Plamy z wina – jak je usunąć z ubrań, tekstyliów i drewna? Domowe sposoby na plamy z czerwonego wina
Plama z czerwonego wina wcale nie musi oznaczać, że ubranie czy dywan nadaje się do wyrzucenia. Nawet jeśli plama jest stara i trudna do usunięcia. Przedstawiamy kilka naprawdę skutecznych domowych sposobów, które pomogą nam usunąć plamy z czerwonego wina. I to bez ciężkiej chemii!
Spis treści
- Jak usunąć plamy z wina z ubrań?
- Usuwanie starych plam z wina – domowe sposoby
- Jak usunąć plamę z wina z dywanu?
- Jak usunąć plamę z wina z drewna?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, gdy wino wyleje się na ubranie, dywan czy mebel – jest wytarcie powierzchni ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką. Należy uważać, by nie pocierać materiału zbyt mocno o zabrudzoną powierzchnię.
Jak usunąć plamy z wina z ubrań?
1. Wrzątek (lub woda gazowana) – świeże plamy możemy usunąć polewając je wrzątkiem lub wodą gazowaną.
2. Sól – to jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się świeżej plamy po winie. Zabrudzoną powierzchnię należy posypać dużą ilością soli, a następnie dobrze wypłukać i wyprać w pralce. Sól świetnie wchłania wodę oraz barwnik z wina
3. Mleko – ciekawym sposobem na usunięcie plam z bawełnianych tkanin jest polanie ich gorącym mlekiem. Mleko warto wetrzeć delikatnie w tkaninę, a następnie wyprać. Można również zwilżyć bawełnianą ściereczkę mlekiem i delikatnie wetrzeć w zaplamioną powierzchnię.
4. Białe wino lub szampan – powiedzenie "czym się strułeś, tym się lecz" może być w tym przypadku całkiem trafione...Gdy tylko czerwone wino wyląduje na naszych spodniach czy koszuli, warto plamę natychmiast potraktować białym winem lub szampanem, a następnie wrzucić do pralki i wyprać.
5. Woda utleniona – plamy po winie z białych ubrań usuniemy przy pomocy 2% wody utlenionej, wystarczy zaaplikować kilka kropel na zabrudzoną powierzchnię, potrzeć delikatnie i dobrze wypłukać ubranie. Natomiast w przypadku ubrań kolorowych, warto wodę utlenioną rozcieńczyć ze zwykłą wodą, by uniknąć odbarwienia.
6. Ocet – ten kuchenny specyfik również dobrze radzi sobie z plamami po czerwonym winie. Zabrudzone ubranie polewamy obficie octem, płuczemy w zimnej wodzie, delikatnie pocierając tkaninę. Na koniec ubranie koniecznie trzeba wyprać.
7. Sok z cytryny – cytrynę można wykorzystać na wiele sposobów do czyszczenia i usuwania plam, także tych po winie. Sokiem z cytryny polewamy zabrudzone miejsce i pozwalamy mu wsiąknąć w tkaninę (możemy też delikatnie wetrzeć sok z cytryny przy pomocy szczoteczki do zębów).
Plamy z wina najlepiej usuwać od razu – im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie je wywabić.
Usuwanie starych plam z wina – domowe sposoby
Jak usunąć starą plamę z wina? Stara plama z wina nie jest najłatwiejsza do usunięcia, ale także i w tym przypadku domowe środki mogą nam w tym pomóc.
1. Roztwór wody i spirytusu – starą plamę po winie można usunąć, mocząc tkaninę w roztworze wody i spirytusu (1:1). Można też użyć roztworu spirytusu i wody utlenionej (1:10).
2. Woda z mydłem + amoniak – by pozbyć się starej plamy z kolorowej tkaniny, należy namoczyć ją w wodzie z mydłem i odrobiną amoniaku.
WSKAZÓWKA: próbując usunąć plamę z wina z delikatnej tkaniny można namoczyć ubranie w roztworze zimnej wody, wody utlenionej i amoniaku (5:1:4).
3. Krem do golenia – działa na podobnej zasadzie co sól, wchłaniając wodę i barwnik z wina. Krem do golenia wcieramy w plamę i zostawiamy na kwadrans, następnie delikatnie usuwamy krem letnią wodą i pierzemy ubranie.
4. Soda oczyszczona + woda – soda oczyszczona to doskonały środek do czyszczenia i odplamiania. By usunąć z jej pomocą plamę po czerwonym winie, należy posypać zabrudzone miejsce sodą i skropić wodą, tworząc gęstą papkę. Można wetrzeć delikatnie szczoteczką do zębów lub ściereczką i zostawić na 15-20 minut. Następnie wyprać.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Jak usunąć plamy z krwi? Skuteczne sposoby na plamy z krwi
- Plamy z wosku. Czym zmyć wosk z ubrań, mebli i nagrobków?
- Jak usunąć plamy z drewna? Domowe sposoby na czyszczenie drewna
- Guma do żucia – jak usunąć ją z ubrań, mebli, tapicerki i dywanu?
Jak usunąć plamę z wina z dywanu?
1. Sól – sposób działa dobrze szczególnie na świeże plamy. Jeśli dopiero co wylaliśmy czerwone wino na dywan, weźmy z kuchni sporą garść soli i posypmy nią plamę. Zostawmy na kilkanaście minut aż sól wchłonie wodę i barwnik z wina, a następnie usuńmy wilgotną ściereczką.
1. Skrobia kukurydziana lub mąka ziemniaczana – skrobia i mąka ziemniaczana świetnie nadają się nie tylko do usuwania plam z dywanów, ale również z delikatnych materiałów. Na zaplamione miejsce nakładamy papkę z wody i mąki, zostawiamy na 15-25 minut, a następnie usuwamy z dywanu wilgotną szmatką. Jeśli mamy możliwość – warto po takim zabiegu dywan wyprać.
2. Pianka do golenia – podobnie jak w przypadku tkanin, plamę z wina na dywanie warto potraktować sporą ilością pianki do golenia, zostawić na 15-20 minut, a następnie usunąć np. zwilżoną szmatką.
3. Woda z amoniakiem – ciepła lub gorąca woda wymieszana z amoniakiem powinna poradzić sobie z trudniejszą i starszą plamą na dywanie. Taki roztwór można delikatnie wetrzeć w dywan.
Jak usunąć plamę z wina z drewna?
Drewniane meble źle reagują na kontakt z mocnym alkoholem – substancje w nim zawarte bardzo wysuszają drewno i niszczą jego powłokę, zwłaszcza gdy jest ona pokryta olejem. Dlatego, gdy czerwone wino rozleje się na drewniany blat czy mebel, należy od razu plamę wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym lub suchą miękką szmatką. Następnie, należy wetrzeć letnią kawę z fusami w zaplamione miejsce i zostawić do wyschnięcia. Na koniec w wyczyszczoną i osuszoną powierzchnię polerujemy ściereczką nasączoną olejem lnianym.
WSKAZÓWKA: jeśli chcemy rozjaśnić plamę po czerwonym winie na drewnianej powierzchni, można potraktować ją mieszanką amoniaku i 3-procentowej wody utlenionej.
Zajrzyj do najpiękniejszych polskich mieszkań i zainspiruj się!
Autor: Pion Poziom
Użyty w mieszkaniu róż nie jest jednak zbyt cukierkowy i pretensjonalny. Wręcz przeciwnie, dzięki pomysłom architektek, różowe wnętrza nabierają pazura, urzekając świeżym, niebanalnym, a przy tym bardzo modnym wyglądem.
Autor: Karol Kleszyk Promo Focus / Pracownia MARBOU
W kawalerce zastosowano układ otwarty, a granice między poszczególnymi pomieszczeniami czy strefami wyznaczają ażurowe przepierzenia lub meble.
Autor: Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling/Pion Poziom
Zabudowa kuchenna przechodzi do holu, nie przytłaczając wnętrza.