Robot do mycia okien. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Duże okna i przeszklenia cieszą się popularnością we współczesnym budownictwie. Wyglądają ładnie i dobrze doświetlają wnętrza, ale utrzymanie ich w czystości może być kłopotliwe, zwłaszcza na zewnątrz. Z pomocą przychodzi urządzenie, któremu nie straszna praca na wysokości – robot do mycia okien. Na co zwrócić uwagę wybierając robot do mycia okien?
Spis treści
- Jak działa robot do mycia okien?
- Jaki robot do mycia okien wybrać – istotne parametry i funkcje
- Co może wyczyścić robot do mycia okien?
- Ile kosztuje robot do mycia okien?
Okna z szybami o dużej powierzchni dodają atrakcyjności budynkom zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jednak utrzymanie ich w czystości, zwłaszcza w mieście, to nie lada wyzwanie – o ile na potrzeby umycia szyb po wewnętrznej stronie możemy wejść na wysoki stołek czy drabinkę, o tyle na zewnątrz budynku przeważnie nie mamy takiej możliwości. Zatrudnianie profesjonalnej ekipy, która poradzi sobie z tym zadaniem, jest z kolei dosyć kosztowne. Dlatego jeśli mamy duże, trudno dostępne przeszklenia, warto zainwestować w robot do mycia okien. Nie tylko poradzi sobie z zabrudzeniami na szybach, ale też pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu.
Jak działa robot do mycia okien?
Robot do mycia okien jest wyposażony w silnik próżniowy, dzięki któremu po uruchomieniu urządzenie przyczepia się do powierzchni, do której zostało przyłożone. Urządzenie zostaje „przyssane” do okna przez jakiś czas po wyłączeniu zasilania. Producenci stosują też różne rozwiązania zabezpieczające roboty myjące okna przed upadkiem z wysokości, np. linki, na których sprzęt zawiśnie czy wewnętrzne baterie uruchamiające się przy nagłym odcięciu zasilania. Robot do mycia okien sam przesuwa się po czyszczonej powierzchni ścieżką wyznaczoną przez oprogramowanie, nie wraca do już umytych miejsc. Urządzenie ma czujnik wykrywania krawędzi okna, dzięki któremu zmienia kierunek pracy. Powierzchnia szyby jest dokładnie czyszczona suchymi lub nasączonymi detergentem ściereczkami, nieruchomymi lub umieszczonymi na dyskach obracających się z dużą prędkością, które szybko i sprawnie polerują szybę. Ponadto zabrudzenia są wciągane przez silniczek próżniowy. Obsługa robota do mycia okien ogranicza się w zasadzie do włączenia go, przyłożenia do powierzchni oraz – kiedy umyje całe okno – przeniesienia na kolejną szybę.
Jaki robot do mycia okien wybrać – istotne parametry i funkcje
Wybierając robot do mycia okien należy zwrócić uwagę na moc silnika – im wyższa, tym lepiej urządzenie będzie się trzymało czyszczonej powierzchni. Kluczowa jest także pojemność baterii, od której zależy, jak długo robot będzie pracował, oraz tempo ładowania akumulatora. W przypadku robotów przewodowych, które wymagają podłączenia do prądu, warto wziąć pod uwagę długość kabla. Kolejny istotny element, na który należy zwrócić uwagę, to materiał pokrywający dyski czyszczące – będzie on intensywnie używany, dlatego musi być wysokiej jakości, chłonny, wytrzymały, odporny na zużycie i nadający się do prania w wysokiej temperaturze. Znaczenie ma także sposób sterowania, który decyduje o komforcie użytkowania robota do mycia okien – urządzenie działa w trybie automatycznym, ale warto wybrać taki model, który ma także możliwość sterowania manualnego, za pomocą przycisków na obudowie, pilota lub aplikacji na smartfonie. Następny ważny parametr, to szybkość, z jaką robot myje okna – czas umycia jednego metra kwadratowego powierzchni nie powinien przekraczać trzech minut. Przydatnymi funkcjami są także wykrywanie krawędzi (również w oknach bezramowych) oraz sygnalizacja zakończenia pracy, dzięki której zdejmiemy urządzenie z okna, kiedy wyczerpie się bateria.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Myjka do okien, czyli czyste okna bez smug: jak działa i jakie ma zalety?
- Robot myjący podłogi: jak działa, czy warto kupić? Właściwości, zalety, wady
- Odkurzacz pionowy czy robot sprzątający – co wybrać? Zalety i wady urządzeń
- Rozpoczynamy wiosenne porządki: jak sprzątać i mieć czyste mieszkanie
- Przyjemne sprzątanie. Sprzęty, które ułatwiają porządki
Co może wyczyścić robot do mycia okien?
Robot do mycia okien to urządzenie, które możemy wykorzystać także do czyszczenia innych płaskich powierzchni, takich jak lustra, ściany kabin prysznicowych, szklane balustrady, a nawet fronty mebli i zabudów meblowych. Doskonale poradzi sobie także z płytkami ceramicznymi na ścianach oraz powierzchniami wykończonymi spiekiem czy kamieniem. Warto jednak pamiętać o tym, aby używając robota myjącego okna do innych powierzchni, zastosować odpowiednie dla nich detergenty.
Ile kosztuje robot do mycia okien?
Na rynku są dostępne rozmaite roboty do mycia okien w przedziale cenowym od kilkuset do ponad 2 tys. zł. Cena, tak samo jak w przypadku innych urządzeń tego typu, jest uzależniona nie tylko od funkcji, ale też producenta. Przed decyzją o zakupie warto sprawdzić gwarancję, jaką jest objęte urządzenie oraz możliwość serwisu czy zakupu części zamiennych w przypadku uszkodzenia. Czasami warto wydać więcej, aby mieć pewność, że w razie awarii sprzętu szybko i bezproblemowo go naprawimy, dostaniemy nowy lub otrzymamy zwrot pieniędzy.
Autor: Getty Images
Podczas mycia okien możesz usunąć nadmiar wody czystą, gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części szyby. Co jakiś czas przecieraj wycieraczkę czystą szmatką, aby uniknąć roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostały na szybie, usuń suchą ściereczką z mikrofibry. Na koniec przetrzyj parapet, na który mogła spłynąć woda.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Zwiewne firany wpuszczają do wnętrza sporo światła, przez co wydaje się większe optycznie