Pranie ręczników. Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i idealnie czyste?
Pranie ręczników może wydawać się czynnością prostą, ale to nie do końca prawda. Od tego, w jakiej temperaturze go wypierzemy lub jakiego detergentu użyjemy zależy stan i miękkość ręcznika. Nikt nie lubi sztywnych i szorstkich ręczników, a już na pewno nie nasza skóra...dlatego warto poznać sposoby na pranie ręczników, dzięki którym będą one miękkie i przyjemne w dotyku.
W galerii znajdziesz nie tylko skuteczne domowe sposoby na pranie i zmiękczanie ręczników. Podpowiemy również, jak z głową używać detergentów do prania i jak prawidłowo wysuszyć ręcznik, by go nie zniszczyć.
Jak prać ręczniki, by były miękkie?
Wrzucając ręczniki do pralki, mamy nadzieję, że gdy je wyciągniemy, te dalej będą idealnie miękkie i perfekcyjnie czyste. Często jednak okazuje się, że nasze nadzieje są płonne, a ręczniki z każdym praniem tracą na swojej jakości i stają się zwyczajnie szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Można jednak łatwo uniknąć takiej sytuacji, stosując się do kilku prostych zasad.
Jak prać ręczniki?
Przede wszystkim ręczniki powinniśmy prać osobno – nie należy ich wrzucać do bębna razem z innymi ubraniami. W przeciwnym wypadku będą się wzajemnie niszczyć – sprzączki, klamerki i inne elementy odzieży powyciągają z ręczników nitki, a ciężkie, namoknięte wodą ręczniki, ocierając się o ubrania, mogą uszkodzić delikatne tkaniny.
Jak prawidłowo prać ręczniki?
Nigdy nie wypełniajmy całego bębna ręcznikami. Najlepsze efekty osiągniemy wtedy, gdy załadujemy go maksymalnie do połowy, ponieważ możemy liczyć na idealną czystość ręczników i ich odpowiednie wypłukanie.
Detergenty do prania ręczników
Nie przesadzajmy z detergentami! We włókna ręczników bardzo łatwo wnikają proszki i płyny do prania, które nie zawsze zostają skutecznie wypłukane. Kiedy w nich zostają, sprawiają, że ręcznik traci swoją miękkość. Warto więc dozować środki czystości z rozwagą, a w miarę możliwości z nich rezygnować – np. z płynu do płukania.
Pranie ręczników w twardej wodzie
Efekty prania ręczników mogą być także uzależnione od jakości wody. Jeśli mamy w domu twardą wodę, koniecznie dbajmy o jej zmiękczanie – w ten sposób nie tylko zadbamy o nasze ręczniki, lecz także o samą pralkę.
Pranie ręczników – jaki program wybrać?
Jak prać ręczniki w pralce? Konieczne będzie dobranie odpowiedniego programu. W przypadku ręczników z frotté najlepiej wybrać program przeznaczony do bawełny, ale w miarę możliwości ustawić wirowanie na jak najmniejsze obroty lub całkowicie z niego zrezygnować – podczas wirowania ręcznik mocno się zużywa. Ważne, by wybrać program długi – w krótkim ciężkie i duże ręczniki mogą się nie doprać.
Nie bez znaczenia będzie także temperatura wybrana podczas prania ręczników.
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Do prania ręczników zaleca się dobieranie jak najwyższej możliwej temperatury – w ciepłej wodzie o wiele łatwiej wypłukują się detergenty, które w nadmiarze, jak już wiemy, wpływają na miękkość ręczników. Z drugiej strony zbyt wysokie temperatury również mogą zaszkodzić ręcznikom. Złotym środkiem jest każdorazowe sprawdzenie najwyższej możliwej temperatury do bezpiecznego prania ręczników na ich etykietach – najczęściej jest to ok. 60°C. A jak prać ręczniki z mikrofibry? Te z kolei najczęściej dobrze znoszą czyszczenie w maksymalnie 40°C.
Pranie ręczników z octem i sodą – domowe sposoby na miękkość
Do prania ręczników zaleca się stosowanie jak najmniejszych ilości detergentów. Niektórych może zdziwić fakt, że nie poleca się nawet używania płynów zmiękczających! Jak więc prać ręczniki, by były miękkie? Do szufladki pralki w przegródkę na płyn wystarczy wlać ocet, a jeśli mamy do czynienia z białymi ręcznikami, w miejsce proszku wsypmy sodę oczyszczoną (kolorowe ręczniki mogłyby wyblaknąć pod jej wpływem).
Oba składniki pozwalają na bardzo dokładne oczyszczanie włókien, a dzięki temu przywrócenie im idealnej miękkości. Co z nieprzyjemnym zapachem octu? Aby go nie czuć, wystarczy dodać do prania kilka kropel olejku eterycznego.
Suszenie ręczników - jak to zrobić?
Ostatnim etapem prania ręczników jest suszenie. Najlepszym rozwiązaniem jest suszenie ich w automatycznej suszarce – dobrze jednak wiemy, że nie w każdym domu znajduje się taki sprzęt AGD. W takim wypadku pamiętajmy, by przed rozwieszeniem każdego ręcznika dokładnie go strzepnąć – dzięki temu podniesiemy włókna i po wysuszeniu będą one miększe. Latem korzystajmy z możliwości suszenia prania na zewnątrz – pamiętając jednak, by nie wystawiać ręczników bezpośrednio na słońce, a znaleźć dla nich miejsce w cieniu.