Płyty winylowe - jak przechowywać i czyścić płyty winylowe
Płyty winylowe przeżywają obecnie swój renesans. Coraz chętniej kupujemy nie tylko nowe, ale również starsze, kolekcjonerskie winyle. By mieć pewność, że będziemy mogli słuchać płyty winylowej przez długie lata, konieczna jest regularna pielęgnacja i odpowiednie przechowywanie winyli.
Spis treści
- Dlaczego należy regularnie czyścić płyty winylowe?
- Jak często czyścić płyty winylowe?
- Jak czyścić płyty winylowe? Czym czyścić płyty winylowe?
- Czy można myć płyty winylowe w wodzie?
- Jak przechowywać płyty winylowe?
Dlaczego należy regularnie czyścić płyty winylowe?
Płyty winylowe z jednej strony są bardzo wytrzymałe i nie tak łatwo je złamać w pół. Jednocześnie wystarczy zadrapanie lub niewielka ryska ( o co, paradoksalnie, nie trudno), a jakość odtwarzanego dźwięku znacznie się pogorszy, nie mówiąc już o wartości kolekcjonerskiej…
Ale nie tylko mechaniczne uszkodzenia są potencjalnie niebezpieczne dla płyty winylowej. Również kurz oraz brud osiadający w rowkach płyty może przyczynić się do kiepskiej jakości dźwięku, trzasków, a także – co bardzo często się zdarza w przypadku zaniedbanych i zabrudzonych płyt – uszkodzenia igły! To dlatego regularne czyszczenie płyt winylowych jest tak ważne.
ZOBACZ TEŻ: Z miłości do muzyki. Urządzamy stylowy i funkcjonalny kącik muzyczny
Jak często czyścić płyty winylowe?
Płyty winylowe powinniśmy przetrzeć z kurzu przed każdym użyciem. Jeśli planujemy odtworzyć kolekcjonerską płytę lub stary analog znaleziony na babcinym strychu – czyszczenie będzie konieczne! Może się okazać, że płyta jest tak brudna, że zwykłe przetarcie szmatką nie wystarczy. O myciu płyt na mokro piszemy w dalszej części artykułu.
Płyty winylowe wykonane są z materiału elektrostatycznego, a więc z łatwością przyciągają kurz, który wypełnia drobne rowki na powierzchni płyty.
Papierowe koperty, w których płyty są przechowywane również aktywują ładunki elektrostatyczne (przez pocieranie płyty o papierową kopertę). Charakterystyczny trzask podczas odtwarzania to najczęściej właśnie moment rozładowywania nagromadzonego ładunku elektrostatycznego.
Co więcej, pocieranie płyty o papierową kopertę może doprowadzić również do powstania tzw. kopertówek, czyli bardzo małych rys na powierzchni płyty.
UWAGA: nowe płyty winylowe również warto przetrzeć przed pierwszym odtworzeniem. Są one często pokryte drobnym pyłem, który przylgnął do powierzchni płyty podczas produkcji.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- 5 sposobów na przytulne mieszkanie. Sprawdzone sposoby, jak ocieplić wnętrze
- Jak urządzić salon w stylu boho? Przytulne i klimatyczne wnętrze na Twoich zasadach
- Jak ocieplić wnętrze? 7 kolorów, dzięki którym w domu będzie przytulniej i przyjemniej
- Jak oddzielić kuchnię od salonu na 7 sposobów. Porady architekta wnętrz
Jak czyścić płyty winylowe? Czym czyścić płyty winylowe?
Czyszczenie płyt winylowych możemy wykonać na kilka sposobów – w zależności od stanu płyty i ilości zanieczyszczeń. Jeśli płyta jest w dobrym stanie, wystarczy, że wyczyścimy ją na sucho. W przypadku bardzo zabrudzonych płyt lub starych analogów, warto zafundować im dogłębne czyszczenie na mokro.
1. Czyszczenie na sucho
Najlepszym sposobem na usunięcie kurzu i zabrudzeń z powierzchni płyty winylowej jest użycie specjalnej antystatycznej szczoteczki wykonanej z włókien węglowych. Nie tylko pozbędziemy się zabrudzeń, ale również i ładunków elektrostatycznych!
Jak wyczyścić płytę winylową szczoteczką? To proste! Wystarczy położyć płytę na talerzu gramofonu i uruchomić go (ale bez ustawiania ramy z igłą!). Do obracającej się płyty należy wtedy przyłożyć szczoteczkę i poczekać, aż wykona kilka okrążeń.
Jeśli wydaje się nam, że przetarcie płyty szczoteczką węglową nie wystarczy, możemy zaopatrzyć się w szczoteczkę wykończoną od spodu aksamitem, który jeszcze dogłębniej wnika w rowki, usuwając trudniejsze zabrudzenia.
Innym narzędziem do czyszczenia płyt winylowych są wałki. Działają one na podobnej zasadzie, co wałki do ubrań, usuwające sierść, włosy oraz inne drobne zabrudzenia z ubrań.
Szczoteczki do czyszczenia płyt winylowych i wałki możemy kupić w sklepach z płytami lub instrumentami muzycznymi.
Gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup profesjonalnej szczotki do winyli, powierzchnię płyty możemy wyczyścić za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Materiał jest na tyle delikatny, że nie powinien uszkodzić powierzchni płyty, jednak warto zachować ostrożność podczas przecierania analogu.
Ściereczki z mikrofibry doskonale zbierają kurz, a także pochłaniają tłuszcz. W sklepach muzycznych lub z winylami znajdziemy ściereczki z mikrofibry specjalnie przystosowane do delikatnych powierzchni winylowych.
ZOBACZ TEŻ: Woda utleniona – ekologiczny środek do sprzątania. Nieznane zastosowania wody utlenionej
2. Czyszczenie na mokro
Z trudnym do usunięcia brudem, zaschniętym tłuszczem i kurzem, który wniknął głęboko w rowki płyty poradzi sobie specjalna myjka do winyli. Niestety, myjki ręczne są dość drogie, dlatego nie każdy posiadacz płyt winylowych może sobie pozwolić na zakup takiego urządzenia (koszt: +200 zł).
Dużo tańszą opcją są płyny do mycia płyt winylowych, które możemy zakupić w sklepach z winylami. By umyć płytę winylową, wystarczy spryskać płytę płynem, a następnie przy pomocy miękkiej szmatki oczyścić płytę (najlepiej wykonując okrężne ruchy, podążając za rowkami). Po zabiegu analog odkładamy do całkowitego wyschnięcia.
Czy można myć płyty winylowe płynem do szyb, mydłem, płynem do naczyń lub alkoholem? NIE! Należy bezwzględnie unikać przemywania płyt tymi środkami, ponieważ mogą one uszkodzić ich powierzchnie, a w skrajnych przypadkach nawet roztopić rowki.
Myjka oraz specjalny płyn do winyli to najbezpieczniejsze opcje czyszczenia płyt analogowych.
Czy można myć płyty winylowe w wodzie?
Płyty winylowe nie powinny być także myte pod bieżącą wodą, ponieważ zanieczyszczenia z popularnej kranówki mogą wniknąć w rowki (np. w formie osadu). Ponadto, delikatny label (naklejka) pod wpływem wody może ulec zniszczeniu.
Jak przechowywać płyty winylowe?
Płyty winylowe zawsze przechowujemy w pozycji pionowej, jedna obok drugiej, jak książki. Jeśli ustawimy kilka płyt na sobie, papier naciskający na płytę może zdeformować rowek i porysować płytę.
Dobrym pomysłem na przechowywanie winyli są specjalnie przystosowane do tego meble z wystarczającą ilością miejsca na kwadratowe okładki. Popularne wśród kolekcjonerów i DJ-ów są segregatory na winyle. Ich zaletą jest duża pojemność (pomieszczą nawet 100 winyli) oraz łatwość w dostępie do płyt. W sklepach znajdziemy też różnego rodzaju stojaki, pudełka i inne pojemniki na winyle.
Płyty w papierowych opakowaniach najlepiej przechowywać w grubej koszulce wykonanej z folii. W ten sposób chronimy płytę przed uszkodzeniem i kurzem, a grafikę na okładce – przed wytarciem.
Jeśli mamy możliwość, warto wymienić cienkie papierowe koszulki na modele powleczone od wewnątrz folią antystatyczną, która zapobiega gromadzeniu się kurzu i stanowi dodatkową ochronę dla samej płyty.
Zobacz, jak mieszkają polskie gwiazdy:
Autor: AKPA/Jacek Kurnikowski
Autor: AKPA
Mimo milionowych zarobków i miedzynarodowych sukcesów, Iga Świątek pozostaje skromną i pracowitą osobą. W kwestii mieszkania jest podobnie. Zamiast ekstrawagancji i celebryckiego blichtru, 20-letnia tenisistka stawia na komfortowe, przytulne wnętrza swojego rodzinnego domu w Raszynie.
Autor: AKPA/Kurnikowski