Robaki w domu - rodzaje. Te gatunki najczęściej goszczą w naszych domach. Jak się ich pozbyć?

2024-06-26 17:58

Poznaj najczęściej spotykane robaki w naszych domach. Choć nikt ich nie zapraszał, lubią rozgościć się w kuchni, łazience lub sypialni. Niektóre z nich potrafią być bardzo uciążliwe, niektóre zagrażają nawet naszemu zdrowiu, przenosząc choroby. Jak pozbyć się robaków domowych szybko i skutecznie? Sprawdzamy.

Spis treści

  1. Mrówki faraona
  2. Karaluch
  3. Mól spożywczy
  4. Pleśniakowiec lśniący
  5. Trojszyk
  6. Psotnik, gryzek
  7. Wołek zbożowy
  8. Mól ubraniowy
  9. Pluskwa
  10. Rybik cukrowy
  11. Mucha domowa
  12. Prusak
  13. Co to za robak? Robaczki w domu - zdjęcia i nazwy

Od czasu do czasu każdy z nas natrafia na jakiegoś robaka w domu. W sumie nic dziwnego, owady to najliczniejsza gromada w królestwie zwierząt. Choć większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, mogą być bardzo uciążliwe. Oto najczęściej spotykane robaki w naszych domach oraz sprawdzone sposoby na pozbycie się ich.

Mrówki faraona

Faraonki to najczęściej spotykany gatunek mrówek w domu. Są niewielkie, mogą być czerwone, brązowe lub żółte. Największy problem z mrówkami faraona polega na tym, że zakładają kilka gniazd jednocześnie i w każdym jest królowa. Pojawiają się tam, gdzie nie mają problemu ze znalezieniem pożywienia, uwielbiają smak słodki.

Jak się ich pozbyć? Regularnie usuwaj okruchy i rozlane płyny. Zabezpiecz wszelkie pęknięcia i szczeliny, przez które mogą wchodzić. Odstraszająco na mrówki mogą działać cynamon, ocet lub sok z cytryny.

Karaluch

Karaluch to duży, brązowy owad, który zwykle ukrywa się w ciemnych, wilgotnych miejscach, najczęściej spotykamy go w kuchni i łazience. Lubi ukryć się np. w ściereczce do mycia naczyń, pod mikrofalówką, w pralce. Wchodzi do mieszkania przez kratki wentylacyjne, pod drzwiami i wszelkimi innymi szparami.

Jak się go pozbyć? Sprzątaj regularnie, przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach. Na rynku dostępne są różnorodne produkty, które pomogą zwalczać karaluchy. Szczególnie skuteczna jest dezynsekcja, pod warunkiem że zostanie wykonana we wszystkich mieszkaniach w bloku.

Mól spożywczy

Mole spożywcze, a tak naprawdę mklik spożywczy i omacnica spichrzanka, to małe, brązowoszare owady latające, które można znaleźć w kuchennych szafkach. Żywią się m.in. mąką, kaszami i cukrem. Bardzo szybko się rozmnażają, dlatego trudno z nimi walczyć.

Jak się go pozbyć? Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach, unikniesz w ten sposób dostępu moli do jedzenia. Regularnie sprawdzaj zapasy, wyrzucaj przeterminowane produkty. Naturalne "odstraszacze" moli spożywczych to liście laurowe lub lawenda.

Mól spożywczy
Autor: Getty Images Mól spożywczy.

Pleśniakowiec lśniący

Pleśniakowiec lśniący to mały, czarny chrząszcz o błyszczącej powierzchni ciała, mierzący około 5-7 mm długości. Żywi się resztkami organicznymi, takimi jak pleśń, grzyby i martwe owady. Może powodować szkody w przechowywanej żywności, szczególnie w produktach zbożowych.

Jak się go pozbyć? Sprzątaj regularnie i usuwaj resztki organiczne, przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach. Stosuj pułapki klejowe lub spreje.

Trojszyk

Trojszyk to mały, ciemnobrązowy chrząszcz, osiągający około 3-4 mm długości. Atakuje produkty spożywcze, takie jak mąka, kasza i ryż. Może zanieczyszczać i niszczyć przechowywaną żywność.

Jak się go pozbyć? Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach, regularnie sprawdzaj zapasy, usuwaj zainfekowane produkty. Używaj pułapek feromonowych, które pomagają w monitorowaniu i zwalczaniu trojszyków.

Psotnik, gryzek

Psotniki to małe, białe lub przezroczyste owady, o długości około 1-2 mm. Żywią się pleśnią i grzybami, które rosną na wilgotnych powierzchniach. Mogą uszkadzać książki, tapety i inne przedmioty wykonane z papieru.

Jak się go pozbyć? Zmniejsz wilgotność w domu, używaj osuszaczy powietrza i wentylatorów. Regularnie sprzątaj, szczególnie w wilgotnych miejscach. Używaj środków owadobójczych — stosuj spreje lub proszki na psotniki.

Wołek zbożowy

Wołek zbożowy to mały, brązowy chrząszcz z charakterystycznym długim ryjkiem, mierzący około 3-4 mm. Atakuje przechowywane produkty zbożowe, takie jak mąka, kasza i ryż. Może zanieczyszczać i niszczyć zapasy żywności.

Jak się go pozbyć? Przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach, ochroni cię to przed inwazją wołków. Regularnie sprawdzaj zapasy, używaj pułapek feromonowych - pomagają w monitorowaniu i zwalczaniu wołków.

Wołek zbożowy
Autor: Getty Images Wołek zbożowy.

Mól ubraniowy

Mole ubraniowe to małe, złote motyle o rozpiętości skrzydeł około 1-2 cm. Składa jaja w tkaninach, szczególnie w wełnie, jedwabiu i futrach. Larwy moli ubraniowych żerują na tkaninach, powodując dziury w ubraniach.

Jak się go pozbyć? Przechowuj ubrania w szczelnych pojemnikach, zapobiegnie to składaniu jaj przez mole. Regularnie wietrz i czyść ubrania, szczególnie te, które są rzadko używane. Używaj środków owadobójczych, stosuj kule naftalinowe lub saszetki z suszoną lawendą.

Pluskwa

Pluskwy to małe, owalne, brązowe owady o długości około 4-5 mm. Żywią się krwią ludzi i zwierząt, ukrywając się w szczelinach i szwach materacy. Mogą powodować swędzące ugryzienia i reakcje alergiczne. Pluskwy najczęściej sami sprowadzamy do domu rzem ze starymi meblami, często "zabieramy" je np. z pociągu.

Jak się jej pozbyć? Sprzątaj dokładnie, odkurzaj i pierz pościel, materace i tapicerowane meble. Uszczelnij szczeliny, zapobiega to ukrywaniu się pluskiew. Nie przynoś do domu mebli nieznanego pochodzenia. W przypadku pluskiew najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej.

Rybik cukrowy

Rybiki cukrowe to małe, srebrzyste owady o długości około 1-2 cm, z charakterystycznym wydłużonym ciałem. Żywią się skrobią, celulozą i resztkami organicznymi. Najczęściej spotykamy go w pomieszczeniach wilgotnych, np. łazience, prowadzi raczej nocny tryb życia. Nie lubi światła, bardzo szybko ucieka, gdy przy wejściu do pomieszczenia zapalamy światło.

Jak się ich pozbyć? Zmniejsz wilgotność, używaj osuszaczy powietrza, wentylatorów, zostaw uchylone drzwi do łazienki.  Regularnie sprzątaj, szczególnie w wilgotnych miejscach. Rybiki cukrowe nie lubią ostrych zapachów — rozsyp pod ścianami, za pralką cynamon, rozmaryn, wrotycz, lawendę lub miłorząb dwuklapowy. Innym prostym domowym sposobem jest zrobienie pułapki na rybiki - posmaruj kawałek tektury miodem i pozostaw na noc np. w łazience. Rybik nie przejdzie obok takiego przysmaku obojętnie.

Jeśli chodzi o produkty sklepowe, kupiłam pułapkę na rybiki, niestety, żaden owad się nie złapał.

Mucha domowa

Muchy domowe to znane wszystkim męczące owady, chyba gorsze są już tylko komary. Muchy żywią się resztkami jedzenia i odpadami organicznymi. Są wyjątkowo dokuczliwe, mogą przenosić choroby, zanieczyszczając jedzenie i powierzchnie.

Jak się jej pozbyć? Utrzymuj czystość, regularnie usuwaj odpadki i resztki jedzenia, przecieraj blat. Używaj siatek przeciw owadom, sprawdzają sie też lepy na muchy (choć wyglądają obrzydliwie oblepione martwymi owadami), spreje i lampy owadobójcze.

Prusak

Prusak jest jednym z najczęściej spotykanych robaków w domach. Jego obecność może być bardzo uciążliwa, a zwalczanie wymaga czasu i cierpliwości. Prusaki to niewielkie karaczany o długości 12-15 mm. Mają jasno- lub ciemnobrązowe ciało z charakterystycznymi dwoma równoległymi ciemnymi paskami na przedpleczu. Są szybkie i potrafią przemieszczać się błyskawicznie w poszukiwaniu jedzenia. Preferują ciepłe, wilgotne miejsca, takie jak kuchnie i łazienki. Ukrywają się w szczelinach, pęknięciach, za sprzętami AGD i w rurach. Prusaki żywią się praktycznie wszystkim, co jest organiczne: resztkami jedzenia, tłuszczem, cukrem, a nawet papierem.

Jak się go pozbyć? Regularnie sprzątaj kuchnię, usuwając resztki jedzenia i rozlane płyny. Myj naczynia natychmiast po użyciu i przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach. Zabezpiecz wszelkie pęknięcia i szczeliny, przez które prusaki mogą wchodzić do domu. Zainstaluj siatki na otworach wentylacyjnych. Do zwalczania prusaków można użyć pułapki lepowej, żelu owadobójczego (prusaki je zjadają i przenoszą do gniazda, co prowadzi do eliminacji całej kolonii), spreju owadobójczego. Jeżeli już nic nie pomaga, pozostaje skorzystać z usług profesjonalnej firmy dezynsekcyjnej. 

Czy prusaki mogą przenosić choroby? Tak, prusaki mogą przenosić różne patogeny, które mogą powodować zatrucia pokarmowe i inne choroby.

Co to za robak? Robaczki w domu - zdjęcia i nazwy

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?