 1500 zł). Dodatkowo musimy wymienić wszystkie naczynia do gotowania. 
  • Zdalne włączniki. Na przykład czujniki ruchu do lamp przed domem, na tarasie, w ogrodzie. Koszt to około 100 zł, zyskujemy pewność, że lampy włączą się tylko wtedy, kiedy potrzeba. 
  • Sprawdź klasy energetyczne sprzętów kuchennych i pralki. Skala ustalona przez Komisję Europejską to oznaczenia A+, A++, A+++. Różnica między klasą A a A+++ to nawet 50-60% mniejsze zużycie prądu. 

Zmień nawyki - co warto wiedzieć

Przedstawiamy kilka podstawowych błędów, których warto unikać w domu. 

  • Wyłączaj sprzęt RTV. Najlepiej, wyjmując kabel z gniazdka. Sprzęty w stanie czuwania (stand by) niepotrzebnie pobierają prąd i powodują, że rocznie nasze rachunki mogą być nawet 100 zł wyższe. Warto także wyjmować ładowarki do laptopów, tabletów i komórek z gniazdka, gdy sprzęty nie są ładowane. 
  • Lodówka powinna stać jak najdalej od kuchenki. Gdy się nagrzewa zużywa więcej energii. Warto pamiętać także o regularnym rozmrażaniu (pół centymetra szronu zwiększa zużycie prądu już o 20%).
  • Regularnie czyść kuchenkę elektryczną. Brud utrudnia przepływ ciepła między garnkiem a płytą grzejną. 
  • Wchodząc na chwilę do pomieszczenia nie warto zapalać światła. Gaszenie i zapalanie pochłania więcej energii. 
  • Jeśli chcesz zaoszczędzić na prądzie i nie lubisz ciemnych pomieszczeń, przemaluj mieszkanie na biało. Warto wiedzieć, że kolor ścian ma wpływ na efekt świecenia w pomieszczeniu.

Ekologia w aranżacji wnętrz: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają