Pluskwy w domu: jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na pluskwy domowe
Pluskwy w domu to problem, którego nie możemy bagatelizować. Gdy tylko zauważymy, że w naszym mieszkaniu pojawiły się te pasożyty, powinniśmy działać natychmiast. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie je wyplenić. Na szczęście istnieją skuteczne domowe sposoby na pluskwy w domu, które pomogą nam pozbyć się tych nieproszonych gości. W galerii zdjęć pokazujemy, jak można odpluskwić mieszkanie i zlikwidować kolonię pluskiew. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych sposobów na pluskwy domowe, warto dowiedzieć się o tych pasożytach coś więcej...
Pluskwa domowa (Cimex lectularis) ma ciało silnie spłaszczone, jajowato-owalne, zabarwione na brązowo, a po posiłku pluskwy stają się purpurowe. Osobniki dorosłe pluskwy domowej osiągają wymiary 4-5 mm. Samice składają jaja w szczelinach ścian i podłóg, za ramami obrazów, luster, w spojeniach mebli, pod tapetami i boazerią. Są to miejsca dziennych kryjówek pluskiew domowych w mieszkaniu. W ciągu życia samica pluskwy może złożyć 250-500 jaj. W temperaturze 35-37 stopni rozwój pluskiew trwa 4-6 dni, a poniżej 16 stopni 15-29 dni. Jaja przeżywają 45 dni w temp. - 6 stopni. W ciągu minuty pluskwy w domu mogą pokonać nawet 1 m odległości.
Objawy ugryzienia przez pluskwę domową. Pluskwy domowe żywią się ludzką krwią. Mają aparat gębowy dobrze przystosowany do przebijania skóry i pobierania płynnego pokarmu, czyli krwi. Po ugryzieniu przez pluskwę domową na ciele pozostaje swędzące miejsce. I w zależności od człowieka mogą się po ugryzieniu przez pluskwę pojawić inne objawy miejscowe lub ogólne odczyny uczuleniowe.
Kiedy pluskwy domowe gryzą człowieka, rzadko robią to w jednym miejscu. Po tym można rozpoznać, że naszą krwią żywił się ten pasożyt: ugryzień jest kilka i układają się w linię prostą. Ugryzienia pluskiew bardzo mocno swędzą (bardziej niż ukąszenie komara!).
Gdzie najczęściej gryzą pluskwy? Pluskwy najczęściej gryzą nas po plecach, przedramionach, szyi, twarzy, podudziach, brzuchu, wierzchniej części stop i między palcami. Ale tak naprawdę są w stanie ugryźć nas wszędzie, zwłaszcza w miejsca, które są odsłonięte, gdy śpimy.
Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne dla człowieka? Tak, ugryzienie pluskwy może być dla człowieka niebezpieczne. Pasożyt oprócz pozostawienia bolącego miejsca, roznosi groźne bakterie gronkowca złocistego, który powoduje infekcje takie jak np. posocznicę, zapalenie szpiku kostnego, zespół wstrząsu toksycznego.
Jak pozbyć się pluskiew? Zasłonić wszystkie otwory
Aby pozbyć się pluskwy, należy uszczelnić gipsem, cementem lub silikonem wszystkie szpary i szczeliny, którymi mogą przechodzić pluskwy.
Jak pozbyć się pluskiew? Uszczelnić tapety i boazerię
Trzeba zlikwidować kryjówki pluskiew w tapetach i boazeriach poprzez ich naprawę i uszczelnienie.
Jak pozbyć się pluskiew? Często sprzątać mieszkanie
Mieszkanie musimy też często zamiatać, odkurzać. Podłogi pastujemy, należy również dokładnie wytrzepać i wywietrzyć kilimy, dywany, zasłony, regularnie odkurzać meble tapicerowane.
Jak pozbyć się pluskiew? Zadbać o stan sypialni
Należy zadbać o higienę miejsca do spania, często zmieniając i wietrząc pościel, odkurzać materace i odkażać je, posypując sodą oczyszczoną i spryskując olejkiem z drzewa herbacianego. Bieliznę pościelową, narzutę itd. należy prać w wysokiej temperaturze. Jaja i larwy pluskwy domowej giną po kilku minutach w temperaturze 45 stopni.
Sposoby na plukswy w domu: nafta + maść rtęciowa + olejek lawendowy
Co tydzień, gdy stwierdzimy pojawienie się pluskiew w mieszkaniu powinniśmy wszystkie podejrzane miejsca wysmarować różnymi substancjami, np. aby pozbyć się pluskiew, możemy użyć mieszaniny nafty i maści rtęciowej, a także olejku lawendowego, nafty i spirytusu denaturowanego. Trzeba zerwać wszystkie listwy przypodłogowe i dokładnie odkurzyć każde, nawet najmniejsze zakamarki.
Odpluskwianie - profesjonalna pomoc w walce z pluskwami
Jeśli nie jesteśmy sobie w stanie samo poradzić z pluskwami, warto poprosić o pomoc fachowców. Odpluskwianie będzie wymagało nakładów finansowych oraz użycia silnych środków chemicznych. Jest to jednak najskuteczniejszy sposób na walkę z uciążliwymi pasożytami.
Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?
Do naszych domów pluskwy przynosimy sami na ubraniach. Możemy je "złapać" w miejscach publicznych, np. w kinie, szpitalu, hotelu oraz wraz z zakupionymi używanymi meblami i ubraniami. Nie jest jednak łatwo wykryć obecność pluskiew i się ich szybko pozbyć, ponieważ atakują nocą, kiedy śpimy.
Po czym poznać, że mamy w domu pluskwy?
Oprócz ugryzień, obecność pluskwy w domu zdradza charakterystyczny zapach, pochodzący z substancji wydzielanej ze specjalnych gruczołów tułowiowych. Jednak pluskwy trudno jest znaleźć, ponieważ w ciągu dnia przebywają w kryjówkach. W miejscach przebywania pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek.