Czy warto kupić robota sprzątającego? Przydatne funkcje odkurzacza automatycznego
O tym, że robot sprzątający to urządzenie, które pozwala zaoszczędzić czas, wyręczając nas w odkurzaniu podłogi, nie trzeba nikogo przekonywać. Nowoczesne roboty sprzątające mają praktyczne funkcje, które pomagają utrzymać porządek i nie tylko. Czy warto kupić robot do odkurzania podłogi?
Autor: materiały prasowe Kärcher
Robot odkurzający RC 3 Kärcher dzięki innowacyjnemu systemowi nawigacji bezpiecznie i pewnie porusza się po drewnianych, kamiennych i elastycznych posadzkach oraz dywanach o krótkim runie, sprawnie omijając wszystkie przeszkody na swojej drodze. RoboCleaner może być obsługiwany w domowej sieci za pomocą dedykowanej na smartfon i tablet, jest wyposażony w wydajny system zbierania zanieczyszczeń, na który składają się dwie szczotki: gumowa z lamelkami i z tworzywa sztucznego ze spiralnie ułożonym włosiem. Dodatkowo odkurzacz ma boczną szczotkę podmiatającą. Wszystko to umożliwia mu optymalne zbieranie zanieczyszczeń z podłóg twardych i dywanów o krótkim włosiu.
Spis treści
- Jak działa robot sprzątający?
- Robot sprzątający – ważne parametry
- Robot sprzątający – przydatne funkcje
- Czy warto kupić robot sprzątający?
Jak działa robot sprzątający?
Robot sprzątający, czyli odkurzacz automatyczny, to urządzenie wyposażone w silnik, akumulator i oprogramowanie, pozwalające mu sprzątać samodzielnie, niemal bez naszego udziału. To niewielki sprzęt, który jeżdżąc po podłodze, zamiata i zasysa z niej kurz, sierść zwierząt i paprochy. Dzięki innowacyjnym, zaawansowanym technologiom jedyne, co musi zrobić użytkownik, to go włączyć – resztę odkurzacz automatyczny zrobi sam. Robot sprzątający jest wyposażony w czujniki (najnowsze modele również w kamery), za pomocą których rozpoznaje pojawiające się na jego drodze meble i inne przeszkody, wyczuwa zmianę rodzaju odkurzanego podłoża czy silniejsze zabrudzenia i dostosowuje do nich wydajność, wykrywa schody. Klasyczne i najpopularniejsze modele mają jest stację dokującą – to baza, za której pomocą urządzenie ładuje akumulator (kiedy akumulator jest słaby, robot samodzielnie wraca do bazy, aby go naładować). Mniej zaawansowane roboty sprzątające ładuje się jak np. telefony komórkowe, za pomocą kabla z zasilaczem/ładowarką. Wśród najnowszych odkurzaczy automatycznych możemy znaleźć modele wyposażone w stację dokującą, która służy nie tylko do ładowania, ale też do opróżniania i czyszczenia pojemnika na kurz.
Polecany artykuł:
Robot sprzątający – ważne parametry
Wybierając robot sprzątający należy sprecyzować swoje oczekiwania i pod tym kątem wybrać model z odpowiednimi parametrami (np. z wydajnym akumulatorem, kiedy mamy mieszkanie o dużym metrażu, z dużym pojemnikiem na odpady, jeśli w domu są zwierzęta, które gubią sierść itp.). Na jakie parametry robota zwrócić uwagę?
- Czujniki – to one decydują o tym, jak sprawnie robot sprzątający porusza się po powierzchni. Odkurzacze automatyczne mają budowane sensory działające na podczerwień lub ultradźwięki, mogą być także wyposażone w kamery. Sprawiają, że roboty wykrywają przeszkody, takie jak ściany, meble, progi, schody. Rozpoznają także rodzaj nawierzchni, po której się poruszają oraz ilość zabrudzenia, do których dostosowują tryb pracy.
- Pojemność akumulatora – od tego parametru zależy, jak długo robot sprzątający może pracować bez ładowania, np. akumulator o pojemności 2600 mAh wystarcza na 150 minut pracy. Warto także zwrócić uwagę na czas, jaki jest potrzebny, aby w pełni naładować akumulator, niektóre modele potrzebują nawet kilku godzin.
- Moc silnika – określa z jaką prędkością i siłą pracują szczotki oraz system ssący w odkurzaczu automatycznym. Im więcej watów, tym efektywniej urządzenie będzie odkurzać. Co ważne, nie warto porównywać mocy robota sprzątającego z mocą tradycyjnego odkurzacza. Siła ssąca w robocie jest niższa, jednak urządzenie to przeważnie pracuje dużo dłużej niż zwykły odkurzacz. Dzięki mniejszej mocy silnika robot sprzątający jest bardziej ekonomiczny.
- Rodzaj filtrów – to ważny parametr, zwłaszcza dla alergików. Rodzaj filtra ma wpływ na to, jak czyste jest powietrze wypuszczane przez robot sprzątający, czyli ile filtr zatrzymuje kurzu, roztoczy, alergenów i innych zanieczyszczeń. Tak jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy, najlepsze są filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter).
- Pojemność pojemnika na brud – od wielkości pojemnika uzależnione jest to, jak często będziemy musieli ingerować w pracę robota sprzątającego, czyli w trakcie odkurzania opróżniać zbiornik na zabrudzenia i kurz (w przypadku urządzeń, które nie mają funkcji automatycznego czyszczenia pojemnika). Wielkość zbiornika warto dostosować do metrażu mieszkania i rodzaju zabrudzeń.
- Poziom hałasu – roboty sprzątające są cichsze od tradycyjnych odkurzaczy. Hałas wytwarzany przez odkurzacz automatyczny waha się w przedziale od 55 do 75 dB (dla porównania – bardzo cichy okap na najniższym biegu wytwarza hałas na poziomie ok. 50 dB). Biorąc pod uwagę, że czas działania robota sprzątającego wynosi ok. 2 godzin (standardowy cykl), głośny model może być naprawdę uciążliwy. Głośność urządzenia może mieć także znaczenie dla właścicieli zwierząt – niektóre domowe pupile boją się hałasujących urządzeń.
Robot sprzątający – przydatne funkcje
Odkurzacze automatyczne mają rozmaite funkcje, dzięki którym ich obsługa jest prosta, a nasza praca ograniczona do minimum. Jakie przydatne funkcje ma robot sprzątający?
- Sterowanie przez aplikację – wiele dostępnych na rynku modeli ma opcję sterowania przez aplikację, którą należy zainstalować na smarfonie lub tablecie. W aplikacji możemy zaplanować pracę robota (dokładne daty i godziny), zdalnie zmienić ustawienia, a także monitorować działanie urządzenia i jego stan techniczny.
- Mapowanie i nawigacja – tworzenie w systemie robota dokładnej mapy domu lub mieszkania, na podstawie której urządzenie wykonuje swoją pracę.
- Bariery dostępu – funkcja, dzięki której możemy wyznaczyć granice (tzw. wirtualne ściany), w których robot będzie się poruszył. Za pomocą takiej bariery możemy „odgrodzić” część pomieszczenia, w której np. stoją łatwe do przewrócenia przedmioty, miski z jedzeniem dla zwierząt itp.
- Automatyczny powrót do stacji dokującej – przy niskim poziomie naładowania akumulatora robot samodzielnie wraca do bazy, aby naładować baterię. Niektóre modele mają również funkcję wznowienia pracy – po naładowaniu akumulatora robot wraca na miejsce, w którym przerwał pracę, aby kontynuować sprzątanie.
- Komunikaty głosowe – robot sprzątający informuje nas np. o powrocie do stacji dokującej, przeszkodach, które spotyka na trasie sprzątania, stanie technicznym itp.
- Spot – sprzątanie wybranego fragmentu podłogi, np. kiedy coś się rozsypie.
- Automatyczne czyszczenie pojemnika – po dojechaniu do stacji dokującej urządzenie automatycznie opróżnia pojemnik na zabrudzenia (trafiają do większego pojemnika umieszczonego w bazie, który trzeba opróżniać np. raz w miesiącu).
- Czyszczenie krawędzi – program pozwalający na poruszanie się robota tylko wzdłuż rozpoznanych krawędzi (np. przy meblach, ścianach), w niektórych modelach aktywują się wtedy specjalne szczotki, które zgarniają zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc.
- Mycie podłogi – niektóre modele mogą sprzątać na sucho i na mokro
- Monitoring mieszkania – nowoczesne modele wyposażone w kamery pozwalają za pomocą aplikacji monitorować mieszkanie. Możemy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, a nawet podejrzeć, co robi nasze zwierzę, kiedy nie ma nas w domu.
Polecany artykuł:
Czy warto kupić robot sprzątający?
Robot sprzątający to urządzenie, które ma wiele zalet. Na pewno warto zainwestować w odkurzacz automatyczny, kiedy w domu są dzieci lub zwierzęta, a co za tym idzie więcej okruszków, sierści, rozsypanych paprochów i… mniej czasu na codzienne odkurzanie. Robot sprzątający pomaga nam zaoszczędzić czas, może odkurzać kiedy nie ma nas w domu, pod naszą nieobecność. Ponadto robot sprzątający umożliwia dokładne sprzątnięcie trudno dostępnych miejsc, takich jak podłoga pod kanapą, komodą czy łóżkiem. Urządzenie to jest także bardziej ekonomiczne niż tradycyjny odkurzacz.
Opisy różnych modeli robotów sprzątających i ich funkcji znajdują się w poniższej galerii:
Autor: materiały prasowe Kärcher
Robot odkurzający RC 3 Kärcher dzięki innowacyjnemu systemowi nawigacji bezpiecznie i pewnie porusza się po drewnianych, kamiennych i elastycznych posadzkach oraz dywanach o krótkim runie, sprawnie omijając wszystkie przeszkody na swojej drodze. RoboCleaner może być obsługiwany w domowej sieci za pomocą dedykowanej na smartfon i tablet, jest wyposażony w wydajny system zbierania zanieczyszczeń, na który składają się dwie szczotki: gumowa z lamelkami i z tworzywa sztucznego ze spiralnie ułożonym włosiem. Dodatkowo odkurzacz ma boczną szczotkę podmiatającą. Wszystko to umożliwia mu optymalne zbieranie zanieczyszczeń z podłóg twardych i dywanów o krótkim włosiu.
Autor: mat. pras. Designflooring / Dekorian Home
Panele winylowe Korlok (Designflooring)
Autor: materiały prasowe Quick-Step
Podłoga laminowana Signature.