Pleśń na ścianie i suficie - domowe sposoby. Jak się pozbyć pleśni z domu?

2024-06-14 10:41

W wielu domach i mieszkaniach pojawia się pleśń. Czarne kropki wychodzą na ścianach, suficie czy przy oknach. Nie jest to problem tak uciążliwy jak grzyb, ale dłuższe bagatelizowanie problemu może się źle skończyć dla zdrowia i ścian. Usunięcie ogniska pleśni jest proste i nie wymaga kupowania silnej chemii. Podpowiadamy, czego użyć.

Jak usunąć pleśń ze ściany przy oknie?
Autor: Getty Images/Evgen_Prozhyrko

Spis treści

  1. Sposób na pleśń - ocet spożywczy z wodą
  2. Woda utleniona na pleśń w domu
  3. Nawracająca pleśń w domu - przyczyny. Kluczowe jest znalezienie źródła problemu
  4. Pleśń w domu - czy ma złe skutki dla zdrowia?

Sposób na pleśń - ocet spożywczy z wodą

Silna chemia zwalczająca pleśń dostępna jest w wielu sklepach, jednak nie zawsze mamy możliwość jej użycia - wyziewy mogą zaszkodzić dzieciom lub zwierzętom. Alternatywną metodą znaną w wielu polskich domach jest roztwór 1:1 wody i octu spożywczego.

Roztwór najlepiej wlać do spryskiwacza do roślin. Już podczas spryskiwania pleśń zacznie spływać, dlatego też często poleca się uprzednie przemycie ścian - nadmiar zabrudzonej wody należy zetrzeć ręcznikiem papierowym. Wilgotną, opryskaną powierzchnię należy zostawić na kwadrans lub dłużej, a następnie znów przetrzeć. W razie potrzeby - powtórzyć.

Woda utleniona na pleśń w domu

Analogicznym sposobem jest roztwór 1:1 z wodą utlenioną posiadającą właściwości dezynfekujące. Tak spryskaną ścianę trzeba będzie zostawić nawet na parę godzin.

Należy pamiętać, że takie pozbycie się pleśni ze ścian czy sufitu nie zagwarantuje, że problem nie powróci, a jedynie rozwiąże go na jakiś czas. Grzyb powraca, zwłaszcza jeśli w pomieszczeniach panują sprzyjające warunki dla jego rozwoju.

Nawracająca pleśń w domu - przyczyny. Kluczowe jest znalezienie źródła problemu

Pleśń w domu bierze się najczęściej z nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach, a ta z kolei może być efektem niedostatecznej wentylacji lub złej izolacji dachu. O ile naprawa izolacji to duża inwestycja, wadliwą wentylację można wesprzeć regularnym i krótkim wietrzeniem domu oraz skontrolowaniem nawiewników w oknach. Warto też unikać suszenia prania wewnątrz (tu przydadzą się blokowe suszarnie, balkony czy nawet klatki schodowe lub w domu - suszarki bębnowe) oraz przecierać wilgoć osadzającą się na szybach - w ten sposób zmniejszymy szanse na wystąpienie pleśni przy oknach.

Zobacz także: Jak usunąć czarne kropki przy oknach?

Jeśli na ścianie lub suficie pojawiły się czarne plamki, najlepiej zareagować szybko - w niedługim czasie pleśń zacznie "wędrować" na większe obszary. W mieszkaniach i domach z dużym problem pleśni raz na jakiś czas warto odsunąć meble przylegające do ścian i skontrolować, czy nieoddychające mury nie zostały zaatakowane przez grzyb.

Sposobem często wybieranym przez Brytyjczyków - na wyspach problem wilgoci jest ogromny - jest ustawienie w pomieszczeniach pochłaniaczy wilgoci. Nie zaszkodzi zainwestowanie w rośliny wykazujące te same właściwości - opisywaliśmy je tutaj.

Pleśń w domu - czy ma złe skutki dla zdrowia?

Dłuższe wystawienie na działanie pleśni może powodować dolegliwości układu oddechowego. Szczególnie uważać powinny osoby z obniżoną odpornością, a także dzieci. Pleśń wpływa negatywnie również na zdrowie zwierząt przebywających w domu.

Nasi Partnerzy polecają