Plamy znikają w sekundę! Jak wyczyścić kostkę brukową? Jak usunąć plamy z oleju?

2024-06-07 9:53

Czyszczenie kostki brukowej zazwyczaj nie wymaga dużego nakładu czasu i sił. Ale jeśli musimy mierzyć się z poważnymi zabrudzeniami jak plamy z oleju czy cementu, będziemy potrzebować innych środków. Jak wyczyścić kostkę brukową? Jak wybrać myjkę ciśnieniową i czy warto impregnować kostkę przed domem? Odpowiadamy!

Czyszczenie kostki brukowej
Autor: Jerry Wang / Unsplash Warto regularnie czyścić i impregnować kostkę brukową przed domem, na tarasie i w ogrodzie

Spis treści

  1. Jak wyczyścić kostkę brukową? Rodzaje zabrudzeń
  2. Jak dbać o kostkę brukową? Nie tylko impregnacja

Jak wyczyścić kostkę brukową? Rodzaje zabrudzeń

Kostką brukową wykładamy podjazdy, chodniki wokół domu, tarasy i alejki ogrodowe. Zaniedbana, zabrudzona kostka wygląda nieestetycznie, a niektóre plamy, których nie pozbyliśmy się od razu, z czasem mogą okazać się wręcz niemożliwe do usunięcia. Jak wyczyścić kostkę brukową? Wszystko zależy od tego, z jaką plamą mamy do czynienia i z jakiego materiału wykonana jest kostka – kostka granitowa będzie wymagała nieco innych środków czyszczących niż betonowa. Dobrą wiadomością jest to, że większość plam schodzi szybko i bez większego nakładu pracy, w takich przypadkach wystarczy po prostu użyć domowych środków czystości (takich jak płyn do naczyń). Niestety, niektóre zabrudzenia wymagają bardziej stanowczych działań.

1. CEMENT, ZAPRAWA, FARBA – po remoncie możemy zauważyć, że nieuważny pracownik ubrudził naszą kostkę farbą lub zaprawą. Jak ją wyczyścić? Jeśli zabrudzenie jest świeże i niewielkie, zeskrobmy farbę lub cement, a następnie przy pomocy szczotki lub myjki ciśnieniowej umyjmy kostkę gorącą wodą. W przypadku poważnego zabrudzenia może być wymagane piaskowanie i szlifowanie. Wtedy należy wstrzymać się ze skrobaniem zaschniętej farby. Warto też rozważyć skorzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem kostki brukowej

2. OLEJ SILNIKOWY & SPOŻYWCZY – tłuste plamy to najgorszy wróg kostki brukowej. Kiedy zauważymy tego typu plamę, należy niezwłocznie działać. Szybka interwencja może pomóc nam pozbyć się plamy całkowicie. Najpierw należy zasypać tłustą powierzchnię piaskiem, by część oleju została wchłonięta, a następnie zmyć gorącą wodą pod ciśnieniem (najlepiej użyć myjki ciśnieniowej). Można także użyć płynu do naczyń, albo silnego środka czyszczącego (jeśli plama nie będzie chciała zejść)

3. BIAŁE WYKWITY – to naturalnie występujący osad, który znika zazwyczaj po 2-3 latach samoistnie. Dlaczego na kostce brukowej pojawia się biały osad? Kostki głównie produkuje się z cementu, a składnikiem cementu są związki wapnia. Te związki rozpuszczają się w wodzie, a następnie wyparowują, zostawiając na powierzchni biały osad (sól wapnia). Taki nalot znika szybciej jeśli kostka jest wystawiona na działanie deszczu, słońca i wiatru, a także gdy jest intensywnie użytkowana. Mimo iż białe wykwity nie wyglądają dobrze, specjaliści zalecają cierpliwość. By przyspieszyć proces, możemy regularnie czyścić naszą kostkę myjką ciśnieniową i unikać środków czyszczących o kwaśnym odczynie

4. MCHY & POROSTY – uciążliwe chwasty uwielbiają gnieździć się w szczelinach między kostkami. Nie wyglądają estetycznie, a po deszczu łatwo się na nich poślizgnąć. Jak sobie z nimi radzić? Jeśli kostka brukowa pokrywa niewielką przestrzeń, możemy usunąć mchy i porosty ręcznie. W sklepach ogrodniczych kupimy także specjalne szczotki do usuwania chwastów. Niestety, w przypadku dużego podjazdu, takie zajęcie będzie praco- i czasochłonne i nie gwarantuje dokładnego wyczyszczenia kostki. Dobrym pomysłem jest zastosowanie środków biobójczych, jednak należy zachować ostrożność podczas aplikowania, ponieważ zazwyczaj są to dość silne detergenty. Możemy również usunąć mchy i porosty wykorzystując myjkę ciśnieniową

Kostka brukowa
Autor: Fabian Mardi / Unsplash Nie należy obawiać się białych wykwitów na płytkach. Zazwyczaj znikają samoczynnie po 2-3 latach

Jak dbać o kostkę brukową? Nie tylko impregnacja

Czyszczenie kostki brukowej możemy sobie ułatwić, dbając o nią i regularnie ją pielęgnując. Pierwszym krokiem jest impregnacja. Niektórzy producenci fabrycznie impregnują kostkę, ale jeśli kupiliśmy model, który nie został zaimpregnowany, warto zrobić to niezwłocznie po ułożeniu kostki przed domem czy w ogrodzie. Impregnaty chronią kostkę przed uszkodzeniami, a w przypadku plam uniemożliwiają szkodliwym składnikom wnikać w strukturę kostki. Ponadto, impregnacja chroni kostkę przed kwasami i solami, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. O czym pamiętać impregnując kostkę brukową? Przede wszystkim o wyborze dobrego impregnatu – nie powinien zawierać w składzie rozpuszczalnika. Do impregnacji kostki brukowej wybierajmy suche dni o średnim nasłonecznieniu – rozgrzana kostka i duże słońce mogą utrudnić cały proces. Jeśli kostka nie była impregnowana fabrycznie, warto pokrywać ją impregnatem co 3-4 lata.

Sama impregnacja nie wystarczy, by kostka brukowa przetrwała w dobrym stanie wiele lat. Istotne jest regularne czyszczenie i pielęgnacja. Jednym z najlepszych narzędzi, które pozwolą nam szybko i łatwo wyczyścić kostkę brukową jest myjka ciśnieniowa. Strumień gorącej wody jest kierowany na powierzchnię pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dużą zaletą myjki ciśnieniowej jest to, że doskonale radzi sobie nie tylko z powierzchnią kostki, ale również z przestrzenią między kostkami, usuwając nagromadzone tam gałązki, liście i mech.

Myjka ciśnieniowa do domowego użytku to koszt 300 – 500 złotych. Zazwyczaj taki model waży kilka kilogramów, jest prosty w użyciu i bardzo poręczny. Warto wybrać myjkę o wydajności 350-500 l/h, podgrzewającą wodę do temperatury 40-50 stopni. Dobre modele wytwarzają ciśnienie o wysokości 140-180 barów i działają z mocą minimum 2 W. Myjka ciśnieniowa jest w stanie poradzić sobie niemal z każdą plamą czy zabrudzeniem. W ekstremalnych przypadkach warto wspomóc się środkami czyszczącymi, a jeśli plamy nadal nie chcą zniknąć, można skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem kostki brukowej.

Nasi Partnerzy polecają