Profesjonalne czyszczenie dywanów. Ile kosztuje i jak wybrać firmę? Porady
Wybór firmy, która oferuje profesjonalne czyszczenie dywanów nie należy do najłatwiejszych. W gąszczu ofert i konkurencyjnych cen można się zgubić, dlatego o wskazówki przy wyborze firmy czyszczącej dywany zapytaliśmy eksperta PIGC.
Profesjonalne czyszczenie dywanów. Jak wybrać firmę czyszczącą dywany?
Obecnie na polskim rynku mamy wiele firm, które profesjonalnie zajmują się czyszczeniem dywanów. Skąd mamy wiedzieć, że nasz konkretny wybór jest dobry? Jak nie zgubić się w gąszczu ofert? O to, co radzi ekspert Polskiej Izby Gospodarczej Czystości:
– Na pewno szczególną uwagę należy zwrócić na urządzenia, którymi dysponuje wykonawca oraz ustalić zakres pracy, na którą powinno składać się kilka etapów. Są to: 1. Inspekcja i wycena usługi. 2. Usunięcie przedmiotów i mebli. 3. Odkurzanie. 4. Odplamianie. 5. Oprysk preparatem do wstępnego rozpuszczenia zabrudzeń. 6. Rozczesanie zabrudzeń szorowarką tarczową lub walcową. 7. Płukanie ekstrakcyjne ciepłą wodą. 8. Suszenie wentylatorami podłogowymi. W większości przypadków dochodzi do pominięcia pierwszych sześciu etapów i wykonawca od razu przystępuje do pracy odkurzaczem piorącym z użyciem chemii i jednoczesnym zasysaniem bez płukania. W efekcie takiego „czyszczenia” zostajemy z niewypłukanym i mokrym dywanem. Kardynalnym błędem jest pomijanie etapu trzepania lub dokładnego odkurzania dywanu. Większość zabrudzeń w wykładzinach jest nierozpuszczalna w wodzie i chemii – piasek, kwarce, włókna z odzieży, sierść i włosy należy wytrzepać lub dokładnie odkurzyć przemysłowym odkurzaczem szczotkującym o dużej sile ssania. W przeciwnym razie zamiast usunąć brud, kolejnymi etapami czyszczenia wprowadzimy go głębiej w strukturę dywanu.
Dobry fachowiec nie pominie żadnego, nawet najmniejszego etapu czyszczenia. Niestety, jak zaznacza ekspert PIGC, na polskim rynku wiele jest mikrofirm, które twierdzą, że oferują profesjonalne czyszczenie dywanów, ale tak naprawdę nastawione są na szybki zysk. Tego typu firmy nie tylko pomijają kluczowe etapy czyszczenia dywanu czy tapicerki, ale również samą pracę wykonują przy użyciu nieodpowiedniego sprzętu (np. Małym odkurzaczem piorącym).
Bez odpowiedniego sprzętu nie wysuszymy dokładnie dywanu, co w efekcie może sprawić, że stanie się on siedliskiem bakterii. Profesjonalne firmy wykorzystują specjalne wirówki – maszyny, które są w stanie usunąć 95% wody z dywanu i to zaledwie w 3 minuty! Taki sprzęt jest gwarancją, że na powierzchni dywanu nie będą rozwijać się szkodliwe drobnoustroje.
Nie bój się zadawać pytań. Dowiedz się, czym i jak twój dywan będzie czyszczony
Zanim zdecydujemy się na konkretną firmę oferującą profesjonalne czyszczenie dywanów, warto przeprowadzić dokładny wywiad z jej przedstawicielem. O co zapytać?
- W jakiej technologii i jakimi urządzeniami będzie wykonywana usługa?
- Jaka jest cena dojazdu, a nie tylko cena za 1m2
- Czy dostaniemy paragon i fakturę? (brak takich opcji powinien wydać się nam podejrzany)
- Z jakich środków chemicznych firma skorzysta, by wyczyścić nasz dywan? Chodzi o to, by się upewnić, że zostaną użyte profesjonalne detergenty do czyszczenia dywanów, a nie np. płyn do naczyń lub inny środek, który może np. zniszczyć nasz dywan.
Jak wyczyścić dywan? Najważniejsze to wybrać odpowiednią metodę
Informacji o tym, jak czyścić dany dywan powinniśmy szukać u producenta lub importera. Niestety, nie zawsze podane przez nich wskazówki są najlepszym rozwiązaniem. Co w takiej sytuacji zrobić?
- Najlepszą metodą stacjonarnego czyszczenia jest czyszczenie ekstrakcyjne przy użyciu profesjonalnego urządzenia z podgrzewaniem wody i dużą siłą ssania. Ponadto należy pamiętać, że technika prania, urządzenia, chemia oraz temperatura powinny być zawsze odpowiednio dobrane do charakterystyki danego dywanu. Pranie dywanu wełnianego, który został ręcznie tkany wygląda zupełnie inaczej niż pranie dywanu syntetycznego. – radzi ekspert PIGC.
Zobacz też: Pranie i czyszczenie dywanów: domowe sposoby. Jak czyścić dywany? >>
Dywan w domu alergika – czy to dobry pomysł? Jak go czyścić?
Jeszcze do niedawna pokutowało przeświadczenie, że w mieszkaniu alergika nie powinno być żadnych dywanów czy dywanowych wykładzin. Jednak najnowsze wyniki badań mówią coś innego – okazuje się, że dywan może pełnić rolę akumulatora, który wchłania kurz i pył. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że w pewnym sensie dywan oczyszcza powietrze, ponieważ kurz i pył nie unosi się w nim i nie drażni naszych płuc.
Jeśli jesteśmy alergikami i mamy w domu dywan, musimy pamiętać o regularnym jego odkurzaniu – najlepiej urządzeniem z filtrem HEPA. Według ekspertów najlepszy dywan dla alergika to ten z krótkim runem, ponieważ dużo łatwiej utrzymać go w czystości i odkurzyć niż np. dywan typu shaggy.
Jak dbać o dywan w domu? Wskazówki eksperta
Polacy myją podłogi w swoich mieszkaniach średnio raz w tygodniu, natomiast dywany na swoją kolej muszą czekać latami. Najczęściej zabieramy się za czyszczenie dywanu, gdy jego kolory blakną lub gdy zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Jak można temu zapobiec? Jak dbać o dywan na co dzień? Oto co proponuje ekspert PIGC:
- Odkurzajmy porządnie dywan przynajmniej raz w tygodniu odkurzaczem o odpowiedniej sile ssania, najlepiej w kilku kierunkach – dzięki temu efektywniej usuniemy zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem byłoby również wytrzepanie dywanu na tradycyjnym trzepaku, jednak nie wolno już tego robić, a trzepaki zniknęły z naszych podwórek. Jeśli jest to możliwe, warto co kwartał obrócić dywan o 180° – wówczas dywan będzie równomiernie użytkowany, a tym samym nie dojdzie do miejscowego wytarcia jego włókien, co często ma miejsce np. przy kanapie. Przynajmniej raz w roku dobrze jest oddać dywan do pralni, jednak jeśli w domu mamy pupila i dzieci, to zalecane jest pranie minimum dwa razy w roku. Pranie dywanu w warunkach domowych ograniczyłbym do przecierania wilgotnym ręcznikiem frotowym, który będziemy przepłukiwać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania odzieży. Zdecydowanie odradzam wszelkiego rodzaju preparaty do prania dywanów z reklam TV, które w magiczny sposób mają sprawić, że dywan będzie jak nowy – konsekwencją używania takich produktów jest wcieranie zabrudzeń wraz z chemią w głąb dywanu.